Złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie. Jak nie paść ofiarą oszustów?

18 października 2024

Wystarczy chwila nieuwagi, bezmyślny klik i w jednym momencie możesz stracić oszczędności całego życia. Złośliwe oprogramowanie może zostać wysłane przez cyberprzestępców między innymi poprzez SMS, wiadomość WhatsApp, linki w mediach społecznościowych lub w e-mailu. Sprawdź, co robić, by nie paść ofiarą oszustów.

Skąd to się wzięło, czyli jak pobiera się złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie to specjalny typ oprogramowania instalowanego przez przestępców na komputerze lub telefonie ofiary, którego celem jest pozyskanie danych poufnych, w tym danych osobowych, by uzyskać między innymi dostęp do pieniędzy ofiary.

Cyberprzestępcy rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie poprzez pliki multimedialne (obrazy, filmy itp.), dokumenty Word i Excel, fałszywe linki w wiadomościach e-mail lub SMS oraz innych komunikatorach. Oznacza to, że program dociera do ofiar bez ich wiedzy, ponieważ są to elementy udostępniane, na przykład podczas wymiany wiadomości w mediach społecznościowych. „Wirusy” następnie wykonują polecenia bez wiedzy użytkownika i umożliwiają przestępcy dostęp do aplikacji bankowych lub innych istotnych informacji.

Jak się chronić przed złośliwym oprogramowaniem? Trzy złote zasady

Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, warto stosować trzy ważne zasady, które pomogą ochronić się przed oszustwami, bazującymi na złośliwym oprogramowaniu.

  1. Uważaj na otrzymywane załączniki. Zwracaj szczególną uwagę na załączniki zawarte w wiadomościach e-mail, niezależnie od tego, czy treść została przekazana przez osobę zaufaną. Sprawdź adres mailowy nadawcy i nazwę załączonego pliku, bo może być tak, że dana osoba padła ofiarą oszustwa i sklonowano jej e-mail. Nie klikaj również w podejrzane załączniki wysyłane w komunikatorach internetowych i wiadomościach SMS.
  2. Pamiętaj o sprawdzeniu adresu URL strony, na którą możesz zostać przekierowywany. Sprawdź, czy połączenie jest zabezpieczone oraz poprawne pod względem formalnym, na przykład, czy w adresie witryny internetowej nie przestawiono liter. Dotyczy to zwłaszcza stron, na których dokonujesz płatności.
  3. Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Oprogramowanie zawsze pobieraj bezpośrednio ze strony jego dostawcy. Wybieraj programy znanych dostawców ponieważ mają oni duże bazy klientów i są w stanie szybko zidentyfikować nowe zagrożenia.

Jak nie paść ofiarą oszustów? Inne porady

Pamiętaj, by nie klikać w linki i nie otwierać plików pochodzących od nieznanych osób. Zawsze zachowaj czujność, jeśli nie wiesz, kto jest nadawcą wiadomości. Poza tym nie wierz w promocje, które są bardzo atrakcyjne lub wydają się korzystne pod warunkiem, że klikniesz link, coś pobierzesz itp. Pamiętaj również o instalowaniu tylko aplikacji ze sprawdzonych źródeł i ich stałej aktualizacji.

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, pamiętaj, aby działać jak najszybciej. Przede wszystkim wyłącz Internet, bo dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo zainstalowania złośliwego oprogramowania (chodzi o zerwanie połączenia z serwerem). To oczywiście nie zawsze jest skuteczne. Jeśli kliknąłeś link prowadzący do fałszywej strony banku i podałeś swoje dane do logowania, zmień jak najszybciej hasło do bankowości elektronicznej, ale zrób to z innego urządzenia lub kontaktując się z infolinią banku. W ten sposób uniemożliwisz oszustom dostęp do zgromadzonych środków. Zainfekowane urządzenie trzeba przeskanować programem antywirusowym lub poprosić o pomoc specjalistę IT, który zajmie się usunięciem złośliwego oprogramowania. Czasami konieczna jest ponowna instalacja systemu operacyjnego i całego oprogramowania.