Auto za gotówkę czy na kredyt? Poznaj zalety obu rozwiązań
9 kwietnia 2019
Co dziesiąty Polak ma w planach wymianę samochodu na nowszy model. Jeśli ty też planujesz zakup samochodu, sprawdź, który sposób finansowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Wahasz się między gotówką a kredytem? Poznaj zalety tych opcji i wybierz tę lepiej wpisującą się w Twoje oczekiwania.
Różne są powody, dla których Polacy decydują się zmienić auto. Dla jednych będzie to konieczność związana z dużą awaryjnością samochodu i nieopłacalnością dokonywania naprawy. Inni podejmują taką decyzję, ponieważ chcą wymienić auto na nowszy model – tak po prostu. Niezależnie od przyczyny, warto już na wstępie rozważyć wybór optymalnej formy finansowania.
Samochód za gotówkę – tak czy nie?
Jak pokazują statystyki, nawet 57% Polaków decyduje się na sfinansowanie zakupu auta za gotówkę. Dotyczy to jednak osób nabywających pojazdy używane – szczególnie takich, których wartość nie przekracza 20 tys. zł.
Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Wśród głównych zalet wymienić można m.in.:
- brak dodatkowych opłat – odsetek, prowizji, ubezpieczenia,
- szybka finalizacja transakcji – nie trzeba czekać na decyzję kredytową itp.
Kredyt samochodowy – czy to się opłaca?
Kredyt samochodowy to forma finansowania, którą wybiera nawet 16% Polaków. Korzystają z niej zarówno osoby zamierzające nabyć fabrycznie nowe pojazdy, jak i kierowcy kupujący auta używane.
Na korzyść kredytu samochodowego przemawia kilka argumentów:
- zachowanie płynności finansowej – dzięki temu, że zobowiązanie rozłożone jest na raty,
- możliwość wymiany pojazdu po kilku latach – także bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.
Warto przy tym podkreślić, że „na start” potrzebujesz zaledwie kilku tysięcy złotych. Wymagany wkład własny może wynieść tylko 10% wartości pojazdu.
Gotówka czy kredyt - co wybrać?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Oba rozwiązania mają zalety, ale nie są pozbawione też pewnych niedogodności.
Decydując się na finansowanie gotówką, pozbywasz się oszczędności (jeśli nie wszystkich, to na pewno znacznej części). W przypadku kredytu płacisz nieco więcej (odsetki + opłaty pozaodsetkowe), jednak zyskujesz poczucie bezpieczeństwa finansowego. Rata dostosowana jest bowiem do sytuacji materialnej, więc nawet dodatkowy nagły wydatek nie zaburzy płynności finansowej. W przypadku Kredytu SMARTPLAN na nowe i używane auta może być ona nawet o 40% niższa w porównaniu do raty w standardowej ofercie (RRSO 8,41% ). Wszystko dlatego, że kredytobiorca spłaca wyłącznie tę część wartości samochodu, która odpowiada rzeczywistej utracie jego wartości.
Na finansowanie gotówką możesz zdecydować się, gdy:
- po zakupie będziesz nadal dysponować oszczędnościami,
- nie spełniasz wymogów banku co do kredytu.
Kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem, gdy:
- chcesz rozłożyć duży wydatek na raty,
- masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową.
Należy przy tym podkreślić, że samochodowy kredyt balonowy pozwala kredytobiorcom na zakup droższej wersji pojazdu. To zasługa dużo niższych rat, które – mimo zakupu auta o większej wartości – nie stanowią obciążenia finansów osobistych.