Leasing samochodu dla spółki

Leasing samochodu dla spółki z o.o. Co warto wiedzieć?

12 grudnia 2024

Leasing samochodu to popularna forma finansowania auta, także wśród właścicieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki elastyczności i licznym korzyściom podatkowym umożliwia on używanie nowoczesnego pojazdu bez jednorazowego wydawania dużej kwoty. Jak wybrać leasing, aby był on maksymalnie korzystny dla spółki z o.o.? Sprawdź!

Na czym polega leasing dla spółki z o.o.?

Leasing umożliwia korzystanie z maszyn, urządzeń i sprzętu specjalistycznego bez konieczności jednorazowego angażowania dużej ilości kapitału. Przewiduje zawarcie umowy leasingowej, w której stronami są:

  • finansujący (leasingodawca) — podmiot prowadzący przedsiębiorstwo leasingowe;
  • korzystający (leasingobiorca) — osoba fizyczna lub prawna.

Po dopełnieniu niezbędnych formalności korzystający zyskuje możliwość użytkowania przedmiotu leasingu przez określony czas w zamian za comiesięczne raty leasingowe.

Wskazówka! Na tym etapie możesz określić, z jakiego rodzaju finansowania chcesz skorzystać. Ciekawą opcją jest Leasing KINTO ONE z oferty Toyota Leasing, w ramach którego możesz wymienić auto na nowe pod koniec umowy, bez angażowania środków własnych.

Leasing samochodu dla spółki z o.o. krok po kroku

Procedury niezbędne do uzyskania leasingu samochodu dla spółki z o.o. są podobne do tych, które trzeba przejść przy staraniu się o tego typu finansowanie, mając inne formy działalności. Opisuje je poniższy schemat.

  1. Wybór nowego lub używanego samochodu z oferty salonu (ważne, aby wartość pojazdu była adekwatna do skali prowadzonej działalności).
     
  2. Zgromadzenie niezbędnych dokumentów finansowych –  zwykle w ramach procedury standardowej są to: bilans oraz rachunek zysków i strat za rok lub dwa ostatnie lata działalności spółki. Niekiedy wymaga się też przedstawienia umowy spółki i danych z dowodów osobistych reprezentantów.
     
  3. Wypełnienie wniosku o finansowanie i dołączenie kompletu załączników.
     
  4. Otrzymanie decyzji o przyznaniu leasingu.
     
  5. Zawarcie umowy.
     
  6. Odbiór pojazdu.

W razie problemów z uzyskaniem finansowania dla spółki z o.o. na wybrane auto można podjąć ponowną próbę zawnioskowania o nie. Najlepiej zrobić to po wcześniejszej zmianie warunków umowy lub rozważyć skorzystanie z innego produktu finansowego.

Leasing a forma prowadzenia działalności

Z perspektywy finansującego udzielanie leasingu niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego wymusza konieczność weryfikacji i oceny zdolności spłaty zobowiązania przez leasingobiorcę. W przypadku przedsiębiorców wpływ na wiarygodność ma m.in. forma prowadzonej działalności. Inne zagrożenie poniesienia strat finansowych spoczywa na leasingodawcy podejmującym współpracę z jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG). W takim podmiocie to właściciel firmy odpowiada za zobowiązania całym majątkiem osobistym. Jeszcze inne ryzyko występuje zaś przy zawieraniu umowy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie przedsiębiorstwa ponoszą odpowiedzialność do wysokości kapitału zakładowego. Taki stan prawny, w razie problemów z egzekwowaniem należności, może utrudniać odzyskanie zainwestowanych środków.

Leasing auta dla sp. z o.o. — czy zawsze jest możliwy?

Specyfika spółek z ograniczonością odpowiedzialnością sprawia, że zarządzający nimi wspólnicy mogą napotkać na dodatkowe wymagania podczas ubiegania się o finansowanie. Dzieje się tak między innymi w sytuacji, gdy suma inwestycji jest bliska kwocie kapitału zakładowego lub ją przekracza, a sama firma działa na rynku od niedawna (tj. poniżej 2-3 lat). Wówczas leasingodawca może wymagać wniesienia wysokiego wkładu własnego, a także zażądać od wspólników poręczenia prywatnego.

Takie poręczenie osobiste sprawia, że w razie niewypłacalności korzystającego z leasingu leasingodawca może dochodzić swoich praw z majątku prywatnego reprezentantów.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu dla spółki z.o.o.?

Forma działalności wpływa też na koszt ubezpieczenia leasingowanego samochodu. Zwykle cena pełnego pakietu ubezpieczeniowego OC/AC/NNW dla sp. z o.o. jest wyższa niż dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie jest to jednak regułą. Na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego największy wpływ ma zwykle szkodowość. Pamiętajmy, że zawsze można przystąpić z towarzystwem ubezpieczeniowym do negocjacji oferty ubezpieczeniowej. Również wtedy, gdy korzystamy z ubezpieczenia  w ramach leasingu.

Podsumowując, leasing samochodu to dobra forma finansowania dla spółki z o.o., jeśli dana firma istnieje na rynku od dłuższego czasu i ma odpowiednio wysoki kapitał zakładowy.