Leasing samochodu po zawieszeniu działalności
10 października 2024
Czasami przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy prowadzą działalność sezonową, decydują się na jej zawieszenie na określony czas. Wówczas nie muszą opłacać składek ZUS i płacić podatku dochodowego. Niektórzy z nich mają jednak samochody w leasingu. Jak w takiej sytuacji należy postąpić i czy nadal można korzystać z auta? Sprawdź.
Co się dzieje z leasingiem samochodu po zawieszeniu działalności?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zawieszenie działalności nie wygasza leasingu samochodu. Przedsiębiorca nadal ma obowiązek spłacać raty leasingowe. Co więcej, musi pilnować, by leasingowane auto miało ważne ubezpieczenie OC, bo procedura zawieszenia prowadzonej firmy nie zwalnia z tego obowiązku. Dobrą wiadomością jest jednak to, że tymczasowe zawieszenie działalności nie odbiera możliwości korzystania z samochodu wziętego w leasing. Przedsiębiorca ma prawo nadal z niego korzystać. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj leasingodawca wymaga poinformowania go o zawieszeniu działalności. Dlatego warto sprawdzić tę kwestię w warunkach umowy leasingowej.
Jak rozliczać koszty leasingu auta po zawieszeniu działalności?
Przedsiębiorca w czasie zawieszenia działalności ma prawo do podjęcia decyzji o tym, co dalej zrobić z leasingowanym samochodem. Może skorzystać z kilku dostępnych opcji.
- Zerwanie umowy z firmą leasingową. Jeśli nie jest w stanie dalej utrzymywać samochodu, może zwrócić auto. W takiej sytuacji wymagane jest uiszczenie opłat prowizyjnych. Po sprzedaży pojazdu leasingodawca może zaliczyć kwotę ze sprzedaży na poczet rat, które pozostały do spłaty.
- Wcześniejszy wykup leasingowanego samochodu. W tym przypadku warto zapoznać się z zapisami dotyczącymi wykupu w umowie leasingowej. Zazwyczaj pojawiają się tam informacje o minimalnym okresie obowiązywania finansowania, po którym może dojść do wykupienia auta.
- Cesja umowy leasingowej. Decydując się na takie rozwiązanie, potrzebna jest zgoda leasingodawcy. Trzeba też znaleźć osobę, która będzie chciała przejąć na siebie umowę leasingową przedsiębiorcy oraz kontynuować jej spłacanie.
- Renegocjacja warunków umowy leasingu. Można również spróbować negocjować szczegóły zawartej umowy. Warto przedstawić firmie leasingowej swoją sytuację, bo w niektórych przypadkach leasingodawca może zgodzić się na odroczenie spłaty rat lub zaproponować inne rozwiązania.
Zawieszenie działalności gospodarczej – z czym to się wiąże?
Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej najczęściej podyktowana jest cięciem kosztów i sezonową nieopłacalnością jej utrzymywania. Może ją podjąć przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia wyłącznie osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, opiekuńczym lub rodzicielskim. Czas trwania zawieszenia wynosi:
- od 30 dni do 24 miesięcy dla firm wpisanych do KRS;
- od 30 dni na czas nieokreślony lub określony w przypadku, gdy działalność jest wpisana do CEIDG.
Podstawową korzyścią po zawieszeniu działalności gospodarczej są oszczędności na składkach ZUS. Przedsiębiorca zostaje wyrejestrowany z ZUS i nie musi płacić składek. Trzeba mieć świadomość, że jednocześnie po 30 dniach traci prawo do korzystania z przysługujących mu świadczeń zdrowotnych, a okres zawieszenia nie wlicza mu się do okresów składkowych rozliczanych przy ustalaniu emerytury. Właściciel, który zawiesił działalność, nie musi również składać deklaracji VAT-7, generować plików JPK oraz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
Czy warto brać samochód w leasing?
Skorzystanie z leasingu niewątpliwie ma swoje plusy w postaci elastycznej i wygodnej formy finansowania pojazdu. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają przedsiębiorcy, ale w sytuacji, gdy dojdzie do zawieszenia działalności, pojawiają się problemy i trzeba zdecydować, co dalej z leasingowanym autem. Dlatego ciekawą opcją jest leasing samochodu oparty o spłatę utraty wartości rynkowej pojazdu, np. Leasing KINTO One w Toyota Leasing. Niska rata nie obciąża firmowego budżetu, a możliwość decydowania o wysokości opłaty wstępnej pozwala przeznaczyć pieniądze na inne potrzebne cele. Na koniec umowy każdy sam decyduje, co dalej zrobić z pojazdem. Może skorzystać z wymiany samochodu na nowy, przedłużenia jego finansowania lub wykupienia go (poprzez spłatę ostatniej raty leasingowej). Dzięki tak dogodnej opcji można cieszyć się z użytkowania nowego auta bez konieczności inwestowania w zakup własnego pojazdu.
Podsumowując, zawieszenie działalności nie oznacza zakończenia umowy leasingowej pojazdu. Raty trzeba spłacać nadal, ale w trudnej sytuacji finansowej można też skorzystać z innych opcji zaproponowanych przez leasingodawcę. Jeśli masz pytania o leasing samochodu, skontaktuj się z naszym doradcą.