Na czym polega lokata odnawialna

Na czym polega lokata odnawialna?

20 września 2024

Wśród różnych produktów bankowych dostępnych dla klientów dużą popularnością cieszą się lokaty. Polegają one na przekazaniu instytucji finansowej określonej kwoty pieniędzy na określony czas, a po zakończeniu umowy wypłacane są ustalone odsetki. W momencie wybierania lokaty trzeba podjąć decyzję, czy ma być to wersja odnawialna, czy nieodnawialna. Warto wiedzieć, co wiąże się z wyborem tej pierwszej opcji.

Lokaty terminowe to popularne produkty finansowe, które umożliwiają zdeponowanie oszczędności na określony czas, aby powiększyć kapitał o odsetki.  Ich odnawialność jest przede wszystkim wygodna dla klienta, który nie ma czasu na przeglądanie ofert banków i poszukiwanie nowego produktu bankowego. Warto jednak dokonywać dobrych wyborów, by czerpać jak największe korzyści z założonej lokaty.

Czym jest lokata odnawialna?

Lokata odnawialna to rodzaj depozytu bankowego, w którym wpłacone pieniądze są oprocentowane i po okresie umownym cały kapitał, lub kapitał wraz należnymi odsetkami, automatycznie przedłuża się na określony czas. Szczegółowe warunki przedłużenia ustalane są w trakcie zakładania lokaty. Zazwyczaj środki przekazywane są na nową lokatę na taki sam okres, jak ten, który obowiązywał przy pierwotnym produkcie, na przykład na 6 miesięcy. Wysokość i rodzaj oprocentowania nowej lokaty są zgodne z aktualną na dzień odnowienia Tabelą Oprocentowania.

Czym lokata odnawialna różni się od lokaty nieodnawialnej?

Można uznać, że lokata odnawialna to automatyczna lokata terminowa, która nie wymaga podejmowania działań w celu jej przedłużenia. Ulokowane na niej pieniądze pracują cały czas i nie trzeba kontrolować czasu, kiedy przestanie obowiązywać. W przeciwieństwie do niej lokata nieodnawialna, która nie zostanie przedłużona przez klienta, po zakończeniu okresu obowiązywania, podlega automatycznemu rozwiązaniu. Wówczas zgromadzone na lokacie pieniądze wraz z odsetkami zostaną przesłane na podany numer konta i nie będą dalej pracować.

Czym cechuje się lokata odnawialna?

Najważniejsze cechy lokaty odnawialnej to:

  • stałe lub zmienne oprocentowanie zgromadzonych środków,
  • automatyczne odnowienie na warunkach zgodnych z aktualną na dzień odnowienia Tabelą Oprocentowania,
  • brak konieczności podejmowania jakichkolwiek działań w celu założenia nowej lokaty (każda nowa lokata wchodzi w życie samoczynnie, od razu po zakończeniu trwania pierwotnej lokaty odnawialnej),
  • możliwość wyboru odnawiania z odsetkami lub odnawiania bez odsetek,
  • bezpieczeństwo zgromadzonych środków gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
  • możliwość skorzystania z ciągłej odnawialności aż do zerwania umowy z bankiem.

Jak wybrać dobrą lokatę odnawialną?

Decydując się na założenie lokaty odnawialnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych dla klienta szczegółów. Przede wszystkim ważne są:

  • czas trwania lokaty i warunki jej odnawiania,
  • wymagana minimalna wartość depozytu,
  • maksymalna kwota, jaką można odłożyć na lokatę,
  • wysokość i rodzaj oprocentowania (stałe czy zmienne),
  • wygodna obsługa, najlepiej w formie online,
  • konsekwencje zrezygnowania z lokaty w trakcie jej obowiązywania,
  • formalności i inne wymagania, na przykład konieczność założenia rachunku w danym banku.

Przykładowo dla posiadaczy dowolnego konta w Toyota Bank dostępna jest Lokata Plus z oprocentowaniem stałym nawet 6,30% w skali roku (aktualne na dzień 18.08.2024 r.). Wniosek o założenie lokaty można złożyć przez Internet i w ten sposób zajmować się również jej obsługą. Co ważne, nie trzeba wnosić bardzo dużego depozytu, by pieniądze same zarabiały. Minimalna kwota, jaką można wpłacić na Lokatę Plus, wynosi 2000 zł, a maksymalna 100 000 zł. Założenie lokaty jest bezpłatne.

Kiedy można zakończyć lokatę odnawialną?

Decyzję o zakończeniu lokaty odnawialnej można podjąć w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać o możliwej utracie odsetek. Jeśli lokata odnawialna zostanie zerwana przed ich kapitalizacją, wówczas wypłacone zostaną tylko środki z odsetkami z poprzedniego okresu obowiązywania lokaty.

Przykładowo, jeśli lokata odnawialna została zawarta na 9 miesięcy, po każdym tym okresie odsetki podlegają kapitalizacji i cały kapitał wraz z odsetkami stanowi podstawę kolejnej lokaty, odnowionej na następne 9 miesięcy. Jeżeli klient zdecyduje się zerwać odnowioną lokatę wcześniej, wówczas straci odsetki zbierane przez miesiące trwania odnowionej lokaty. Otrzyma jedynie oszczędności powiększone o odsetki za poprzedni okres obowiązywania lokaty. Należy pamiętać, że od zgromadzonych odsetek potrącany jest podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% (tzw. podatek Belki).

Jeśli chcesz, żeby środki zgromadzone na lokacie rzeczywiście zarabiały, musisz dokładnie przemyśleć wybór dobrego produktu finansowego. Ważne, by był on dopasowany do twoich potrzeb i oczekiwań, zwłaszcza pod względem najlepszego oprocentowania i pewnego zysku.

Jeśli chcesz skorzystać z atrakcyjnej oferty Lokaty Plus w Toyota Bank, złóż wniosek online lub skontaktuj się z doradcą klienta.