Rodzaje leasingu. Warto znać różnice

Rodzaje leasingu. Warto znać różnice

18 września 2024

Leasing jest coraz częściej wybieraną formą finansowania wśród przedsiębiorców. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, główną siłą napędową rynku w 2023 roku były pojazdy lekkie. Przedsiębiorcy, którzy w ten sposób decydują się powiększyć flotę pojazdów firmowych, zwykle wybierają między leasingiem operacyjnym a finansowym. Na czym polegają te rodzaje leasingu i jakie są między nimi różnice?

Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową prawa do użytkowania rzeczy określonej w umowie. W zamian leasingobiorca zobowiązuje się dokonać wpłaty czynszu inicjalnego (tzw. opłaty wstępnej) oraz comiesięcznych rat. Zarówno leasing finansowy, jak i leasing operacyjny może uwzględniać przedmioty nowe lub używane. Warto jednak mieć świadomość, że oba rodzaje leasingu samochodowego sporo różni.

Dwa główne rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje leasingu? Chociaż można wymienić ich kilka typów, leasing operacyjny i leasing finansowy są wybierane najczęściej. Zasada ich funkcjonowania jest identyczna. W obu przypadkach to firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy pojazd w użytkowanie w zamian za opłacanie miesięcznych rat leasingowych.

Mimo podobnego działania, są to różne rodzaje leasingu. Różnice wynikają z wielu szczegółów, które przekładają się na opłacalność jednego rozwiązania nad drugim – w zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego leasingobiorcy.

Leasing finansowy – najważniejsze informacje

Leasing finansowy pozwala leasingobiorcy na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W koszty uzyskania przychodu może wliczyć część odsetkową raty leasingowej oraz wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Natomiast leasingodawca zobowiązany jest do wykazywania należności z tytułu otrzymywanych rat leasingowych.

Charakterystyczny dla leasingu finansowego jest brak ustalonego przepisami minimalnego czasu trwania umowy. Po zakończonym kontrakcie, tj. wpłacie ostatniej raty, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem użytkowanego przedmiotu – chyba, że umowa stanowi inaczej.

Leasing operacyjny – typowe cechy

W leasingu operacyjnym właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca – dlatego to firma leasingowa ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu czynsz inicjalny oraz co miesiąc spłacane raty (część odsetkową i część kapitałową). W koszty zaliczane są również wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

Czas trwania umowy nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Po zakończeniu kontraktu leasingobiorca może wykupić użytkowany pojazd lub zwrócić go firmie leasingowej. W przypadku Leasingu KINTO ONE dostępnego w ofercie Toyota Leasing istnieje jeszcze opcja wymiany auta na nowe bez konieczności angażowania środków własnych. Dzięki gwarancji odkupu pojazdu przez dealera, można pokryć ostatnią ratę leasingową i uregulować czynsz inicjalny kolejnej umowy leasingowej.

Główne różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym

Dwa najpopularniejsze rodzaje leasingu na samochód różnią się między sobą. Najważniejsze różnice to:

  • Prawo do amortyzacji – w przypadku leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, a w przy leasingu operacyjnym – firma leasingowa.
  • Czas trwania umowy – w leasingu finansowym nie istnieje minimalny okres trwania kontraktu, zaś w przypadku leasingu operacyjnego umowa trwa krócej niż normatywny okres amortyzacji, ale musi obowiązywać co najmniej 40% normatywnego okresu i nie może być dłuższy niż 60 miesięcy.
  • Koszty uzyskania przychodu – w leasingu finansowym są to odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty, natomiast w leasingu operacyjnym kosztami jest opłata wstępna, cała kwota raty i ewentualny wykup.
  • Kwestie płatności podatku VAT – w przypadku leasingu operacyjnego płatność podatku VAT odbywa się w miesięcznych ratach; natomiast w leasingu finansowym VAT rozliczany jest na samym początku, co przekłada się na wyższe koszty początkowe tej formy finansowania.

Różnice między powyższymi rodzajami leasingu sprowadzają się głównie do kwestii podatkowych. I to właśnie one decydują o przewadze jednej formy finansowania nad drugą. Wybór konkretnej formy finansowania uzależniony jest również od przedmiotu umowy. W przypadku zakupu samochodów firmowych znacznie lepiej sprawdzi się leasing operacyjny. Warto więc poznać ofertę Toyota Leasing, by skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania pojazdów nowych i używanych.

Różnice między powyższymi rodzajami leasingu sprowadzają się głównie do kwestii podatkowych. I to właśnie one decydują o przewadze jednej formy finansowania nad drugą. Wybór konkretnej formy finansowania uzależniony jest również od przedmiotu umowy. W przypadku zakupu samochodów firmowych znacznie lepiej sprawdzi się leasing operacyjny. Warto więc poznać ofertę Toyota Leasing, by skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania pojazdów nowych i używanych.

Warto podkreślić, że to właśnie leasing operacyjny jest najczęściej wybierany spośród dostępnych rodzajów finansowania tego typu. Głównie jest to podyktowane faktem, iż w przypadku tego leasingu koszty początkowe nie są tak wysokie jak koszty początkowe leasingu finansowego.

Wybierz leasing samochodowy dopasowany do potrzeb

Wiesz już, jakie są rodzaje leasingu samochodowego. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną jego formę, przeanalizuj dostępne oferty. Weź pod uwagę aspekty, takie jak:

  • wysokość opłaty wstępnej,
  • okres finansowania,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • kwota wykupu.

Sprawdź również, czy – w razie chęci wymiany pojazdu na nowy – pojawi się możliwość uregulowania ostatniej raty w wygodny dla ciebie sposób. Dobrą opcją jest odkup auta przez dealera lub możliwość refinansowania raty balonowej.