Toyota Yaris Cross

Czy można częściowo szybciej spłacić auto w leasingu konsumenckim?

12 sierpnia 2024

Przymierzasz się do leasingu konsumenckiego? Zastanawiasz się jednak, czy istnieje możliwość jego nadpłacania – tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego? Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach firma leasingowa może się na to zgodzić.

Leasing konsumencki to alternatywa dla kredytu samochodowego, dzięki której możesz użytkować wymarzony pojazd bez ryzyka zachwiania płynnością finansową. Spłacasz miesięczne raty i nie nadwyrężasz budżetu. Kiedy jednak będziesz dysponować dodatkową gotówką, być może zechcesz nadpłacić raty – po to, aby skrócić okres finansowania. W przypadku leasingu wcale nie jest to takie oczywiste.

Nadpłata rat leasingowych – czy jest to możliwe?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na konto leasingodawcy wpłacić kwotę wyższą, niż to wynika z harmonogramu spłaty. Jednak wyłącznie samym takim działaniem nic nie zyskujesz, ponieważ nadal musisz spłacać raty w pierwotnej wysokości.

Jeżeli chcesz nadpłacić raty w celu szybszej spłaty auta w leasingu konsumenckim, musisz zgłosić się do firmy leasingowej. To od jej wewnętrznej polityki zależy, czy będzie to możliwe. Informacje o tym, czy nadpłata leasingu jest dostępna, powinny znaleźć się w umowie. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz zadzwonić na infolinię firmy leasingowej i dopytać o szczegóły.

Częściowa spłata rat leasingowych – formalności

Jeśli chcesz nadpłacić leasing konsumencki, zacznij od poinformowania leasingodawcy. Klienci Toyota Leasing, korzystający z Leasingu konsumenckiego KINTO ONE, taką dyspozycję muszą zgłosić w Portalu Klienta. Jest to narzędzie, które pozwala na zarządzanie umową leasingową w 100% online – bez konieczności kontaktowania się z obsługą klienta. Za jego pośrednictwem można przeglądać podpisaną umowę, składać wszelkie dyspozycje itp. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu.

Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na decyzję, a następnie – jeśli jest pozytywna – podpisanie aneksu do umowy. To konieczne, ponieważ tylko w ten sposób można dokonać zmian w harmonogramie spłaty, tj. zmienić wysokość miesięcznej opłaty leasingowej albo skrócić okres finansowania.

Pamiętaj! Aneks do umowy należy podpisać za każdym razem, gdy chcesz nadpłacić leasing. Aby więc ograniczyć formalności do minimum, warto jednorazowo spłacić większą kwotę. W przeciwnym razie będziesz tracić czas na każdorazowe zgłaszanie dyspozycji oraz oczekiwanie na decyzję.

Nadpłata leasingu konsumenckiego – czy to się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o opłacalność nadpłaty leasingu konsumenckiego. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji leasingobiorcy. Taką opcję można rozważyć m.in. w przypadku:

  • chęci obniżenia wysokości miesięcznej raty,
  • potrzeby skrócenia okresu finansowania. 

Trzeba jednak dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Może się bowiem okazać, że będziesz mieć większy pożytek z „nadprogramowej” gotówki, jeśli wpłacisz ją na dobrze oprocentowaną lokatę. Zysk może być wówczas wyższy w porównaniu z tym, ile zaoszczędzisz na odzyskanych odsetkach.

Warto przy tym pamiętać, że firma leasingowa może pobierać opłatę za przygotowanie aneksu. Trzeba więc dokładnie oszacować, czy częściowa nadpłata rat będzie się opłacała. Może się bowiem okazać, że pieniądze odzyskane z odsetek zostaną „zjedzone” przez opłatę narzuconą przez leasingodawcę.

Jeśli nie nadpłata leasingu konsumenckiego, to co?

Jeżeli chcesz jak najszybciej spłacić raty, ponieważ interesuje cię nowy pojazd, już na etapie wyboru finansowania weź pod uwagę taką ewentualność. Możesz wybrać na przykład Leasing konsumencki KINTO ONE, w ramach którego możesz wymienić auto na nowe już po 3-4 latach – bez angażowania środków własnych. Na jego korzyść przemawia również niska miesięczna rata – finansowanie to będzie więc dobrym wyborem, jeśli zależałoby ci na odciążeniu domowego budżetu.

Alternatywą dla nadpłaty może być cesja umowy leasingu. Rozważ taką opcję, jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz już użytkować danego pojazdu, a także ponosić kosztów związanych ze zmianą harmonogramu spłaty lub w twoim przypadku nie jest to możliwe. Aby jednak doszło do przejęcia leasingu przez innego konsumenta (w przypadku leasingu konsumenckiego nie może to być firma), musisz najpierw znaleźć chętną osobę. Leży to w twojej gestii, a nie firmy leasingowej.

Częściowa spłata leasingu konsumenckiego zwykle jest możliwa, ale nie zawsze to korzystne rozwiązanie. Dlatego, zanim podpiszesz umowę leasingową lub zdecydujesz się nadpłacić ratę aktualnego finansowania, przeanalizuj wszystkie „za i przeciw”. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie konkretne działania podjąć – z korzyścią dla siebie.