Kupno używanego auta. Na co zwrócić szczególną uwagę?
4 kwietnia 2022
Rynek aut używanych nie traci na popularności, co wynika przede wszystkim z przystępnych cen takich samochodów. Aby jednak transakcja była w pełni udana, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy nabywaniu pojazdu z rynku wtórnego.
Chociaż zakup używanego auta wiąże się ze sporymi oszczędnościami, należy zachować ostrożność. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą ci podjąć decyzję.
Sprawdź wiarygodność sprzedawcy
Pojazd możesz kupić od osoby prywatnej, z komisu lub z salonu samochodowego. Jeśli decydujesz się na pierwszą opcję, koniecznie sprawdź wiarygodność sprzedawcy. Zweryfikuj numer telefonu – być może znajdziesz o nim opinie innych osób.
Jeżeli zamierzasz skorzystać z zewnętrznego finansowania, weź pod uwagę zakup auta w salonie samochodowym. Dzięki temu zyskasz możliwość wzięcia samochodu w leasing. Ciekawą opcją jest KINTO One Leasing niższych rat na auta używane dostępny w ofercie Toyota Leasing. Na jego korzyść przemawiają przede wszystkie atrakcyjne warunki – nie tylko niższa rata, ale również możliwość wymiany pojazdu po 3-4 latach bez angażowania dodatkowych środków finansowych.
Zapoznaj się ze stanem technicznym
Sprzedawca zachwala w ogłoszeniu swój pojazd? To naturalne, że pisze o nim w samych superlatywach, ale ty nie możesz wierzyć na słowo. Umów się na spotkanie, by sprawdzić stan techniczny pojazdu.
Nie obawiaj się zadawać pytań – także tych dotyczących ewentualnego udziału w wypadku czy kolizji. Warto także poprosić o przedstawienie książki serwisowej – to cenne źródło historii samochodu.
Dokładnie obejrzyj lakier i nadwozie
Wnikliwie przyjrzyj się nadwoziu, sprawdzając obecność odprysków czy szpachli. Możesz też wykorzystać specjalny miernik grubości lakieru, dzięki któremu dowiesz się, czy pojazd był poddawany jakimkolwiek naprawom blacharsko-lakierniczym. Jednocześnie zwróć uwagę, czy na nadwoziu nie są widoczne ogniska rdzy.
Sprawdź przebieg auta
Chociaż „cofanie licznika” jest karalne, niektórzy sprzedawcy nadal dopuszczają się tego procederu. Sprawdź więc, jaki jest przebieg samochodu i oszacuj jego wiarygodność.
Jeśli zamierzasz kupić auto zarejestrowane pierwszy raz nie wcześniej niż 2014 roku, dużym ułatwieniem będzie sprawdzenie historii auta na stronie rządowej. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest faktyczny przebieg pojazdu.
Zdecyduj się na jazdę testową
Jazda testowa weryfikuje wszystko. Gdy tylko wsiądziesz za kierownicę przekonasz się, czy dany model jest dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj jednak, aby wyruszyć w nieco dalszą trasę – najlepiej taką, gdzie będzie można rozwinąć prędkość i przekonać się o możliwościach pojazdu.
Dzięki temu unikniesz rozczarowania, gdyby już po zakupie okazało się, że „nie czujesz chemii” do tego modelu. Jazda próbna może zadziałać również w drugą stronę – być może sposób prowadzenia auta będzie argumentem przemawiającym za tym, że musisz go kupić.