Ubezpieczenie samochodu w leasingu – o czym warto wiedzieć?
1 sierpnia 2024
Bierzesz samochód w leasing? Musisz liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia pojazdu po to, aby zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo w razie jakichkolwiek zdarzeń na drodze. Sprawdź, jakie ubezpieczenie auta w leasingu jest obowiązkowe, a jakie warto wykupić w celu lepszego zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
Chociaż z formalnego punktu widzenia to firma leasingowa pozostaje właścicielem samochodu, koszty ubezpieczenia auta ponosi leasingobiorca. To on również jest finansowo odpowiedzialny za wszelkie szkody, do których dochodzi podczas użytkowania pojazdu. Dlatego właściwie każdy leasingodawca wymaga wykupienia ubezpieczenia, które daje nie tylko podstawową, ale również rozszerzoną ochronę. Ponadto leasingobiorca może zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie auta w leasingu – po to, aby móc pokryć koszty finansowania nawet w przypadku kradzieży pojazdu.
Ubezpieczenie auta w leasingu – co jest obowiązkowe?
Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu jest wymagane przez leasingodawcę? Tak naprawdę konieczne są dwie polisy komunikacyjne – jednak tylko jedna z nich jest obowiązkowa z punktu widzenia Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
OC i AC to podstawa
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione komunikacyjne ubezpieczenie OC. Jego istotą jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe w razie zdarzeń drogowych wyrządzonych przez leasingobiorcę.
Firmy leasingowe często wymagają jednak rozszerzonej ochrony, tj. wykupienia polisy AC. Dzięki niej można otrzymać odszkodowanie w razie zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Zwykle chodzi o uszkodzenie pojazdu na skutek:
- zderzenia z innym samochodem lub obiektem – także z winy właściciela ubezpieczonego pojazdu,
- zderzenia z dzikim zwierzęciem,
- oddziaływania czynników atmosferycznych, np. gradu, deszczu, czy burzy.
Ponadto polisa AC zabezpiecza finansowo w razie kradzieży auta, czy aktów wandalizmu. Jeżeli więc dojdzie do utraty pojazdu lub jego szkody całkowitej, leasingodawca otrzymuje środki, które następnie przeznacza na spłatę pozostałych rat w ramach umowy leasingowej.
Ubezpieczenie komunikacyjne to za mało?
Wydaje się, że komunikacyjne ubezpieczenie auta w leasingu – nawet w rozszerzonym wariancie – będzie stanowiło wystarczającą ochronę. W praktyce okazuje się, że może być niewystarczające, zwłaszcza gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży auta. W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jednak jego wysokość będzie odpowiadała rzeczywistej wartości pojazdu. Wypłacona kwota może nie wystarczyć na pokrycie kosztów leasingu pozostałych do spłaty, w efekcie czego leasingobiorca musi „dołożyć” z własnych środków.
Można jednak temu zapobiec, wykupując ubezpieczenie GAP – Ubezpieczenie Wartości Fakturowej. Jego istotą jest wypłata kwoty stanowiącej różnicę między wartością fakturową (wartość z dnia zakupu pojazdu), a wartością wypłaconą z ubezpieczenia OC/AC. Tym samym kierowca otrzymuje brakującą część kwoty, która pozwala na spłatę zobowiązania leasingowego.
Ubezpieczenie GAP, mimo że wiąże się z dodatkowym wydatkiem, niesie za sobą wiele korzyści:
- zabezpiecza spłatę pozostałych rat leasingowych,
- daje możliwość zakupu nowego pojazdu.
Decydując się na ubezpieczenie GAP, oferowane przez Toyota Insurance Management Limited, możesz dodatkowo liczyć na:
- 5-letnią gwarancję odzyskania wartości fakturowej,
- dodatkowe środki (nawet do 30 000 zł) na pokrycie kosztów nowej umowy leasingowej i zakupu akcesoriów*.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu GAP? Skontaktuj się z naszymi doradcami.
Ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu?
Nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu. Wpływ na cenę ma wiele czynników – dokładnie tych samych, które uwzględniają towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki. Istotne będą m.in.:
- cena pojazdu;
- dane leasingobiorcy;
- miejsce zamieszkania;
- miejsce garażowania auta.
Warto jednak wiedzieć, że dealerzy samochodowi zwykle mogą korzystać z tzw. pakietów dealerskich, dzięki czemu proponowana przez nich składka jest na preferencyjnych warunkach. Natomiast GAP – jako ubezpieczenie auta w leasingu – będzie mieć cenę w zależności od wartości fakturowej leasingowanego pojazdu.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – kto pokrywa jego koszty?
Zgodnie z umową leasingową, użytkowany pojazd pozostaje własnością leasingodawcy. Nasuwa się więc pytanie: kto pokrywa koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu? Okazuje się, że zobowiązany jest do tego leasingobiorca.
Warto jednak wiedzieć, że – w zależności od firmy leasingowej i wybranego wariantu umowy – koszt polis można wliczyć w miesięczną ratę. Tak jest m.in. w przypadku Leasingu konsumenckiego KINTO ONE dostępnego w Toyota Leasing.
* Ubezpieczenie Wartości Fakturowej GAP – Guaranteed Asset Protection
Program ubezpieczeń CPI oraz GAP prowadzony jest w ramach umów ubezpieczeń zawieranych indywidualnie przez zainteresowanych klientów. Toyota Bank Polska S.A. oraz Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie prowadzą działalności ubezpieczeniowej w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. 2021, poz. 1130 z późn. zm.) oraz nie prowadzą działalności w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w rozumieniu ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r., o dystrybucji ubezpieczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 1881 z późn. zm.). Szczegółowe informacje o ubezpieczaniach GAP oraz CPI, w szczególności warunki ubezpieczenia i zakres ochrony ubezpieczeniowej zostały opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz innych materiałach dostępnych w Autoryzowanych Salonach Toyoty i Lexusa, prowadzących działalność w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.