Wyłudzenie na kod BLIK. Jak nie dać się oszukać?
7 października 2024
Pomimo licznych apeli policji nadal często słyszy się o ofiarach oszustwa metodą na kod BLIK. Cyberprzestępcy wykorzystują brak czujności, przekazują wywołujące silne emocje informacje, i w ten sposób próbują wyłudzić kod do płatności. Dowiedz się, na czym polega wyłudzenie na kod BLIK i co zrobić, by nie dać się oszukać.
Czym jest wyłudzenie na kod BLIK?
Oszustwo metodą na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, który generowany jest w aplikacji bankowej w telefonie. Zastanawiasz się, jak ofiara może tak „bezinteresownie” podać oszustowi kod? Cyberprzestępcy bywają bezwzględni i grają na emocjach. Poniżej kilka przykładowych scenariuszy ich działań.
- Oszust może włamać się i przejąć konta naszych znajomych na portalach społecznościowych. Następnie za pomocą komunikatora kontaktuje się z ofiarą, będącą na przykład bliskim znajomym lub członkiem rodziny osoby, pod którą się podszywa. Prosi ją o udostępnienie kodu BLIK, bo znajduje się w podbramkowej sytuacji, np. zgubił portfel i nie może zapłacić za zakupy.
- Przestępca może też podszywać się na portalu społecznościowym pod znajomego ofiary, który potrzebuje pilnej pożyczki.
- Coraz częściej oszuści podszywają się też pod pracowników banku, którzy dzwonią z informacją o rzekomej próbie zaciągnięcia kredytu na rachunek ofiary. Proszą o weryfikację tożsamości, a następnie o udostępnienie kodu BLIK w celu zdemaskowania osoby, która rzekomo próbowała wziąć takie zobowiązanie.
- W ostatnim czasie wzrosła liczba wyłudzeń na kod BLIK na portalach sprzedażowych, takich jak OLX. Cyberprzestępca prosi klienta o podanie kodu BLIK w celu uiszczenia opłaty za wybrany przedmiot. W ten sposób jednak dostaje dostęp do pieniędzy na koncie ofiary i może autoryzować dowolną transakcję.
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć. Przestępca nie czeka, tylko od razu wpisuje pozyskany kod (jest on ważny przez dwie minuty), na przykład w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.
Jak nie dać się oszukać na kod BLIK?
Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa na kod BLIK, musisz zachować czujność. O czym trzeba pamiętać?
- Nie wierz w podejrzane wiadomości otrzymane przez komunikatory w mediach społecznościowych. Weryfikuj osobiście lub telefonicznie ich prawdziwość z osobą, pod którą może podszywać się oszust.
- Nie przekazuj żadnych osobistych danych, osobie podającej się za pracownika banku, dopóki osobiście nie skontaktujesz się ze swoim bankiem i nie potwierdzisz jej tożsamości.
- Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe do logowania się na swoje konta w mediach społecznościowych.
- Na platformach sprzedażowych korzystaj jedynie z opcji zakupu lub sprzedaży z odbiorem osobistym, lub przesyłką oferowaną przez portal.
- Sprawdź, czy wszystkie dane są prawidłowe, zanim zatwierdzisz transakcję w bankowości mobilnej.
- Nie udostępniaj nikomu kodu PIN do aplikacji mobilnej banku.
- Nie klikaj w linki pochodzące od nieznanych osób lub z nieznanych numerów telefonów.
Pamiętaj, że same płatności kodem BLIK są bezpieczne i dopóki nie potwierdzisz transakcji w aplikacji na swoim telefonie, przestępca nie będzie mógł skorzystać z kodu. Zagrożeniem są osoby, które podszywają się pod innych. Zachowaj czujność i dwa, a nawet trzy razy sprawdź prawdziwość prośby lub innej sytuacji, w której ktoś oczekuje od ciebie wygenerowania kodu BLIK.