Jak założyć konto dla młodych?
8 października 2020
Masz świadomość zalet wynikających z posiadania konta bankowego dla młodych, dlatego chcesz jak najszybciej uruchomić taki rachunek. Zastanawiasz się, jaki produkt wybrać i jak wyglądają formalności? Dowiedz się więcej.
Edukacja finansowa oraz większa motywacja młodzieży do oszczędzania i racjonalnego wykorzystywania pieniędzy – to główne powody, dla których rodzice decydują się na otwarcie rachunku bankowego dla młodych osób.
Jak wybrać konto dla młodych?
Zanim przystąpisz do dopełniania formalności, warto wybrać odpowiedni rachunek bankowy. Konto dla młodych powinno spełniać kilka istotnych kryteriów, dzięki którym korzystanie z niego będzie łatwe, wygodne i … pozostanie pod kontrolą rodziców.
Opłata za prowadzenie rachunku
Jeśli zależy ci na zminimalizowaniu wydatków, wybierz bezpłatne konto dla młodych. Dzięki temu każdego miesiąca zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych.
Opłaty za przelewy
Chociaż dziecko raczej będzie wykonywało ograniczoną liczbę przelewów, warto zwrócić na obowiązujące prowizje. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre banki znoszą opłaty z tego tytułu, co również pozwala na poczynienie sporych oszczędności.
Dostęp do atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego
Jeżeli zależy ci na zwiększeniu motywacji dziecka do oszczędzania, wybierz rachunek osobisty z dostępem do atrakcyjnie oprocentowanego rachunku oszczędnościowego.
Za przykład może posłużyć Konto Click, które daje dostęp do konta Super Click – z oprocentowaniem 1,50% dla salda do 10 000 zł.
Opłaty za wypłaty z bankomatów
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że młodzież będzie często wypłacać gotówkę z bankomatów. Dlatego istotą kwestią są opłaty pobierane z tego tytułu. na szczęście znajdziesz oferty, w ramach których wypłaty gotówki są bezpłatne.
Konto dla młodych – zakładanie rachunku krok po kroku
Zakładanie konta bankowego dla młodych bazuje na uproszczonych procedurach. W przypadku wspomnianego Konta Click wystarczy:
- wypełnić wniosek na stronie internetowej,
- umówić się z kurierem na dostarczenie dokumentów,
- podpisać umowę z bankiem – w przypadku osób niepełnoletnich umowę musi podpisać opiekun prawny.
Jeśli chodzi o konto dla młodych, wymagane dokumenty to legitymacja szkolna lub – w przypadku młodzieży pełnoletniej – dowód osobisty. Bank akceptuje również paszport.
Uproszczone procedury sprawiają, że rachunek osobisty dla młodych osób można założyć właściwie „od ręki”. Kurier może dotrzeć z umową już następnego dnia, dzięki czemu pociecha będzie korzystać z konta w ciągu kilku dni.