Chcesz oszczędzać pieniądze? Sprawdź, czego warto nie robić!
8 lipca 2020
To postanowione – chcesz zacząć odkładać pieniądze z myślą o zbudowaniu pokaźnego zaplecza finansowego. Staraj się jednak nie popełniać typowych błędów, które utrudniają efektywne oszczędzanie. Sprawdź, czego nie warto robić podczas odkładania środków.
Coraz więcej Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest dysponowanie nadwyżką finansową, którą można wykorzystać w okresie zwiększonych wydatków. Problem w tym, że nie wszyscy potrafią oszczędzać efektywnie, a przeszkodą są typowe popełniane błędy. Ucz się więc na porażkach innych osób, dzięki czemu uda Ci się zgromadzić spory kapitał.
1. Nie trzymaj pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku
Jeśli chcesz oszczędzać z sukcesem, nie możesz trzymać pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Kapitał musi na siebie zarabiać, dlatego jak najszybciej ulokuj środki na koncie oszczędnościowym. Im więcej pieniędzy tam zgromadzisz, tym na wyższe oprocentowanie możesz liczyć.
Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. Mając na rachunku ponad 50 000 zł, oprocentowanie wyniesie 2% w skali roku. To znacznie więcej niż średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych.
2. Wpłat na konto oszczędnościowe nie dokonuj na samym końcu
Jeśli nie chcesz narzekać, że nie udało Ci się tym razem odłożyć pieniędzy, wpłat zawsze dokonuj zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę. Oszczędności zawsze traktuj jako priorytetowy wydatek, a na pozostałe koszty zawsze znajdą się pieniądze.
Aby to ułatwić, możesz ustalić zlecenie stałe – na konkretny dzień i konkretną kwotą. Dzięki temu nie zapomnisz o przelewie i pieniądze będą trafiać na konto oszczędnościowe w każdym miesiącu.
3. Unikaj częstego wypłacania środków z konta oszczędnościowego
Zaletą konta oszczędnościowego jest stały dostęp do zgromadzonych oszczędności. Staraj się jednak tego nie nadużywać, ponieważ… „dopłacisz” do interesu. Pamiętaj, że banki pobierają opłaty za wypłatę środków – wysokość prowizji jest różna w zależności od konkretnego produktu bankowego.
Jeśli będziesz unikać niepotrzebnych wypłat, zyskasz podwójnie: nie stracisz pieniędzy na prowizję, a odsetki będą naliczać się od wyższej kwoty.
W oszczędzaniu i gromadzeniu pokaźnych sum nie ma nic trudnego. Najgorzej jest zacząć, ale gdy tylko wejdzie Ci to w nawyk, szybko uzyskasz sporą kwotę. Pamiętaj tylko, aby nie popełniać powyższych błędów, bo to często one są przyczyną mało efektywnego oszczędzania.