Jakie są różnice między leasingiem konsumenckim a kredytem?
27 listopada 2024
Decyzja zapadła – chcesz kupić nowe auto, ale potrzebujesz zewnętrznego źródła finansowania. Czy wiesz, że do wyboru masz nie tylko kredyt samochodowy, ale również leasing konsumencki? Sprawdź, na czym polegają różnice między tymi dwoma produktami finansowymi.
Dzięki różnorodnym formom finansowania możesz cieszyć się fabrycznie nowym pojazdem, bez konieczności poświęcania wszystkich (lub większości) oszczędności na jego zakup. Nie musisz też wcale się ograniczać do wyboru taniego i słabo wyposażonego auta. Zarówno kredyt, jak i leasing konsumencki pozwalają sfinansować wymarzony samochód bez nadmiernego obciążania domowych finansów.
Na czym polega leasing konsumencki?
Specyfika leasingu konsumenckiego jest w zasadzie identyczna jak w leasingu skierowanym do przedsiębiorców. Jego istotą jest przekazanie przez leasingodawcę w użytkowanie konkretnego pojazdu w zamian za miesięczne raty opłacane przez leasingobiorcę.
W przypadku standardowego leasingu konsumenckiego masz do wyboru dwie opcje zakończenia umowy: wykup lub zwrot użytkowanego auta. Natomiast w Leasingu konsumenckim KINTO ONE z oferty Toyota Leasing możesz wybrać jeden z trzech wariantów:
- wykup pojazdu poprzez spłatę ostatniej raty,
- spłatę pozostałej kwoty w ratach – w ramach nowego produktu finansowego,
- wymiana auta na nowe – bez angażowania środków własnych (dzięki gwarancji odkupu samochodu przez dealera).
Dzięki temu masz szansę podjąć decyzję, która najbardziej wpisuje się w twoje oczekiwania względem użytkowanego pojazdu.
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, tzn. pozyskane z banku pieniądze mogą być przeznaczone na zakup konkretnego pojazdu. W ramach umowy kredytobiorca spłaca miesięczne raty zgodnie z harmonogramem, a na koniec – po spłacie ostatniej raty – staje się właścicielem auta.
Warto jednak wiedzieć, że kredyt samochodowy dostępny jest w kilku wariantach, jako:
- standardowy kredyt samochodowy – to klasyczna i najczęściej oferowana forma finansowania, w której miesięczne raty można spłacać nawet przez 8-10 lat,
- kredyt jednoratowy – w ramach którego pierwszą ratę wpłacasz podczas zakupu auta, a kolejną po 12 miesiącach (na koniec umowy),
- kredyt balonowy – z niską miesięczną ratą oraz wysoką ratą balonową (ją możesz rozliczyć na różne sposoby).
Leasing konsumencki a kredyt samochodowy – najważniejsze różnice
Chociaż leasing konsumencki i kredyt samochodowy są produktami działającymi na podobnej zasadzie, między nimi występuje sporo różnic. Warto je poznać, aby wybrać formę finansowania najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania.
- Własność pojazdu
Główną różnicą między leasingiem a kredytem jest własność pojazdu. W tym pierwszym przypadku właścicielem auta pozostaje firma leasingowa, zaś leasingobiorca jest wyłącznie jego użytkownikiem. Pojazd może przejść na własność dopiero wtedy, gdy leasingobiorca zdecyduje się na jego wykupienie. Natomiast przy kredycie na samochód to kredytobiorca jest właścicielem auta.
- Okres finansowania
W większości przypadków leasing konsumencki udzielany jest na okres od 2 lat do nawet 7 lat. Jednak wszystko zależy od wewnętrznej polityki firmy leasingowej. Przykładowo, Leasing konsumencki KINTO ONE może trwać 3-4 lata.
Natomiast kredyt samochodowy bywa udzielany nawet na 8-10 lat, choć w przypadku wariantu jednoratowego czas trwania umowy może wynosić 12 miesięcy.
- Wkład własny
Wkład własny to wartość procentowa wyliczana od wartości pojazdu, którą musisz wpłacić na start w celu „uruchomienia” finansowania. Jej wysokość zależy głównie od wewnętrznej polityki banku, czy firmy leasingowej oraz od typu produktu.
Kredyty samochodowe dostępne są w ofercie z wkładem własnym już od 0%. Oznacza to, że nie musisz dysponować gotówką, aby starać się o takie finansowanie. Wyjątek stanowi kredyt jednoratowy – tutaj musisz mieć aż 50% wartości pojazdu.
Natomiast w przypadku leasingu konsumenckiego wysokość wkładu własnego waha się w szerokich granicach – od 0% do nawet 40%. Im wyższy wkład własny, tym niższa miesięczna i ostatnia rata.
- Widoczność w BIK
Należy również pamiętać, że zaciągnięcie kredytu samochodowego zawsze wiąże się z przekazaniem przez bank danych do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów.
Pamiętaj! Firmy leasingowe mogą korzystać z bazy BIK w celu sprawdzenia wiarygodności leasingobiorcy. Ewentualne zadłużenia mogą bowiem wpłynąć na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania.
Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy – co wybrać?
Na pytanie o najlepszą formę finansowania musisz odpowiedzieć samodzielnie – wszystko zależy od twoich oczekiwań i możliwości.
Na leasing konsumencki możesz się zdecydować, gdy:
- wolisz użytkować samochód i mieć możliwość jego cyklicznej wymiany co kilka lat – bez angażowania środków własnych,
- nie chcesz być właścicielem pojazdu, a zależy ci wyłącznie na tym by być jego użytkownikiem,
- chcesz płacić niską miesięczną ratę (jest to możliwe m.in. gdy wybierzesz Leasing Konsumencki KINTO ONE).
Kredyt samochodowy może okazać się dobrym wyborem, gdy chcesz być właścicielem pojazdu – już od pierwszego dnia finansowania.