Najem konsumencki i leasing konsumencki – na czym polega różnica?

Najem konsumencki
i leasing konsumencki – na czym polega różnica?

9 sierpnia 2024

Planujesz wymianę samochodu, rozważając różne formy finansowania? Chociaż kredyt bankowy cieszy się dużą popularnością, sprawdź inne dostępne możliwości. Do wyboru masz także leasing konsumencki oraz najem konsumencki. Dowiedz się, na czym polega każda z tych form finansowania i czym się różnią. Być może jedno z tych rozwiązań znacznie lepiej wpisze się w twoje potrzeby i oczekiwania.

Coraz więcej Polaków rezygnuje z posiadania samochodu na rzecz jego użytkowania – na wzór mieszkańców krajów zachodnich. Dlatego część osób odchodzi od tradycyjnego kredytu bankowego na rzecz innych form finansowania. Zarówno najem konsumencki, jak i leasing konsumencki dają możliwość użytkowania pojazdu – bez konieczności jego wykupywania.

Najem konsumencki – na czym polega?

Zastanawiasz się, na czym polega najem konsumencki? Jego istotą jest korzystanie z samochodu w zamian na miesięczną opłatę. Uiszczana kwota uwzględnia nie tylko należność za użytkowanie pojazdu, ale także obejmuje inne koszty związane z eksploatacją (z wyłączeniem kosztów paliwa).

Umowa zawierana jest na określony czas – w zależności od warunków obowiązujących w danej firmie, jak również od potrzeb wynajmującego. Dużą popularnością cieszy się długoterminowy najem konsumencki – jest on znacznie bardziej opłacalny niż wynajem auta na kilka dni, czy tygodni.

Leasing konsumencki – na czym polega?

Leasing konsumencki działa na podobnych zasadach, jak leasing dla przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega finansowanie przeznaczone dla klientów indywidualnych? Firma leasingowa oddaje w użytkowanie samochód w zamian za miesięczne raty. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość dokonania wykupu auta. Nie jest to jednak obowiązkiem, a w niektórych przypadkach bardziej opłaca się oddać pojazd i wziąć kolejny w leasing – bez konieczności angażowania środków własnych. Za przykład może posłużyć Leasing konsumencki KINTO ONE dostępny w Toyota Leasing. Na jego korzyść przemawiają nie tylko niższe miesięczne raty, ale również sposób zakończenia umowy (są trzy dostępne warianty zakończenia umowy leasingu konsumenckiego).

Umowa zawierana jest na czas określony – w zależności od obowiązujących warunków i adekwatnie do potrzeb leasingobiorcy. W przypadku Leasingu Konsumenckiego KINTO ONE umowę można podpisać na okres od 24 miesięcy do 48 miesięcy.

Wynajem długoterminowy a leasing konsumencki – różnice

Najem konsumencki i leasing konsumencki to dwie bardzo podobne formy finansowania, które jednak wiele różni. I to właśnie te różnice sprawiają, że jedna z opcji może być korzystniejsza od drugiej – w zależności od tego, jakie mamy oczekiwania. Dlatego należy je przeanalizować, aby wybrać rozwiązanie maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb.

  • Czas trwania umowy najmu i leasingu konsumenckiego

W przypadku leasingu konsumenckiego umowa może być zawarta na dłuższy okres – nawet 5 lat. Tymczasem najem konsumencki może obowiązywać znacznie krócej, co niekiedy oznacza lepsze dostosowanie się do naszych potrzeb. Warto jednak podkreślić, że wszystko zależy od firmy leasingowej. Dostępne są bowiem oferty na leasing konsumencki nawet na 2 lata.

  • Opłaty miesięczne

W przypadku leasingu konsumenckiego opłaty miesięczne obejmują najczęściej „wynagrodzenie” firmy leasingowej. Natomiast w przypadku najmu uwzględniają one także inne wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Oczywiście nie jest to regułą. Można bowiem wybrać leasing konsumencki, w którym obsługa serwisowa i assistance są wliczone w miesięczną ratę. Oznacza to 100% pokrycia kosztów serwisu.

  • Opłata wstępna

W przypadku leasingu może być pobierana opłata wstępna – najczęściej w wysokości od 10% do 40% wartości pojazdu. Warto jednak mieć świadomość, że im jest ona wyższa, tym niższe mogą być miesięczne raty. Jeśli chodzi o najem konsumencki, to taka opłata nie jest wymagana. Jednak koniecznością może być zapłacenie, na przykład kaucji.

  • Limit kilometrów

Jednym z najczęstszych warunków leasingu konsumenckiego jest limit kilometrów. Jego przekroczenie będzie oznaczać dodatkowe koszty. Dobra wiadomość jest taka, że taki limit zwykle jest ustalony na wysokim poziomie, nawet do 195 tys. km przez cały okres finansowania (tak jest w przypadku Leasingu konsumenckiego KINTO ONE). Oznacza to, że każdego roku możesz pokonywać nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

W przypadku najmu konsumenckiego jest podobnie – również ustala się limit kilometrów, ale z reguły jest on dużo niższy niż przy leasingu konsumenckim. Przekraczając ustalony limit, musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami za każdy przekroczony kilometr. Jeśli więc przypuszczamy, że wyznaczony limit jest za niski, warto wcześniej renegocjować umowę najmu

Najem konsumencki czy leasing konsumencki – co wybrać?

Zastanawiasz się, co wybrać: najem czy leasing? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, dlatego warto przeanalizować „za i przeciw” poszczególnych opcji. Jeśli zależy ci na niskiej racie, wybierz leasing konsumencki. Jeżeli samochodu potrzebujesz na krótszy okres, postaw na wynajem. Weź także pod uwagę kwestię wykupu pojazdu. Przy najmie konsumenckim nie masz takiej możliwości, natomiast w leasingu możesz zdecydować się na wykup pojazdu. Możesz to zrobić pod koniec trwania umowy leasingowej, gdy zechcesz stać się właścicielem użytkowanego samochodu.