Kredyt czy leasing – która opcja bardziej się opłaca?
10 stycznia 2019
Planujesz zakup nowego samochodu, ale gotówka nie wchodzi w grę? Dlatego rozważasz różne warianty finansowania? Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza: kredyt czy leasing?
Wybór między kredytem a leasingiem wcale nie jest oczywisty – wiele zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz sytuacji finansowej. Z tego powodu należy „rozłożyć na czynniki” oba produkty – pozwoli to podjąć najbardziej dopasowaną decyzję.
Kredyt samochodowy – za i przeciw
Kredyt samochodowy jest opcją, która cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Chociaż wiąże się z koniecznością zadłużenia w banku, często jest to jedyna dostępna opcja.
Na korzyść takiego rozwiązania przemawia kilka argumentów:
- możliwość zachowania płynności finansowej – bank wymaga wkładu własnego już od 10% wartości pojazdu, co oznacza zatrzymanie większości oszczędności,
- uproszczone procedury – to z kolei przekłada się na sprawne dopełnienie niezbędnych formalności i wyjazd autem,
- po spłacie zobowiązanie stajesz się jedynym właścicielem pojazdu.
Warto jednak mieć świadomość, że kredyt samochodowy przyznawany jest w oparciu o oszacowaną zdolność kredytową. Musisz więc wykazać odpowiednio wysokie dochody, aby skorzystać z tej formy finansowania.
Leasing konsumencki – tak czy nie?
Jeśli nie gotówka i kredyt, to może leasing konsumencki? Jest to zewnętrzna forma finansowania udzielana przez firmę leasingową. Istotą takiego rozwiązania jest przekazanie w użytkowanie konkretnego modelu pojazdu przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy – w zamian za miesięczne raty.
Zaletą leasingu konsumenckiego są m.in.:
- minimalne formalności – samochodem można odjechać z salonu nawet w ciągu 48 godzin,
- łatwiejsza dostępność – firmy leasingowe przychylniejszym okiem patrzą na leasingobiorców,
- elastyczne warunki spłaty – wysokość raty zależy od uiszczonej opłaty wstępnej oraz zadeklarowanej wartości wykupu.
Minusem leasingu konsumenckiego jest natomiast fakt, że właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa. Ty stajesz się nim dopiero w momencie dokonania wykupu.
A może finansowa hybryda?
Trzecią opcją jest finansowa hybryda, tj. połączenie kredytu samochodowego z leasingiem bez wykupu. Chodzi o tzw. kredyty TCM – z cykliczną wymianą pojazdów dostępne m.in. w ofercie Toyota Banku. Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody (RRSO 11,48%), bo o nim mowa, niesie za sobą wiele korzyści.
Wśród najważniejszych zalet wymienić można:
- niską ratę – niższą nawet o 40% w porównaniu do standardowej oferty kredytowej,
- wpłatę własną – już od 10% wartości pojazdu,
- gwarancję odkupu auta od dealera – dzięki temu możliwa będzie wymiana samochodu co 3-4 lata bez angażowania dodatkowych środków.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących kredytu TCM? Skontaktuj się z naszymi doradcami.