Kiedy zacząć oszczędzać na przyszłość dziecka?
8 marca 2024
Zabezpieczenie przyszłości dziecka to cel, jaki stawia przed sobą większość rodziców. Bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle ważne, dlatego warto wiedzieć, jak o nie umiejętnie zadbać i gdzie oszczędzać w dłuższej perspektywie. Sprawdź, który produkt finansowy (konto oszczędnościowe, lokata długoterminowa) będzie dla ciebie optymalnym wyborem.
Dlaczego warto systematycznie oszczędzać pieniądze dla dziecka?
Systematyczne oszczędzanie dla dziecka warto zacząć jak najwcześniej. Jeśli jednak twoja pociecha ma już kilka, czy kilkanaście lat – nic straconego. Możesz w każdej chwili zacząć odkładać pieniądze, które w przyszłości przekażesz swojemu dziecku lub wydasz na jego potrzeby. Zgromadzony kapitał może pozwolić sfinansować studia, wyjazd zagraniczny, a nawet pierwsze mieszkanie, czy samochód.
Program systematycznego oszczędzania przede wszystkim powinien uwzględniać metodę gromadzenia kapitału, a także miejsce, w którym będziesz to robić. Odkładane kwoty nie powinny również zbytnio obciążać domowego budżetu. Dla beneficjentów programu rządowego dobrym pomysłem wydaje się oszczędzanie dodatkowych pieniędzy pozyskiwanych ze świadczeń państwowych.
Lokowanie kapitału na przyszłość dziecka może się odbywać na różne sposoby. Wśród najczęściej wykorzystywanych instrumentów finansowych znajdują się:
- konta osobiste,
- konta oszczędnościowe,
- lokaty długoterminowe.
Warto przyjrzeć się kilku najbardziej popularnym metodom oszczędzania na przyszłość dziecka. Sprawdź, jak możesz gromadzić i inwestować pieniądze dla dziecka, które przydadzą mu się w jego dorosłym życiu.
Konto oszczędnościowe – czy to dobry pomysł na odkładanie pieniędzy dla dziecka?
Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym jest jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych metod. Jest również bezpieczne, ponieważ środki chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Korzystanie z konta oszczędnościowego polega na przelewaniu na nie pieniędzy w dowolnych, nawet małych kwotach, i przechowywaniu zgromadzonej sumy bez żadnego ograniczenia czasowego. Można np. wypłacić ją dopiero po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. Do środków ma się swobodny dostęp. W każdej chwili można je wypłacić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Podstawową zaletą kont oszczędnościowych jest ich oprocentowanie. Do zgromadzonego kapitału bank regularnie dolicza odsetki. Warto jednak wiedzieć, że zwykle nie są one zbyt wysokie i pozwalają na osiągnięcie minimalnego zysku. Pod tym względem znacznie lepiej prezentują się lokaty długoterminowe.
Lokata długoterminowa – sposób na pewny zysk
Pieniądze dla dziecka można również oszczędzać na lokacie długoterminowej. W jej przypadku oprocentowanie zwykle jest wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Przykładowo Lokata Plus w Toyota Banku może zapewniać zysk na poziomie ponad 4000 zł przy zdeponowaniu 30 000 zł na okres 36 miesięcy (aktualne na dzień 22.02.2024 r.).
Lokata długoterminowa jest korzystnym rozwiązaniem dla osób które mogą pozwolić sobie na dłuższe zdeponowanie dostępnych środków. Możesz zdeponować pieniądze w banku na rok albo nawet na kilka lat. Im dłużej kapitał będzie pracował na odsetki, tym większy będzie twój zysk.
Sporą zaletą lokat długoterminowych jest to, że specyfika ich działania zniechęca do wypłacania kapitału przed czasem. Jeśli zerwie się lokatę przed zakończeniem umowy, zwykle traci się część lub całość wypracowanych odsetek (kwota wpłacona na początku nigdy jednak nie ulega pomniejszeniu).
Rynkowa oferta lokat bankowych jest bardzo szeroka. Takie produkty różnią się czasem trwania, wysokością oprocentowania, czy sposobem kapitalizacji odsetek (częstotliwością ich doliczania do kapitału). Wybór idealnej oferty, która pozwoli budować poduszkę finansową dla dziecka, nie powinien stanowić więc problemu.
Na którą z metod się zdecydować? To zależy od twoich indywidualnych potrzeb, wieku dziecka i sytuacji życiowej. Jeżeli obawiasz się jakiegokolwiek ryzyka, lokata długoterminowa będzie znacznie lepszym wyborem. Jednak niezależnie od wybranego instrumentu, pamiętaj, że trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych (zrobi to za ciebie instytucja finansowa).