Jak założyć konto bankowe dla dziecka?
9 listopada 2020
Twoje dziecko dostaje kieszonkowe każdego miesiąca? Jeśli do tej pory pieniądze miały formę gotówki, najwyższy czas to zmienić. Konto bankowe jest dużo bezpieczniejsze i daje znacznie więcej możliwości. Założysz je dosłownie w kilka chwil – a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. Dowiedz się jak.
Kieszonkowe wręczane dziecku to krok w dobrą stronę, ponieważ na podstawie własnych pieniędzy można zdobywać wiedzę finansową. Aby jednak z edukacji wynieść jak najwięcej, warto otworzyć konto bankowe dla młodzieży. Taki rachunek nie tylko sposób na zabezpieczenie pieniędzy, ale również naukę oszczędzania i gospodarności.
Konto bankowe dla dziecka – minimum formalności
Formalności związane z uruchomieniem młodzieżowego konta bankowego nie są zawiłe. Sprowadzają się do wypełnienia formularza dostępnego na stronie internetowej. Nie ma zatem konieczności odwiedzania placówki banku – wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu.
Po wypełnieniu wniosku i dołączeniu skanu dokumentów (zwykle jest to legitymacja szkolna lub dowód osobisty – w przypadku osób pełnoletnich), umowa dociera kurierem. Trzeba ją tylko podpisać i… konto bankowe zaczyna być aktywne.
Młodzieżowe konto bankowe dostępne jest dla dzieci już od 13 roku życia. W przypadku osób niepełnoletnich założenie rachunku będzie wymagało zgody rodziców / opiekunów prawnych.
Jak wybrać korzystne konto bankowe?
Dopełnienie formalności zajmuje dosłownie chwilę, dlatego więcej czasu warto poświęcić na wybór odpowiedniej oferty. Koniecznością jest przeanalizowanie dostępnych produktów, aby dotrzeć do rachunku niosącego za sobą najwięcej korzyści.
Warto zwrócić uwagę m.in. na takie aspekty jak:
- opłaty za prowadzenie konta,
- prowizje za wypłaty z bankomatów,
- dostęp do bezpiecznej karty płatniczej,
- oprocentowanie rachunku.
Należy także sprawdzić, czy rachunek daje dostęp do konta oszczędnościowego z atrakcyjnym oprocentowaniem. W przypadku Konta Click dostępnego w Toyota Banku można założyć rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem 1,8% w skali roku dla środków nieprzekraczających 10 000 zł.
Konto osobiste dla młodzieży warto założyć – szczególnie, jeśli jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Rachunek bankowy to doskonałe narzędzie pozwalające na prowadzenie efektywnej edukacji naukowej opartej na realnych pieniądzach, a nie tylko teoriach i słownikowych regułkach. Korzystanie z niego uczy racjonalnego gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania, a także motywuje do odkładania coraz większej gotówki.