Jak działa auto hybrydowe i czy jego zakup się opłaca?
24 lutego 2020
W pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano aż 6 527 nowych pojazdów hybrydowych – to ponad 1000 sztuk więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Chociaż Polska jeszcze nie weszła w erę aut hybrydowych, wszystko jest na dobrej drodze. Sprawdź, czy zakup takiego pojazdu jest opłacalny.
O ile samochody elektryczne cieszą się małą popularnością, o tyle zainteresowanie hybrydami jest większe z roku na rok. Wynika to nie tylko z większego dostępu różnorodnych modeli, ale również wygodzie użytkowania. Osoby przyzwyczajone do silników benzynowych wcale nie muszą z nich rezygnować, ale też nie są narażane na wysokie koszty związane z tankowaniem samochodów.
Na czym polega działanie napędu hybrydowego?
Napęd hybrydowy stanowi połączenie trzech urządzeń: silnika benzynowego, silnika elektrycznego oraz akumulatora hybrydowego. Istotą niezawodnego funkcjonowania jest przepływ energii pomiędzy poszczególnymi elementami, dzięki czemu samochód może poruszać się przy minimalnym wykorzystaniu benzyny.
Zasada działania napędu hybrydowego sprowadza się właściwie do trzech procesów:
- silnik elektryczny odzyskuje energię hamowania,
- nadwyżka przekazywana jest do akumulatora hybrydowego (w momencie poruszania się auta ze stałą prędkością),
- odzyskana energia wykorzystywana jest ponownie przez użytkowany pojazd.
Co to oznacza w praktyce? W przeciwieństwie do samochodów elektrycznych, hybrydy wcale nie trzeba ładować. Nie trzeba także zbyt często tankować auta – jak to ma miejsce w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym, ponieważ wykorzystanie paliwa ograniczane jest do niezbędnego minimum.
Zatem w jakiej sytuacji dochodzi do uruchamiania silnika benzynowego? Działa on wówczas, gdy zachodzi konieczność dostarczenia większej mocy lub kierowca porusza się z dużą prędkością.
Samochód hybrydowy – czy to się opłaca?
Samochody hybrydowe są droższe niż ich benzynowe odpowiedniki – to fakt. Mimo że cena początkowa jest wyższa, inwestycja może zwrócić się w ciągu zaledwie kilku lat.
Oszczędzasz na tankowaniu
W związku z minimalnym zużyciem paliwa, wizyty na stacji benzynowej stają się rzadkością. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca (im więcej tankujesz, tym większe oszczędności).
Zysk będzie jeszcze większy, jeśli dołączysz do programu lojalnościowego organizowanego przez Toyota Bank. Zakładając Moto Konto, możesz wziąć udział w programie Tankuj Korzyści, w ramach którego otrzymasz zwrot za paliwo – nawet do 10% oraz skorzystasz z dodatkowych bonusów.
Oszczędzasz na kosztach naprawy
Czy liczyłeś kiedykolwiek, ile kosztuje naprawa zerwanego paska rozrządu, uszkodzonej skrzyni biegów, wtryskiwaczy, turbosprężarki itp.? Są to bardzo wysokie kwoty, nierzadko stanowiące nadmierne obciążenie domowych finansów.
Decydując się na zakup samochodu hybrydowego, unikasz wysokich kosztów serwisowania. Powód jest prosty: brak wielu wyżej wymienionych części oznacza, że nie trzeba ich naprawiać.
Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego auta, rozważ modele hybrydowe – szczególnie, że możesz skorzystać z finansowania na korzystnych warunkach.