Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?
11 lipca 2024
Konta oszczędnościowe ułatwiają odkładanie nadwyżek finansowych i sprzyjają dobrym nawykom w oszczędzaniu. Takie rachunki zakłada się dodatkowo do konta osobistego. Jak wpłacać i wypłacać z nich pieniądze? Czy można to robić np. w bankomacie, czy wpłatomacie? Wyjaśniamy.
Konto oszczędnościowe – czym jest i po co trzymać na nim środki?
Konto oszczędnościowe jest rachunkiem, który, zgodnie z nazwą, służy do oszczędzania. Stanowić może subkonto do konta osobistego lub funkcjonować jako oddzielny rachunek. Dlatego, aby je założyć, warto mieć najpierw podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).
Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe? Zgromadzone na nim środki są oddzielone od tych przeznaczonych na codzienne wydatki. To sprzyja realizacji swoich planów oszczędnościowych, ponieważ nie ma ryzyka, że pieniądze wyda się "przypadkiem", np. płacąc w sklepach kartą płatniczą.
Jak naliczane są odsetki na koncie oszczędnościowym?
Rachunek oszczędnościowy przeważnie jest oprocentowany. Każdy bank może ustalić własną wysokość odsetek – znajdziesz ją w ofercie oraz w umowie o prowadzenie konta. Przykładowo Konto oszczędnościowe w Toyota Banku zapewnia oprocentowanie standardowe na poziomie do 5% w skali roku (aktualne na dzień 14 czerwca 2024 r.). Jest otwierane bezpłatnie w pakiecie z Kontem Osobistym, Moto Kontem oraz Kontem Wspólnym.
Trzymasz pieniądze na rachunku i zarabiasz na odsetkach. W określonych odstępach czasu (najczęściej co miesiąc) są one doliczane do zgromadzonego kapitału. Ważna jest również kapitalizacja odsetek. Oznacza to, że każde kolejne odsetki naliczane są od kwoty, która już wcześniej została powiększona o wypracowany procent. Tak więc z miesiąca na miesiąc masz coraz więcej pieniędzy.
Jak wpłacać pieniądze na to konto?
Do wpłaty pieniędzy na rachunek oszczędnościowy jest niezbędne wykonanie przelewu na numer rachunku konta oszczędnościowego, np. z konta osobistego. Jeśli rachunek, z którego przelewamy środki na konto oszczędnościowe, prowadzony jest w tym samym banku to środki wysyła się za pomocą przelewu wewnętrznego. Taka transakcja najczęściej jest bezpłatna i można ją wykonywać tak często, jak się tego potrzebuje. Przykładowo, jeśli masz na koncie osobistym nadwyżkę 500 zł, możesz ją bezpłatnie przelać na konto oszczędnościowe, by tam pracowała na zysk.
Czy można wpłacić na takie konto środki z innego rachunki? Jak najbardziej.
Jak wypłacać pieniądze z takiego konta, czy wiąże się to z opłatami?
Pieniądze z rachunku oszczędnościowego można wypłacać bez ryzyka utraty odsetek (w przeciwieństwie do lokaty). Po prostu przelewa się środki na konto osobiste. Takie transakcje najczęściej są bezpłatne (choć każdy bank może stosować własne zasady, np. tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy). Gdy środki znajdą się na koncie osobistym, można z nich dowolnie korzystać, np. zapłacić nimi za zakupy lub wypłacić w bankomacie. W ten sposób można przelać na konto osobiste wszystkie zgromadzone oszczędności.
Czy można wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego w bankomacie?
Wypłata środków w bankomacie wiąże się z koniecznością użycia karty płatniczej przez posiadacza rachunku. Rachunek oszczędnościowy służy przede wszystkim do gromadzenia kapitału. Nie jest on rachunkiem płatniczym, dlatego nie wydaje się do niego karty. Oznacza to, że wypłata gotówki w bankomacie z konta oszczędnościowego nie jest możliwa. Można to natomiast zrobić z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli z konta osobistego. W tym celu trzeba najpierw wykonać przelew wewnętrzny pomiędzy kontami, a następnie skorzystać z bankomatu przy użyciu karty.
Czy warto trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym?
Masz konto osobiste i zastanawiasz się, czy dodatkowe zarządzanie kontem oszczędnościowym ma sens? Taki rachunek może dać ci wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwi ci gromadzenie i pomnażanie swoich oszczędności.
Środki na koncie oszczędnościowym są oddzielone od tych, które znajdują się na rachunku osobistym, dlatego znacznie łatwiej nimi zarządzać. Masz stały podgląd, ile pieniędzy udało ci się zgromadzić. Nie ma również ryzyka, że wydasz je pod wpływem impulsu, ponieważ, aby z nich skorzystać, najpierw trzeba je przelać na konto osobiste.
Jeśli szukasz dla siebie konta oszczędnościowego, przede wszystkim zwracaj uwagę na oprocentowanie. Od niego zależy, jaki zysk wypracują dla ciebie zgromadzone środki. Jeśli twoją uwagę przykuła oferta reklamowana jako uwzględniająca promocyjne oprocentowanie, czy podwyższone oprocentowanie, upewnij się, przez jaki okres będzie ono obowiązywało. Konto oszczędnościowe zwykle zakłada się na wiele lat. Dlatego oferta, w której oprocentowanie na wysokim poziomie jest dostępne jedynie przez kilka miesięcy, może wcale nie okazać się tak atrakcyjna.
Rachunki oszczędnościowe są bardzo popularnymi produktami bankowymi. Dają wiele korzyści, więc zdecydowanie warto się nimi zainteresować.