Kto może wziąć auto w leasing i czy warto?
8 sierpnia 2020
Leasing samochodowy cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ niesie za sobą mnóstwo korzyści. Poznaj te najważniejsze i sprawdź, kto może ubiegać się o takie finansowanie.
Leasing pojazdów to finansowanie zewnętrzne oferowane przez firmy leasingowe. Stanowi alternatywę dla kredytów samochodowych, pozwalając na użytkowanie dowolnego auta.
Leasing samochodowy – dla kogo?
Leasing samochodów osobowych jest formą finansowania kojarzoną głównie z przedsiębiorstwami. To właśnie firmy decydują się na takie rozwiązanie, chcąc zbudować flotę pojazdów na użytek zatrudnianych pracowników.
Warto jednak mieć świadomość, że leasing dostępny jest także dla klientów indywidualnych. Znany jako leasing konsumencki, pozwala na użytkowanie wybranego pojazdu na cele prywatne.
Jakie warunki należy spełnić?
Leasing samochodowy jest łatwiej dostępny niż kredyt bankowy. Nie oznacza to jednak, że każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Największe szanse na taką formę finansowania mają osoby / przedsiębiorstwa, które:
- wykazują odpowiednio wysokie dochody / obroty
- mają dobrą historię kredytową
- dostarczą komplet wymaganych dokumentów.
Warto przy tym podkreślić, że istotną rolę odgrywa m.in. wysokość wniesionej opłaty wstępnej. Jeśli zadeklarowany czynsz inicjalny został ustalony na wysokim poziomie, wówczas szansa na decyzję pozytywną jest dużo wyższa.
Leasing samochodowy – najważniejsze korzyści
Leasing samochodowy największe korzyści daje przedsiębiorcom. W przypadku firm istotną rolę odgrywa m.in. możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Warto bowiem mieć świadomość, że:
- raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu (zarówno część odsetkowa, jak i kapitałowa) – odliczeń dokonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami
- podatek VAT regulowany jest w miesięcznych ratach, a nie w formie jednorazowej opłaty
- w koszty uzyskania przychodu można zaliczyć opłatę wstępną.
W przypadku leasingu konsumenckiego i leasingu firmowego, dużą zaletą jest m.in.:
- możliwość utrzymania płynności finansowej
- opcja ustalenia raty miesięcznej na optymalnym poziomie
- możliwość wymiany pojazdu na nowy bez angażowania środków własnych
- brak nieprzewidzianych kosztów w czasie trwania umowy.
Jaki leasing samochodowy wybrać?
Leasing leasingowi nie jest równy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie porównać możliwości. na co zwrócić szczególną uwagę, aby finansowanie było jak najlepiej dopasowane do potrzeb i możliwości?
- Miesięczna rata
Powinna być ustalona na optymalnym poziomie, aby jej wysokość nie stanowiła obciążenia finansów.
Ciekawym rozwiązaniem może okazać się Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Leasing. W tym przypadku wysokość raty jest elastyczna – zależy od ceny pojazdu, która zostaje pomniejszona o wysokość opłaty wstępnej i kwotę wykupu. Im wyższe te wartości, tym mniejsze miesięczne zobowiązanie. - Okres finansowania
Mimo że leasing może trwać nawet 5 lat, warto wybrać najbardziej optymalny czas finansowania. 3-4 lata wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu rata nie będzie zbyt wysoka, a Ty nie będziesz wiązać się z firmą leasingową na długi okres. - Formalności bezpośrednio u dealera
Jeśli nie lubisz marnować swojego czasu sprawdź, gdzie weźmiesz leasing z opcją dopełnienia wszystkich formalności w salonie samochodowym.
Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowany leasing samochodowy znajdziesz. Poświęć więc odrobinę czasu na szczegółową analizę.