O czym musi pamiętać przyszły przedsiębiorca?
23 lutego 2018
Prowadzenie własnego biznesu to wiele korzyści. Zanim jednak zaczniesz rozwijać swoją działalność, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach – zarówno tych typowo formalnych, jak i związanych z usprawnieniem pracy. Co jest szczególnie ważne?
Każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby jego firma działała prężnie i z roku na rok się rozwijała. Istotną rolę odgrywa jednak nie tylko pozyskiwanie klientów i oferowanie najwyższej jakości produktów czy usług. O jakich obowiązkach musi pamiętać przedsiębiorca?
Prowadzenie księgowości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia księgowości. W zależności od typu prowadzonej działalności, może to być księgowość uproszczona (dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) lub księgowość pełna (księgi rachunkowe).
Księgowości nie trzeba prowadzić samodzielnie – można skorzystać z usług biura rachunkowego. Dzięki temu wszelkie kwestie formalne związane z księgowością zostaną przekazane specjalistom.
Płatność zobowiązań na czas
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do dokonywania płatności na czas. Dotyczy to zarówno płatności urzędowych (np. podatki do urzędu skarbowego, składki do ZUS), jak i płatności za faktury od kontrahentów itp.
Opóźnienia w spłacie zobowiązań mogą skutkować nie tylko odsetkami. Warto mieć świadomość, że nieterminowe regulowanie faktur wpłynie negatywnie na opinię firmy i może świadczyć o jej nierzetelności.
Wybór optymalnej formy finansowania środków trwałych
Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością zakupu wielu istotnych środków trwałych. Dla wielu branż ważną rolę odgrywa np. samochód firmowy, dzięki któremu można szybko i wygodnie przemieszczać się na spotkania z kontrahentami.
Zakup pojazdu to duży wydatek – szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Dlatego, gdy zakup za gotówkę nie wchodzi w grę, a kredyt samochodowy jest niedostępny, warto rozważyć leasing. To popularna i atrakcyjna forma finansowania, za pomocą której można sfinansować nie tylko pojazdy nowe, ale również używane.
Leasing SMARTPLAN na samochody używane dostępny w ofercie Toyota Leasing to innowacyjna forma finansowania, dzięki której możesz:
- obniżyć wysokość raty nawet o 60% w porównaniu ze standardowym leasingiem
- wymienić samochód na nowy już po roku
- wziąć w leasing pojazdy Toyota i Lexus – marek o wysokiej wartości rezydualnej.
Niska opłata wstępna (już od 0%) oraz czas trwania umowy do 48 miesięcy to dodatkowe atuty, które czynią Leasing SMARTPLAN na samochody używane rozwiązaniem optymalnie dopasowanym do oczekiwań każdego przedsiębiorcy.
Zawieranie umów w formie pisemnej
Chociaż w wielu przypadkach nie ma obowiązku zawierania umów z kontrahentami w formie pisemnej, warto się zabezpieczyć. Zawierając umowę ustną, trudno będzie udowodnić uzgodnione warunki współpracy wówczas, gdy dojdzie do sporu.
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo skonstruować umowę, skorzystaj z usług prawniczych. Specjalista sporządzi dla Ciebie wzór „uniwersalnej” umowy o współpracy, z której będziesz mógł zawsze skorzystać.
To zaledwie kilka istotnych kwestii, o których pamiętać powinien przyszły przedsiębiorca. Ważne jest również zachowanie płynności finansowej, dzięki której przedsiębiorstwo nie wpadnie w kłopoty finansowe.