Zakup używanego samochodu. 4 rady dla kupujących
31 sierpnia 2021
Chcesz kupić używany samochód? Warto przed tym zakupem pomyśleć o kilku sprawach. Poznaj 4 rady, które przydadzą Ci się podczas transakcji.
4 porady dla kupujących używany samochód. Co warto wiedzieć?
Samochody używane nie tracą na popularności – nadal są chętnie nabywane przez Polaków. I ty przymierzasz się do nabycia auta „z drugiej ręki”? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym zakup nie będzie wiązał się z żadnym zaskoczeniem czy przykrą niespodzianką.
Duże zainteresowanie używanymi pojazdami nie słabnie. Wynika to przede wszystkim z możliwości nabycia auta w przystępnej cenie. Ponadto niektóre osoby wychodzą z założenia, że inwestycja w fabrycznie nowy pojazd nie jest opłacalna, bo taki samochód szybko traci na wartości. Nie zawsze jednak transakcja przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Aby tak się nie stało w twoim przypadku, warto skorzystać z poniższych wskazówek.
1. Określ swój budżet
Samochody używane dostępne są w szerokiej rozpiętości cenowej. Aby nie tracić czasu, warto na wstępie określić dostępny budżet. Musisz jednak pamiętać, że zakup pojazdów „z drugiej ręki” dostępny jest nie tylko za gotówkę. Istnieje opcja sfinansowania auta kredytem samochodowym, jednak po spełnieniu konkretnych warunków.
Przykładowo, Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane samochody (RRSO 8,44%) pozwala na uzyskanie finansowania dla pojazdów nie starszych niż kilka lat. W zamian można liczyć na:
- raty niższe w porównaniu ze standardowymi warunkami finansowania
- wymianę pojazdu po 3-4 latach użytkowania
- dogodne finansowanie spłaty ostatniej raty balonowej.
Kredyt przyznawany jest w oparciu o uproszczone formalności, dzięki czemu samochód może stać się twoją własnością w zaledwie kilka dni.
2. Zweryfikuj stan samochodu na podstawie ogłoszenia
Jeśli już wiesz, ile chcesz przeznaczyć na pojazd, czas przystąpić do przeglądania ogłoszeń. To ważny etap, ponieważ już na wstępie możesz odrzucić niektóre auta.
Nie do zaakceptowania powinny być ogłoszenia:
- bez zdjęć przedstawiających faktyczny stan auta
- z zaledwie kilkoma zdjęciami, na których niewiele widać
- zawierające bardzo lakoniczne informacje
- bez informacji o numerze VIN.
Warto skontaktować się ze sprzedawcą i zadać kilka pytań, np. o wypadkowość pojazdu. Jeśli odpowiedź jest wymijająca lub niejednoznaczna, wówczas lepiej zrezygnować.
3. Wybieraj sprawdzonych sprzedawców
Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód nie będzie skrywał usterek, warto wybierać sprawdzonych sprzedawców. Najlepsze są osoby z polecenia, ale nie każdy ma do nich dostęp. W takiej sytuacji warto udać się do dilera, który oferuje nie tylko pojazdu nowe, ale również auta używane. Są to głównie samochody przekazywane w ramach rozliczenia, więc ich stan techniczny jest skrupulatnie sprawdzany.
4. Sprawdź stan techniczny pojazdu
Przezorność popłaca, dlatego warto we własnym zakresie sprawdzić stan techniczny auta. Informacje o numerze VIN, numerze rejestracyjnym i dacie pierwszej rejestracji wykorzystasz, wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl. Poznasz nie tylko dane techniczne, ale również datę badań technicznych, szkód, a nawet zgłoszeń dotyczących np. kradzieży auta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pojazd pochodzi z legalnego źródła.
Zakup samochodu używanego może być dobrą decyzją. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę możliwość finansowania zakupu kredytem oraz uwzględnisz wyłącznie sprawdzonych zbywców pojazdów.