Kiedy kredyt opłaca się bardziej niż leasing? Przeczytaj nasz poradnik
22 lipca 2020
Chcesz sfinansować pojazd ze wsparciem zewnętrznym i zastanawiasz się między kredytem a leasingiem? Chociaż obie formy są zbliżone, różnią się pod wieloma względami. Sprawdź, kiedy kredyt może okazać się dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Nie musisz kupować auta za gotówkę, pozbawiając się tym samym niemal wszystkich oszczędności lub znacznej ich części. Zewnętrzne finansowanie to dobry sposób na sfinansowanie zakupu pojazdu – także w bogatszej wersji wyposażenia – z możliwością zachowania płynności finansowej.
Kredyt samochodowy – przewaga nad leasingiem
Kredyt samochodowy to popularna forma finansowania, dzięki które można sfinansować pojazd – bez konieczności angażowania dużego wkładu własnego. Pozwala rozłożyć płatność na dogodne raty, dzięki czemu ich spłata nie jest nadmiernym obciążeniem budżetu.
Na kredyt samochodowy zdecyduj się wówczas, gdy:
- masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
- zależy Ci na użytkowaniu auta jako właściciel (a właściwie jako współwłaściciel).
Przewagą kredytu nad leasingiem jest właśnie status własności. Jako kredytobiorca stajesz się współwłaścicielem pojazdu, a gdy spłacisz zobowiązanie – jedynym właścicielem.
Jeśli chodzi o koszty, za kredyt i leasing trzeba zapłacić podobnie. Nie da się jednak wskazać konkretnych kwot, ponieważ wiele zależy od konkretnej oferty.
Niektóre banki proponują także opcję odroczenia płatności pierwszej raty o 3 miesiące, dzięki czemu można jeszcze lepiej przygotować swój miesięczny budżet do większych wydatków.
Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?
Nie każdy kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem niż leasing. Należy zatem porównać koszty, aby oszacować opłacalność dostępnych rozwiązań.
Weź pod uwagę aspekty, takie jak:
- minimalny wkład własny,
- okres finansowania,
- RRSO,
- wymagane dokumenty.
Na tle dostępnych ofert finansowania wyróżnia się m.in. Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Banku. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają takie argumenty jak np.:
- preferencyjne oprocentowanie od 4,99% – RRSO 7,86%,
- umowa trwająca 36 lub 48 miesięcy,
- elastyczna rata – niższa nawet o 40% w porównaniu ze standardową ofertą,
- brak dodatkowych kosztów,
- możliwość odroczenia płatności pierwszej raty o 3 miesiące (bez wpływu na koszty kredytu),
- opcja wymiany pojazdu po skończonej umowie – bez angażowania środków własnych.
Jeśli nadal masz wątpliwości, która z opcji finansowania będzie dla Ciebie korzystniejsza, skontaktuj się z naszym doradcą. Wspólnie ustalicie rozwiązanie najlepiej wpisujące się w potrzeby i oczekiwania.