Jak wziąć auto w leasing? Poznaj nasz poradnik

Jak wziąć auto w leasing? Poznaj nasz poradnik

8 listopada 2024

Od dawna snujesz plany o zakupie nowego samochodu? Czas urzeczywistnić te marzenia – z pomocą przychodzi leasing konsumencki. Dowiedz się, co to jest leasing konsumencki, na czym polega ta forma finansowania oraz czy i kiedy warto go wziąć.

Leasing to, obok kredytu, najbardziej popularna forma finansowania zakupu pojazdów. Chociaż oba produkty wydają się podobne, to w rzeczywistości wiele je różni. Leasing samochodowy kojarzy się przede wszystkim z ofertą skierowaną do przedsiębiorców. I choć faktycznie to właśnie oni najczęściej wybierają tę formę finansowania, to jest ona dostępna także dla klientów indywidualnych. Leasing konsumencki, bo o nim mowa, pozwala sfinansować zakup pojazdu bez konieczności obciążania domowego budżetu.

Na czym polega leasing konsumencki?

Zastanawiasz się, na czym polega leasing konsumencki? Taka forma finansowania nie jest żadną nowością – to produkt, który w obecnej formie dostępny jest od 2011 roku. Jego istotą jest przekazanie przez firmę leasingową konkretnego samochodu na rzecz leasingobiorcy, będącego konsumentem. On zaś – za użytkowanie auta – zobowiązuje się uregulować opłatę wstępną i spłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem. Na koniec okresu finansowania ma prawo wykupić pojazd (staje się jego właścicielem) lub zwrócić go firmie leasingowej.

Leasingowe formalności krok po kroku

Leasing konsumencki stanowi alternatywę kredytu samochodowego. Z uwagi na swoją specyfikę jest bardziej dostępny zwłaszcza, jeśli opłata wstępna jest na wysokim poziomie. Wynika to także z faktu, iż przez cały okres trwania finansowania to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem.
Leasing samochodowy przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury. Wiąże się to nie tylko z ograniczonymi do minimum formalnościami, ale również szybką finalizacją transakcji. Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków.

  1. Wybierz konkretny samochód – markę, model.
  2. Wypełnij wniosek leasingowy – pobierzesz go na przykład u dealera.
  3. Przedstaw dokumenty finansowe wymagane przez firmę leasingową oraz dokumenty potwierdzające tożsamość.
  4. Oczekuj na decyzję o przyznaniu finansowania – w przypadku Toyota Leasing otrzymasz ją w nawet ciągu 1 godziny.

Jeśli przejdziesz weryfikację, cała procedura zakończy się podpisaniem umowy. Po dokonaniu przez ciebie opłaty wstępnej i dopełnieniu formalności związanych z rejestracją pojazdu (to leży po stronie leasingodawcy), z salonu wyjeżdżasz autem.

Pamiętaj! Formalności związane z leasingiem konsumenckim mogą się różnić w zależności od firmy leasingowej. Dlatego zapoznaj się ze szczegółami u konkretnego podmiotu. 

Leasing konsumencki – czy warto go wziąć?

Zastanawiasz się, czy leasing konsumencki się opłaca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od twoich oczekiwań względem formy finansowania. Biorąc jednak pod uwagę to, na czym polega leasing konsumencki, na pewno nie będzie to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich. Taka forma finansowania nie zainteresuje osoby, której zależy na byciu właścicielem pojazdu w momencie podpisania umowy. Chociaż w leasingu istnieje możliwość wykupienia auta, właścicielem można się stać dopiero po opłaceniu wykupu.

Zatem dla kogo odpowiedni będzie leasing konsumencki? Czy warto zdecydować się na takie finansowanie, gdy zależy ci na korzystaniu z samochodu przy minimalnym obciążeniu domowego budżetu? Wiele zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. Przykładowo Leasing konsumencki KINTO ONE oferowany w Toyota Leasing charakteryzuje się niską miesięczną ratą, która może uwzględniać także serwis. To przekłada się na przewidywalność kosztów, na które twój budżet będzie przygotowany. Dodatkowym atutem są elastyczne możliwości zakończenia umowy – jeśli uznasz, że po zakończonej umowie wolisz użytkować nowy pojazd, możesz zwrócić aktualny samochód i podpisać nową umowę.

Jeśli zastanawiasz się, czy leasing konsumencki się opłaca, weź także pod uwagę kwestię korzystania z auta będącego na gwarancji producenta. Systematycznie zmieniając pojazd (co 3-4 lata), możesz liczyć na bezawaryjność i brak dodatkowych kosztów (usterki fabryczne zostaną wyeliminowane na koszt producenta).

Zastanawiając się nad tym, czy warto wziąć leasing konsumencki, wiele osób rozważa kwestię kosztów.

Przykład. Załóżmy, że wybierasz Leasing konsumencki KINTO One z oferty Toyota Leasing. Interesuje cię Toyota Corolla Cross w wersji wyposażenia Comfort (cena brutto wynosi 144 900 zł). W przypadku okresu finansowania 36 miesięcy i opłaty wstępnej na poziomie 20%, miesięczna rata wyniesie 1163 zł brutto. (Źródło: toyota.pl/finansowanie/kalkulator – kalkulacja z dnia 19.12.2024 r.)*

Interesuje cię leasing konsumencki i chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który pomoże w podjęciu decyzji dopasowanej do twoich potrzeb.

* Kwota Łączna do zapłaty co miesiąc, przygotowana na dzień 25.11.2024 r. przy następujących założeniach: okres umowy 24, 36 lub 48 miesięcy, wpłata własna klienta 0%, 10%, 20% lub 30% ceny pojazdu brutto, roczny limit przebiegu pojazdu 10 000, 15 000 lub 20 000 kilometrów. Kalkulacja warunków finansowych została przygotowana w oparciu o cenę pojazdu i aktualnie obowiązującej stopy procentowej. Kalkulacja nie uwzględnia kosztu rejestracji pojazdu oraz ubezpieczenia GAP. W skład Kwoty Łącznej do zapłaty co miesiąc (w zależności od wyboru przez Korzystającego określonego wariantu umowy leasingu) może wchodzić obok raty leasingu również: rata serwisowa, rata zwrotu kosztu ubezpieczenia pojazdu. Kwoty Łączne do zapłaty co miesiąc w podanych powyżej wysokościach obowiązują do dnia 30.11.2024 r.