Czy warto kupić hybrydowe auto?

Samochód hybrydowy – czy warto go kupić?

27 grudnia 2024

Samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość używania w pojeździe dwóch silników: elektrycznego oraz spalinowego sprawia, że mają one ogromną przewagę w porównaniu z innymi modelami aut. Jakie są inne korzyści z zakupu hybrydy? Czy rzeczywiście opłaca się w nią inwestować? Wyjaśniamy.

Czy hybryda to elektryk?

Przed oceną opłacalności zakupu pojazdów hybrydowych należy określić, na czym polega ta ekologiczna technologia. Pojazd napędzany silnikiem na przykład na benzynę i innym napędzanym energią elektryczną nazywany jest ogólnie hybrydą. Choć jest to bardzo szerokie określenie, każda marka ma swoją technologię i mogą występować znaczne różnice w zależności od sposobu ładowania takich pojazdów. Toyota ma aż cztery rodzaje dostępnych dla każdego, łatwych w obsłudze i niezawodnych napędów ekologicznych:

  • pełna hybryda,
  • hybrydy typu plug-in,
  • napęd elektryczny z wodorowymi ogniwami paliwowymi,
  • napęd elektryczny.

W rzeczywistości, pomimo połączenia silnika elektrycznego z silnikiem spalinowym, hybryda nie jest typowym elektrykiem. Wprawdzie pełna hybryda Toyoty pozwala na pewnym dystansie przemieszczać się wyłącznie w trybie elektrycznym, ale nie jest to 100% czasu jazdy tak, jak w przypadku elektryków.

Miękka hybryda – czy warto kupić?

Wśród ekologicznych napędów dostępnych na rynku znajdują się także tzw. miękkie hybrydy. Jest to samochód, w którym silnik benzynowy lub diesla wspomagany jest przez niewielki silnik elektryczny. Miękka hybryda nie umożliwia jazdy wyłącznie w trybie elektrycznym. Silnik elektryczny w niewielkim stopniu wspomaga silnik spalinowy. Koszty eksploatacji i posiadania miękkiej hybrydy są niższe niż standardowego samochodu, ale ta opcja nie jest polecana osobom, którym szczególnie zależy na dużych oszczędnościach na paliwie.

Czy warto kupić samochód hybrydowy? Korzyści z zakupu

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić samochód hybrydowy, musisz zapoznać się z jego zaletami. Hybrydy wyróżniają się na rynku licznymi przewagami, zwłaszcza w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Są doskonałą propozycją dla osób poszukujących pojazdu nowoczesnego i ekonomicznego, a jednocześnie opierającego się na najnowocześniejszej technologii. Popularne jest nawet stwierdzenie, że motoryzacyjna przyszłość należy do hybryd i elektryków.

Do najważniejszych zalet hybryd należą:

  • oszczędność paliwa i rzadsza potrzeba jego tankowania,
  • mniejsza emisja spalin lub nawet bezemisyjna jazda na krótszych dystansach i przy małych prędkościach,
  • samoładowanie baterii w czasie jazdy, postoju i hamowania lub możliwość ładowania z gniazdka (w zależności od rodzaju napędu),
  • zaawansowana technologia gwarantująca nowoczesną i wydajną jazdę,
  • niskie koszty eksploatacji z uwagi na mniej części narażonych na zużycie,
  • duża wartość przy ewentualnej odsprzedaży (hybrydy z rynku wtórnego są w cenie).

Pomimo zalet pod względem ekonomicznym i ekologicznym, samochody hybrydowe stwarzają również pewne wyzwania, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Przede wszystkim mają zazwyczaj wyższy koszt początkowy w porównaniu do aut konwencjonalnych. Wynika to z zaawansowanej technologii i złożoności układu hybrydowego, w którym uczestniczy zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny. Istnieje jednak możliwość uzyskania kredytu z niską ratą w Toyota Banku – mowa o Kredycie niższych rat Toyota Easy (RRSO 12,14%, kalkulacja dokonana na dzień 12.12.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie) na zakup nowoczesnej hybrydy.

Czy samochód hybrydowy się opłaca?

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić hybrydę, w dużej mierze zależy od twojego profilu jazdy i potrzeb. Jeśli jeździsz głównie w środowisku miejskim i zależy ci na oszczędności paliwa oraz na ekologii, samochód hybrydowy jest dobrym wyborem. Warto też pamiętać, że koszty eksploatacji i napraw w przypadku hybryd są niższe. W samochodach tego typu jest nawet trzykrotnie mniejsze obciążenie klocków i tarcz hamulcowych, mniejsza awaryjność przekładni planetarnej i o 30% mniejsze obciążenie silnika spalinowego.

Ponadto zakup samochodu hybrydowego wiąże się z przywilejami dla kierowców. Z roku na rok wprowadzane są w poszczególnych miastach przepisy o zakazie wjazdu do wybranych stref miejskich starszych samochodów z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi. Właściciele nowoczesnych hybryd mają uprzywilejowaną pozycję i ich te regulacje nie dotyczą. Poza tym od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje obniżona stawka podatku akcyzowego dla pozostałych pojazdów hybrydowych sprowadzonych do Polski lub wyprodukowanych w Polsce*.

Pamiętaj, by przed podjęciem decyzji porównać modele dostępne na rynku i opcje ich kredytowania. Jeśli chcesz skorzystać z najtańszych kredytów na zakup samochodu hybrydowego, skonsultuj się z naszym doradcą, który sprawdzi dla ciebie najlepsze opcje zakupu.

* Stawka 1,55% (zamiast 3,1%) dla pojazdów z mniejszymi silnikami do 2 litrów pojemności włącznie i stawka 9,3% (zamiast 18,6%) dla pojazdów z większymi silnikami od 2 litrów do 3,5 litra pojemności.