Jak zwrócić auto po leasingu? Poradnik
5 grudnia 2022
Leasing samochodu jest finansowaniem bardzo popularnym – głównie wśród przedsiębiorców. Na jego korzyść przemawia nie tylko możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej, ale również duża elastyczność zakończenia umowy. Obecnie możliwy jest nie tylko wykup pojazdu. Sprawdź, jak zwrócić samochód po leasingu.
Leasing samochodu, a właściwie jego umowę, można zakończyć na trzy sposoby:
- wykupienie auta,
- zwrot pojazdu,
- wymiana samochodu na nowy bez angażowania środków własnych.
I chociaż bardzo korzystną opcją jest trzeci wariant (dostępny m.in. w ramach Leasingu KINTO One z oferty Toyota Leasing), niektórzy decydują się na zwrot samochodu.
Czy firma leasingowa może odmówić zwrotu pojazdu?
Zwrot leasingowanego samochodu jest jak najbardziej możliwy. Żadna firma leasingowa nie oczekuje, że po kilku latach użytkowania, pojazd będzie wyglądał jak nowy, więc ślady normalnej eksploatacji są jak najbardziej dopuszczalne. Ważne jest jednak to, aby samochód nie miał żadnych poważnych usterek czy uszkodzeń.
Jeżeli zwracany pojazd ma zły stan techniczny, wówczas firma leasingowa ma prawo odmówić przyjęcia pojazdu lub… obarczyć leasingobiorcę kosztami naprawy samochodu.
Przeczytaj także: Kradzież auta w leasingu. Co trzeba wiedzieć?
Dopuszczalne ślady eksploatacji pojazdu wziętego w leasing
Lista śladów normalnej eksploatacji samochodu, które są akceptowane przez firmę leasingową, jest długa. Dozwolone są m.in.:
- drobne uszkodzenia nadwozia i jego elementów, np. powierzchowne zarysowania, pojedyncze i niewielkie wgniecenia, punktowe odpryski,
- zarysowania zderzaków w dolnej strefie (do 50 mm od krawędzi) – niedopuszczalne są natomiast pęknięcia i trwałe deformacje,
- drobne zmatowienia kloszy reflektorów,
- delikatne zarysowania obudowy lusterek,
- drobne rysy na felgach czy kołpakach,
- delikatne przetarcia tapicerki.
Warto podkreślić, że zwracany po leasingu pojazd musi mieć kompletne wyposażenie. Niedopuszczalne są braki elementów kokpitu, anteny, logotypów na kierownicy czy na masce itp.
Leasing samochodu – zasady zwrotu auta
Umowa leasingu samochodu reguluje wszelkie kwestie związane z tą formą finansowania. Zawarte są tam zapisy dotyczące nie tylko warunków wykupu, ale i zasad zwrotu użytkowanego pojazdu. Warto więc zapoznać się z nimi jeszcze przed dopełnieniem formalności, aby uniknąć ewentualnych „niespodzianek”.
Wraz z pojazdem należy zwrócić wszystkie dokumenty oraz elementy wyposażenia. Chodzi m.in. o:
- dowód rejestracyjny,
- instrukcję obsługi,
- książkę serwisową,
- kody do alarmu,
- kluczyki – wszystkie egzemplarze,
- przedmioty będące na wyposażeniu auta,
- pozostałe dokumenty dotyczące pojazdu.
Ważne jest, aby zwracany samochód był umyty i posprzątany w środku. Usprawni to proces oględzin i odbioru. W przypadku, gdy auto nie będzie należycie czyste, firma leasingowa ma prawo do przeniesienia terminu odbioru.
Jeżeli podczas oględzin zostaną dostrzeżone niedopuszczalne usterki oraz braki w wyposażeniu, leasingobiorca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów napraw. Warto więc należycie dbać o pojazd, aby – w dniu jego zwrotu – uniknąć niepotrzebnego wydatku.
Warto wiedzieć: Jakie zmiany można wprowadzić do leasingowanego auta?