Jaki samochód warto wziąć w leasing na firmę?
20 maja 2024
Planujesz leasing samochodu firmowego? Warto sprawdzić, jaki model pojazdu najlepiej sprawdzi się do użytku biznesowego. Dowiedz się, jakie parametry auta brać pod uwagę podczas przeglądania ofert leasingodawców i które z nich mają największe znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców.
Leasing auta – czym się kierować wybierając odpowiedni model?
Leasing operacyjny (rzadziej leasing finansowy) to forma finansowania samochodu, z której korzysta wiele firm. Jego główną cechą jest to, że przedmiot leasingu nie staje się twoją własnością (tak jak w przypadku kredytu). Jesteś jedynie jego użytkownikiem. Po zakończeniu umowy samochód możesz wykupić lub wymienić na nowy model.
Leasing samochodu jest wygodną opcją. Zanim jednak złożysz wniosek leasingowy, musisz wybrać model auta. Co brać pod uwagę?
- Specyfika twojej działalności gospodarczej – to najważniejsza kwestia, jaką trzeba uwzględnić. Potrzebujesz samochodu do przewozu ładunku? Będzie nim jeździć przedstawiciel handlowy w długie trasy? A może z leasingowanego samochodu będziesz korzystać wyłącznie ty i chcesz, aby stanowił on wizytówkę twojej firmy? Przeznaczenie pojazdu jest najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnego modelu.
- Oszczędność – niezależnie od tego, do czego ma służyć samochód używany w firmie, jego eksploatacja powinna być opłacalna. Dlatego warto rozważyć wybór auta hybrydowego, które zużywa znacznie mniej paliwa niż standardowe modele spalinowe. To szczególnie ważne, jeśli samochód ma pokonywać długie trasy.
- Bezpieczeństwo – to podstawa dla każdego kierowcy, także tego, który jeździ autem służbowo. Postaw na model wyposażony w nowoczesne systemy dbające o komfort i bezpieczeństwo jazdy. To między innymi systemy oferowane w ramach Toyota T-Mate takie jak: PCS czyli układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, układ rozpoznawania znaków drogowych RSA, czy LTA będący asystentem utrzymania pasa ruchu i wiele innych.
- Komfort – samochód w leasingu powinien dawać przyjemność z jazdy i nie powodować zmęczenia, czy frustracji wywołanej wieloma godzinami spędzonymi za kierownicą. Jeśli podpisujesz umowę, zastanów się, jakie funkcje i wyposażenie samochodu są dla ciebie absolutną koniecznością. To może być np. tempomat, automatyczna skrzynia biegów, czy kamera cofania.
Oczywiście warto także zwrócić uwagę na ceny poszczególnych modeli. To także ważne (a niekiedy najważniejsze) kryterium wyboru, jeśli planujesz leasing samochodu osobowego lub dostawczego.
Auto w leasing – czy to zawsze się opłaca?
Opłacalność leasingu zależy od wielu czynników, takich jak:
- konkretna oferta leasingodawcy,
- zasady dotyczące wykupu,
- czas trwania umowy,
- sposób amortyzacji środka trwałego (w leasingu finansowym jest on inny niż w operacyjnym),
- pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych i konieczność wykupienia określonych polis,
- wysokość czynszu inicjalnego – opłata wstępna przekłada się na wysokość rat.
Oferty finansowania na zasadach leasingu są dla wielu przedsiębiorców atrakcyjną opcją na użytkowanie wybranego modelu bez konieczności kupowania go za gotówkę. Leasing pozwala także uzyskać korzyści podatkowe (część ponoszonych opłat można wliczać w koszty uzyskania przychodu).
Kiedy leasing nie jest opłacalny? Może być tak w przypadku, gdy przedsiębiorca będzie chciał od razu sprzedać auto wykupione po zakończonej umowie. Nie dotyczy to jednak samego leasingu, a decyzji podejmowanych już po jego wygaśnięciu.
Obecnie leasing samochodu firmowego oznacza zwykle minimum formalności (brak konieczności przedstawiania obszernych dokumentów finansowych firmy). Dzięki uproszczonej procedurze podpisanie umowy odbywa się szybko i sprawnie – oszczędzasz czas i wysiłek. Niemal każda firma leasingowa oferuje także szeroki wybór modeli dla każdego – dla przedsiębiorcy szukającego praktycznego dostawczaka, ekonomicznej hybrydy lub prestiżowego auta marki premium.
Leasing auta na firmę – o czym należy pamiętać, podpisując umowę leasingową?
Umowa leasingowa powinna być przede wszystkim dopasowana do twoich potrzeb, możliwości i oczekiwań. Zarówno leasing operacyjny, jak i leasing konsumencki (dla osób fizycznych) są dziś bardzo popularne, dlatego oferta jest naprawdę szeroka. Możesz znaleźć model, który idealnie pasuje do twoich wymagań, a także wziąć samochód w leasing na optymalnych dla ciebie warunkach. Co warto wziąć pod uwagę, zanim podpiszesz umowę?
Przede wszystkim sprawdź, czy leasingodawca daje ci elastyczność w wyborze warunków oferty. Przykładowo w ofercie Leasing KINTO ONE w Toyota Leasing samodzielnie decydujesz, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na opłatę wstępną. W trakcie trwania finansowania spłacasz tylko równowartość utraty wartości auta, dzięki czemu płacisz niską ratę miesięczną. Ponadto na koniec umowy leasingu możesz wykupić auto, przedłużyć jego finansowanie lub wymienić je na nowy samochód.
Elastyczność jest w tym przypadku ważna, ponieważ dzięki niej możesz dobrać warunki umowy leasingowej do swoich potrzeb i możliwości finansowych firmy. W ten sposób nie tylko skorzystasz z modelu samochodu na miarę twoich potrzeb, ale także zadbasz o wygodę w spłacie rat.