Nadpłata leasingu samochodu. Czy jest to możliwe?
20 czerwca 2024
Leasing to niezwykle popularna metoda finansowania użytkowania samochodu, bo daje wiele korzyści. Ubieganie się o leasing nie jest obecnie ani trudne, ani skomplikowane. Jeśli planujesz tego typu finansowanie samochodu, lub już zawarłeś umowę leasingu, być może zastanawiasz się, czy jest możliwa jego nadpłata. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak to przeprowadzić.
Leasing to niezwykle popularna metoda finansowania użytkowania samochodu, bo daje wiele korzyści. Ubieganie się o leasing nie jest obecnie ani trudne, ani skomplikowane. Jeśli planujesz tego typu finansowanie samochodu, lub już zawarłeś umowę leasingu, być może zastanawiasz się, czy jest możliwa jego nadpłata. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak to przeprowadzić.
Nadpłata leasingu – jakie formalności się z tym wiążą?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że to, czy nadpłata leasingu jest możliwa, ustala leasingodawca. Nie ma on obowiązku udostępniania takiej opcji, choć oczywiście może to zrobić. Jak sprawdzić, czy w twoim przypadku wcześniejsza spłata leasingu finansowego, bądź operacyjnego jest możliwa? Wystarczy zajrzeć do umowy leasingu. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje, także te dotyczące nadpłaty, czy sytuacji zamknięcia umowy leasingu.
Każda firma leasingowa może ustalić swoje własne warunki nadpłaty leasingu samochodów. Przykładowo, jeśli masz Leasing niższych rat KINTO ONE, nadpłata jest dopuszczalna, jednak w Toyota Leasing Polska taką dyspozycję należy każdorazowo zgłosić w Portalu Klienta. Nie można dokonywać nadpłat w dowolnym momencie trwania umowy, czy uwzględniać jej w bieżących ratach leasingu, bez wcześniejszego zgłoszenia.
Podsumowując, nadpłata leasingu, co do zasady jest możliwa i nie ma żadnych ogólnych regulacji, które by jej zakazywały. Należy jednak mieć świadomość, że leasing samochodu w każdej firmie może się opierać na nieco innych zasadach, które zawsze są zawarte w umowie. Jest to najważniejszy dokument, który określa:
- przedmiot leasingu,
- raty leasingu,
- czas trwania umowy leasingu,
- wykup przedmiotu leasingu i jego zasady,
- dodatkowe warunki (w tym to, czy jest dostępne wcześniejsze zakończenie umowy leasingu).
Planujesz nadpłatę leasingu i masz wątpliwości, jak ją przeprowadzić? Skontaktuj się z doradcą z twojej firmy leasingowej, który wyjaśni ci wszelkie szczegóły.
Czy są ograniczenia w nadpłacanie leasingu operacyjnego?
W umowie leasingowej mogą zostać przewidziane pewne ograniczenia dotyczące nadpłacenia leasingu. Najczęściej możliwość rozwiązania umowy leasingu pojawia się po kilku latach (np. 2-3). Wynika to z tego, że dopiero po upływie takiego czasu przeniesienie prawa własności samochodu staje się opłacalne z perspektywy finansowej. Przeważnie jest to możliwe, gdy minie co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji pojazdu.
Warto także podkreślić, że nie ma możliwości zmiany leasingodawcy w trakcie trwania finansowania. Nawet jeśli twoja aktualna umowa przestałaby ci odpowiadać, nie możesz jej tak po prostu wypowiedzieć i przenieść finansowanie do innej firmy.
Jakie są koszty nadpłaty leasingu?
Nadpłata leasingu może wymagać sporządzenia aneksu do umowy, choć nie jest to standardem. W takim dokumencie uwzględnia się zmianę harmonogramu spłaty rat. Firmy leasingowe mogą pobierać opłaty za przygotowanie takiego aneksu (mogą one wynosić nawet kilkaset złotych). Z tego wynika, że oszczędności, które uda ci się uzyskać dzięki zmniejszeniu odsetek, mogą zostać zrównoważone poprzez konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Zawsze należy zatem przekalkulować, czy nadpłata leasingu rzeczywiście się opłaca. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze znajdziesz w umowie.
Część leasingodawców może również pobierać opłaty za procedurę nadpłacenia leasingu pomimo braku sporządzenia aneksu do umowy. Warto się upewnić, jaką politykę przewiduje w tym zakresie twoja firma leasingowa.
W przypadku leasingu ze stałym oprocentowaniem również mogą obowiązywać dodatkowe koszty. Jeśli chcesz dokonać nadpłaty i jednocześnie skrócić czas trwania umowy, istnieje prawdopodobieństwo, że leasingodawca naliczy dodatkową opłatę np. w wysokości 1-2% wartości przedmiotu leasingu.
Jakie są alternatywy nadpłaty leasingu?
Nadpłata leasingu nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem, szczególnie biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia i koszty. Można zatem poszukać alternatywy, akceptowanej przez firmy leasingowe w ramach zawartej umowy. Z jakich możliwości warto skorzystać?
Wśród dostępnych opcji można wskazać przede wszystkim:
- wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej wraz z wykupem, jeśli leasingodawca dopuszcza taką możliwość,
- cesja umowy leasingu, czyli przekazanie jej innemu leasingobiorcy,
- podpisanie umowy leasingu ze stałym oprocentowaniem – o tym warto pomyśleć jeszcze przed wybraniem konkretnej oferty.
Nadpłata leasingu może być dobrym rozwiązaniem, jednak należy bardzo dokładnie zweryfikować, z jakimi warunkami się ona wiąże. Sprawdź przede wszystkim, czy i ile będziesz musiał zapłacić za skorzystanie z takiej możliwości. Firmy leasingowe mają dość sporą swobodę w kształtowaniu swojej polityki w tym zakresie.