Jak działa auto hybrydowe i czy jego zakup się opłaca?

Jak działa auto hybrydowe i czy jego zakup się opłaca?

23 sierpnia 2024

Samochody hybrydowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Głównym powodem są znacznie niższe koszty eksploatacji, w tym tankowania. Dowiedz się, jak działa hybryda, a będziesz wiedzieć, czy zakup takiego auta faktycznie jest opłacalny.

O ile samochody elektryczne są wciąż stosunkowo mało popularne, o tyle zainteresowanie hybrydami rośnie z roku na rok. Wynika to nie tylko z większego dostępu różnorodnych modeli, ale również z wygody ich użytkowania. Osoby przyzwyczajone do silników benzynowych wcale nie muszą z nich rezygnować, ale też nie są narażane na wysokie koszty związane z tankowaniem samochodów.

O ile udział samochodów elektrycznych w ogólnej sprzedaży samochodów na polskim rynku jest wciąż stosunkowo niewielki, o to tyle udział hybryd jest już wyraźny i stanowi realną konkurencję dla aut spalinowych.

W pierwszym kwartale 2024 r. w Polsce zarejestrowano około 5,4 tys. aut elektrycznych, czyli kilka procent więcej niż rok wcześniej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku aut hybrydowych – w pierwszym kwartale 2024 r. zarejestrowano w naszym kraju 72,8 tys. hybrydowych samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r. (dane Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności).

Większa sprzedaż aut hybrydowych w porównaniu do aut elektrycznych wynika nie tylko z większego dostępu do różnorodnych modeli, ale również z wygody ich użytkowania. Osoby przyzwyczajone do silników benzynowych wcale nie muszą z nich rezygnować, ale też nie są narażane na wysokie koszty związane z tankowaniem samochodów.

Widać wyraźnie, że Polska weszła w erę aut hybrydowych. Jeżeli więc przymierzasz się do zakupu nowego pojazdu, sprawdź, czy hybryda to faktycznie dobry wybór.

Hybryda – co to znaczy?

Zastanawiasz się, jak działa hybryda? Warto wiedzieć, że napęd hybrydowy stanowi połączenie trzech urządzeń: silnika benzynowego, silnika elektrycznego oraz akumulatora hybrydowego. Istotą niezawodnego funkcjonowania jest przepływ energii pomiędzy poszczególnymi elementami, dzięki czemu samochód może poruszać się przy minimalnym wykorzystaniu benzyny.

Jak działa samochód hybrydowy? Funkcjonowanie takiego auta sprowadza się właściwie do trzech procesów:

  • silnik elektryczny odzyskuje energię hamowania,
  • nadwyżka przekazywana jest do akumulatora hybrydowego (w momencie poruszania się auta ze stałą prędkością),
  • odzyskana energia wykorzystywana jest ponownie przez użytkowany pojazd.

Co to oznacza w praktyce? W przeciwieństwie do samochodów elektrycznych, niektórych hybryd nie trzeba ładować (choć oczywiście na rynku są hybrydy typu plug-in, które można ładować z zewnętrznych źródeł energii). Nie trzeba także zbyt często tankować auta – jak to ma miejsce w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym. To jak działa hybryda, sprawia, że wykorzystanie paliwa ograniczane jest do niezbędnego minimum.

Zatem w jakiej sytuacji dochodzi do uruchamiania silnika benzynowego? Działa on wówczas, gdy zachodzi konieczność dostarczenia większej mocy (przy przyspieszaniu) lub kierowca porusza się z dużą prędkością. Natomiast przy delikatnym ruszaniu z miejsca, dochodzi do uruchomienia silnika elektrycznego i wprawienia w ruch hybrydy. Kiedy samochód jedzie ze stałą i niską prędkością (do ok. 70 km/h), działają oba silniki: spalinowy i elektryczny, jednak to silnik elektryczny stanowi główne źródło napędu. Gdy prędkość auta staje się coraz wyższa, wówczas głównym źródłem napędu staje się silnik spalinowy. A co w przypadku zwalniania i hamowania? Wówczas silnik benzynowy odłącza się.

Samochód hybrydowy – czy to się opłaca?

Wiesz już, co to jest hybryda i jak działa samochód hybrydowy. Czas przeanalizować opłacalność zakupu takiego pojazdu.

Wiele osób rezygnuje z zakupu takiego auta, ponieważ samochody hybrydowe są droższe niż ich benzynowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że mimo tego, że cena początkowa jest wyższa, inwestycja może zwrócić się w ciągu zaledwie kilku lat. Dlaczego?

Oszczędzasz na tankowaniu

W związku z niskim zużyciem paliwa, wizyty na stacji benzynowej stają się rzadsze. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca (im więcej tankujesz, tym większe oszczędności.

Zysk będzie jeszcze większy, jeśli dołączysz do programu lojalnościowego organizowanego przez Toyota Bank. Zakładając Moto Konto, możesz wziąć udział w programie Tankuj Korzyści, w ramach którego otrzymasz zwrot za paliwo – nawet do 10% oraz skorzystasz z dodatkowych bonusów.  Przykładem profitu może być dostęp do ofert specjalnych na auta marki Toyota czy Lexus.

Pamiętaj! Moto Konto możesz założyć wygodnie – bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie wystarczy potwierdzić swoją tożsamość przez kamerę internetową, a umowę podpisać specjalnym kodem SMS.

Oszczędzasz na kosztach naprawy

Czy liczyłeś kiedykolwiek, ile kosztuje naprawa zerwanego paska rozrządu, uszkodzonej skrzyni biegów, wtryskiwaczy, turbosprężarki itp.? Są to bardzo wysokie kwoty, nierzadko stanowiące nadmierne obciążenie domowych finansów.

Decydując się na zakup samochodu hybrydowego, unikasz wysokich kosztów serwisowania. Powód jest prosty: brak wielu wyżej wymienionych części oznacza, że nie trzeba ich naprawiać.

Przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego

Postaw na auto z napędem hybrydowym, jeżeli leży ci na sercu dobro środowiska naturalnego i chcesz dołożyć „cegiełkę” do jego ochrony. To, jak działa samochód hybrydowy, sprawia, że średnio emituje on do środowiska ok. 162 g CO2 na 1 km. Dla porównania: auto z silnikiem spalinowym generuje około 218 g CO2 na każdy przejechany kilometr.1

Pamiętaj! Jeśli przekonują cię powyższe korzyści użytkowania auta hybrydowego, warto zdecydować się na jego zakup. Tym bardziej że do dyspozycji masz różne opcje finansowania. Dzięki temu nie obciążysz nadmiernie swojego budżetu, a będziesz cieszyć się komfortem i ekonomiczną jazdą.

https://climate.mit.edu/ask-mit/are-electric-vehicles-definitely-better-climate-gas-powered-cars