Jak kupić używane auto na kredyt i nie stracić?
12 marca 2019
Chcesz nabyć używane auto i sfinansować je kredytem? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz korzystną ofertę finansowania. W ten sposób nie narazisz się na straty i nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu.
Wydaje Ci się, że samo zaciągnięcie kredytu samochodowego naraża Cię na straty? Musisz przecież zwrócić do banku nie tylko pożyczoną kwotę, ale też dodatkowe pieniądze z tytułu odsetek i innych pobieranych opłat. Jeśli jednak do zakupu i finansowania podejdziesz rozsądnie, stracisz nic albo niewiele.
Znajdź kredyt samochodowy dopasowany do potrzeb
Pośpiech jest złym doradcą – szczególnie, jeśli chodzi o wybór kredytu samochodowego. Podejmując decyzję pod wpływem chwili, bo np. pojawiła się okazja zakupu auta w wyjątkowej cenie, może mieć spore finansowe konsekwencje. Nie wszystkie kredyty wiążą się z jednakowymi kosztami i mogą mieć różna wysokość rat.
Jeśli nie chcesz stracić na zaciągnięciu kredytu samochodowego, porównaj dostępne oferty. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w całym okresie finansowania.
- Wysokość wkładu własnego
Wcale nie musisz poświęcać wszystkich oszczędności, by zaciągnąć kredyt. Wkład własny na poziomie 10% to częsty przypadek. Dzięki temu na start potrzebujesz zaledwie kilku tysięcy złotych – w przypadku pojazdów o wartości nieprzekraczającej 99 000 zł.
- Wysokość miesięcznej raty
Jeśli nie chcesz, aby zakup auta używanego na kredyt zachwiał płynnością finansową, ustal raty na optymalnym poziomie. Nie musisz jednak wydłużać okresu kredytowania – wystarczy, że skorzystasz z Kredytu SMARTPLAN na używane auta (RRSO 12,56%) dostępnego w Toyota Banku. Miesięczne zobowiązanie może być niższe nawet o 40% – wynika to ze sposobu wyliczania raty, w ramach której kredytobiorca spłaca wyłącznie część odpowiadającą rzeczywistej utracie wartości pojazdu.
- Całkowita kwota do spłaty
W wyborze kredytu nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem, a weź pod uwagę RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Jest to parametr, który informuje o wszystkich kosztach (odsetkowych i pozaodsetkowych) – dzięki temu poznasz pełną kwotę zobowiązania do spłaty w całym okresie kredytowania.
Wybierz samochód o wysokiej wartości rezydualnej
Chociaż używane auta tracą na wartości znacznie wolniej niż samochody fabrycznie, mimo wszystko warto postawić na marki o wysokiej wartości rezydualnej. Dzięki temu – przy ustalaniu miesięcznej raty kredytu opartego o koncepcję TCM (cyklicznej wymiany pojazdów) – będzie ona niższa.
na jakie samochody warto postawić? Zgodnie z rankingiem Resale Value Awards przygotowanym przez firmę J.D. Power, Lexusy i Toyoty to marki najmniej tracące na wartości. Zajęły wysokie pozycje w takich kategoriach jak: auta duże, auta średniej wielkości, SUV-y średniej wielkości.