Leasing auta jest skomplikowany
i trudny? Obalamy mit!
3 stycznia 2020
Leasing jest zewnętrzną formą finansowania bardzo popularną wśród przedsiębiorców. W ten sposób większość firm buduje lub rozbudowuje flotę pojazdów. I Ty przymierzasz się do wzięcia samochodów w leasing, ale obawiasz się formalności. Poznaj najważniejsze informacje, dzięki którym szybko zmienisz zdanie.
Leasing, podobnie jak kredyt, stanowi zewnętrzną formę finansowania. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców – także właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych – z uwagi na wielość zalet.
Leasing auta w oparciu o uproszczone formalności
Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową pojazdu w użytkowanie leasingobiorcy. Samochód cały czas pozostaje własnością leasingodawcy, dlatego forma finansowania udzielana jest w oparciu o uproszczone zasady.
Co to oznacza? Leasingobiorca nie musi dostarczać wielu dokumentów finansowych – zwłaszcza, gdy opłata wstępna jest dość wysoka. Często wystarczy roczne zeznanie podatkowe, które informuje leasingodawcę o przychodach, kosztach oraz dochodach.
Leasing samochodowy łatwy w rozliczeniu księgowym
Wiele obaw budzi rozliczanie leasingu samochodowego. Chociaż kwestie te wydają się skomplikowane, w rzeczywistości jest to bardzo łatwe.
Operacyjny leasing samochodowy traktowany jest jako usługa – firma leasingowa wystawia co miesiąc faktury. Przedsiębiorca może je zaliczyć w koszty uzyskania przychodu (część odsetkową i część kapitałową) – w całości, o ile opłata nie zawiera żadnych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.
Zakończenie umowy leasingowej w dwóch wariantach
Również zakończenie umowy nie wiąże się z żadnymi skomplikowanymi procedurami. W tym przypadku możliwe są 2 warianty:
- wykup użytkowanego pojazdu
- zwrócenie auta firmie leasingowej.
To, jakie będzie zakończenie leasingu, zależy wyłącznie od przedsiębiorcy.
Jak wziąć leasing samochodowy na korzystnych warunkach?
Oferty leasingowe różnią się od siebie, dlatego nie warto decydować się na przypadkowe rozwiązanie. Warto porównać dostępne modele finansowania, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. Na to zatem zwracać uwagę?
Liczy się m.in.:
- okres finansowania,
- minimalna opłata wstępna,
- wymagane dokumenty.
Znaczenie ma także wysokość raty, ponieważ to ona opłacana jest każdego miesiąca. Dlatego warto zwrócić uwagę m.in. na Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Leasing. Jego wyróżnikiem jest niższa rata – leasingobiorca spłaca wyłącznie tę część, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości pojazdu w okresie finansowania. Jak to możliwe? Spróbujemy wyjaśnić. Produkt ten oparty jest na wartości rezydualnej. Oznacza to, że to leasingobiorca decyduje o wysokości wpłaty wstępnej w umowie leasingu. Rata leasingowa może być niska, bo jej wysokość jest wyliczana na podstawie ceny samochodu pomniejszonej o wysokość wpłaty wstępnej i kwoty zakupu. Dzięki gwarantowanej wartości rezydualnej, leasingobiorca ma pewność niskiej utraty wartości samochodu i wie dokładnie, ile będzie ono kosztowało.