Utrata dokumentów. Gdzie i jak trzeba to zgłosić?
8 września 2021
Utrata dokumentów (m.in. dowodu osobistego, prawa jazdy) czy karty płatniczej może być przyczyną poważnych kłopotów. Gdzie i komu to zgłosić.
Zgubiłeś dokument? Dowiedz się, gdzie i jak to zgłosić?
Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do utraty ważnych dokumentów – czy to z powodu własnej niefrasobliwości, czy też na skutek kradzieży. Niezależnie od przyczyny, należy szybko działać i zgłosić fakt utraty dokumentów odpowiednim instytucjom. Sprawdź, gdzie i jak to zrobić.
Utraciłeś dokumenty? Musisz zastrzec je w banku!
Jeżeli utraciłeś dokumenty, ten fakt należy zgłosić przede wszystkim w banku. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w której – wraz z dowodem osobistym – doszło do kradzieży karty płatniczej. Warto skontaktować się z instytucją finansową po to, aby uniknąć wykorzystania skradzionych dokumentów na przykład w celu wyłudzenia kredytu. Dotyczy to nie tylko osób korzystających z usług bankowych, ale wszystkich, które mają prawną zdolność do podejmowania decyzji finansowych.
Pamiętaj! Zastrzegać należy nie tylko dowód osobisty czy kartę płatniczą. Poświadczyć tożsamość można również za okazaniem np. prawa jazdy, paszportu czy karty pobytu.
Jeśli jesteś posiadaczem konta osobistego w Toyota Banku lub korzystasz z dostępnego finansowania, skontaktuj się z infolinią w przypadku utracenia cennych dokumentów. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji związanych z kradzieżą tożsamości.
Warto wiedzieć! W celu ułatwienia zgłoszenia utraty dokumentów tożsamości w bankach został stworzony system Dokumenty Zastrzeżone. Jego uczestnikiem jest również Toyota Bank. Aby zastrzec dokumenty, wystarczy udać się do najbliższego oddziału banku lub skontaktować się telefonicznie (w takiej sytuacji tożsamość będzie weryfikowana zdalnie).
Gdzie jeszcze zgłosić utratę dokumentów?
Jeśli doszło do utraty dokumentów na skutek kradzieży, o zaistniałej sytuacji należy poinformować policję. W tym celu trzeba udać się do najbliższego komisariatu – niekoniecznie związanego z miejscem zamieszkania i zgłosić taki fakt.
Ponadto trzeba udać się do najbliższego organu gminy, aby jak najszybciej wyrobić nowe dokumenty. Warto bowiem mieć świadomość, że zgłoszone i zastrzeżone będą już nieważne. To zaś oznacza, że posługiwanie się nimi nie będzie wiążące, tj. osoba posługująca się skradzionym dokumentem nie będzie w stanie zaciągnąć kredytu, założyć konta osobistego itp.
Jak uniknąć konsekwencji związanych z utratą dokumentów?
Przedmiotem kradzieży są najczęściej torebki i portfele, w których znajdują się nie tylko dokumenty czy karty płatnicze. Wiele osób przechowuje tam wiele innych danych, które mogą okazać się cenne z punktu widzenia złodzieja.
Jeżeli w portfelu trzymałeś numer PIN do karty płatniczej, dane do logowania do systemu bankowości elektronicznej czy hasła do poczty e-mail, także musisz działać. Koniecznością jest natychmiastowa zmiana danych dostępowych – po to, aby uniknąć nieautoryzowanych transakcji bankowych, czego skutkiem może być utrata środków zgromadzonych na koncie.