Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – co powinno obejmować?

5 grudnia 2024

Leasing samochodu to łatwo dostępna forma finansowania, która zapewnia wygodę korzystania z pojazdu i dużą swobodę. Gwarantuje minimum formalności, także w zakresie ubezpieczenia, bo pozwala na skorzystanie z pakietów ubezpieczeniowych oferowanych przez firmę leasingową. Co powinna zawierać polisa auta w leasingu? Sprawdź!

Ubezpieczenie samochodu w leasingu — co warto wiedzieć?

Leasing samochodu daje możliwość korzystania z nowoczesnego i komfortowego pojazdu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Pozwala na jeżdżenie autem udostępnionym przez leasingodawcę na określony czas, zwykle od 24 do 48 miesięcy, w zamian za comiesięczne raty. Umowa leasingowa może zakończyć się wymianą, zwrotem lub wykupem samochodu, w zależności od wybranej oferty i preferencji klienta.

Mimo że w czasie leasingu samochód prawnie należy do leasingodawcy, obowiązek opłacenia polisy ubezpieczeniowej zawsze spoczywa na samym korzystającym. Firmy leasingowe zwykle oferują dwa warianty umowy. Pierwszy z nich jest nieco droższy, jednak uwzględnia pełne serwisowanie i ubezpieczenie, a drugi, tańszy, nie zawiera dodatkowych usług. W obu przypadkach ubezpieczenie musi jednak spełniać kryteria określone przez leasingodawcę.

Ubezpieczenie auta w leasing: gotowy pakiet

Leasingodawcy przygotowują specjalne pakiety ubezpieczeniowe, które stanowią uzupełnienie oferty leasingu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

  • Ochrona dopasowana do wymagań umowy finansowania — decydując się na pakiet od firmy leasingowej, wybierasz spośród ofert spełniających kryteria określone w umowie. Dzięki temu masz pewność, że spełniasz warunki narzucone przez firmę leasingową.
     
  • Prostota i komfort — zakup polisy u leasingodawcy zwykle nie wymaga żadnego zaangażowania. Wystarczy wybrać odpowiedni pakiet i opłacać raty leasingowe z wliczoną składką, aby korzystać z dopasowanej do swoich potrzeb ochrony ubezpieczeniowej. 
     
  • Pomoc w likwidacji szkody — leasingobiorcy często zapewniają możliwość skorzystania ze wsparcia informacyjnego po wystąpieniu szkody, co może okazać się niezwykle przydatne w kryzysowej sytuacji.

Jak widzisz, zawarcie umowy ubezpieczeniowej w pakiecie z leasingiem niesie ze sobą wiele korzyści. W ramach Leasingu KINTO ONE, oferowanego przez Toyota Leasing, ubezpieczenie jest wliczone w comiesięczne raty. Dzięki współpracy z renomowanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi masz zapewnioną najwyższą jakość usług i atrakcyjne polisy bez zbędnych formalności.

Ubezpieczenie auta w leasingu: we własnym zakresie

Firmy leasingowe umożliwiają samodzielny wybór ubezpieczyciela i opłacenie składki poza ratą leasingową. Jednak ta opcja wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. W takiej sytuacji leasingodawca musi najpierw zaakceptować konkretną polisę, bo nie wszyscy ubezpieczyciele zapewniają właściwą ochronę ubezpieczeniową. Wniosek o wyrażenie zgody na indywidualnie ubezpieczenie składa zgodnie z wymogami finansującego. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu trzeba jeszcze przedstawić dealerowi kopię polisy oraz dowód zapłaty składki za cały rok z góry.

Co powinno obejmować ubezpieczenie auta w leasingu?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wymusza na właścicielach pojazdów mechanicznych wyłącznie konieczność wykupienia polisy OC. Mimo to w przypadku leasingu samochodu polisa powinna obejmować także inne elementy. Przeważnie ubezpieczenie auta wziętego w leasing musi uwzględniać:

  • OC — podstawowe ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy. Pozwala uniknąć finansowych konsekwencji szkód wyrządzonych innym osobom i ich mieniu.
     
  • AC — ubezpieczenie autocasco, którego przedmiotem jest sam pojazd. Zabezpiecza przed kosztami uszkodzenia, kradzieży czy utraty samochodu.
     
  • NNW — ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewniające wsparcie finansowe na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu przez kierowcę lub jego pasażerów. Może gwarantować także zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków.

Wymienione produkty ubezpieczeniowe zwykle stanowią podstawę polisy auta w leasingu. W zależności od własnych preferencji możesz rozszerzyć umowę o assistance komunikacyjne, które zapewni ci wsparcie techniczne i organizacyjne w niespodziewanych sytuacjach na drodze. Może ono obejmować między innymi naprawę pojazdu na miejscu awarii, holowanie do warsztatu, a także zwrot kosztów zakwaterowania oraz podróży zastępczymi środkami transportu po zdarzeniu. W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego można też zdecydować się na ochronę opon czy szyb.

Na podstawie informacji o zakresie ubezpieczenia auta wziętego w leasing możesz podjąć bardziej świadomą decyzję o wyborze polisy. Pamiętaj, aby przed zawarciem umowy dokładnie zapoznać się z zasadami określonymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).