Leasing nie jest skomplikowany – obalamy mity
12 listopada 2019
Leasing, podobnie jak kredyt, jest zewnętrzną formą finansowania. Chociaż zainteresowanie kierowców jest spore, nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów. Czas obalić obowiązujące mity, bo leasing wcale nie jest skomplikowany.
Leasing to usługa, w ramach której firma leasingowa przekazuje w użytkowanie leasingobiorcy konkretny przedmiot (często jest to samochód) w zamian za miesięcznie regulowane raty. Po zakończonej umowie leasingobiorca ma prawo wykupić pojazd lub zwrócić go firmie leasingowej.
Mit 1. Leasing dostępny jest wyłącznie dla firm
Chociaż leasing cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, z tej formy finansowania mogą skorzystać także osoby prywatne. Mowa wówczas o tzw. leasingu konsumenckim, który działa na bardzo podobnych zasadach.
Mit 2. Leasing jest trudniej dostępny niż kredyt
Często jest przeciwnie – to leasing łatwiej otrzymać niż kredyt. Firmy leasingowe stosują uproszczone procedury, wymagając jednocześnie mniejszej ilości formalności. Wynika to z prostego faktu – przedmiot umowy cały czas pozostaje własnością leasingodawcy.
Mit 3. Po leasingu trzeba wykupić samochód
Zgodnie z ideą leasingu, leasingobiorca może wykupić samochód po zakończonej umowie albo też zwrócić pojazd. Warto to jednak ustalić na etapie podpisywania umowy, aby wybrać najkorzystniejszą opcję opłaty wstępnej oraz ewentualnego wykupu.
Mit 4. Leasing jest droższy od kredytu
Co prawda w tym przypadku wszystko zależy od konstrukcji konkretnej oferty, jednak w większości koszty są porównywalne, a czasami niższe. Nie należy zatem rezygnować z tej formy finansowania bez porównania wysokości opłat związanych z leasingiem i kredytem.
Mit 5. Z leasingu nie można zrezygnować
I tutaj wiele zależy od zapisów w umowie, jednak istnieje coś takiego jak cesja. Oznacza to możliwość „przepisania” leasingu na innego korzystającego – przy zachowaniu identycznych warunków, tj. wysokości rat, wartości wykupu, okresu finansowania.
Jak wybrać leasing dopasowany do potrzeb?
Leasing leasingowy nierówny, dlatego oferty trzeba ze sobą porównać. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które pozwalają na dopasowanie finansowania do własnych potrzeb oraz oczekiwań.
Istotną rolę mogą odgrywać takie parametry jak np.:
- czas trwania finansowania,
- wysokość opłaty wstępnej,
- wysokość miesięcznej raty,
- dodatkowe koszty.
Warto także zwrócić uwagę na możliwość wymiany samochodu na nowy po okresie leasingu bez konieczności angażowania własnych pieniędzy. Taka opcja jest dostępna m.in. w Leasingu SMARTPLAN na nowe Toyoty w ofercie Toyota Leasing. Leasingobiorca otrzymuje gwarancję odkupu auta przez dealera, dzięki czemu nie musi martwić się sprzedażą pojazdu. Od razu ma więc pieniądze na spłatę ostatniej raty leasingowej oraz opłatę wstępną kolejnego leasingu lub kredytu.
Jeżeli zastanawiasz się nad opłacalnością leasingu, skontaktuj się z naszym doradcą. Wspólnie wybierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich oczekiwań.