Jak sfinansować zakup auta służbowego?
31 lipca 2024
Pojazd służbowy w wielu firmach jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w działalności gospodarczej. Jest wiele sposobów na finansowanie samochodu. Zakup nowego samochodu za gotówkę nie jest jedynym rozwiązaniem. Jakie inne opcje warto wziąć pod uwagę? Która z nich najbardziej się opłaca i dlaczego? Sprawdź.
Auto służbowe – czyli jakie?
Samochód służbowy jest pojazdem, który stanowi własność firmy. Używa się go przede wszystkim w celach służbowych. Samochód należący do przedsiębiorstwa może również być wykorzystywany przez pracownika w celach prywatnych. Należy jednak wtedy odpowiednio rozliczać i księgować koszty eksploatacyjne.
Jeżeli auto firmowe jest używane wyłącznie do celów służbowych, pracodawca – jako koszt uzyskania przychodu – może zaliczyć 100% kosztów związanych z eksploatacją auta. Przysługuje mu również prawo rozliczenia 100% podatku VAT. Natomiast jeśli pracownik korzysta z pojazdu również do celów prywatnych, wówczas pracodawcę obowiązuje limit wliczenia 75% kosztów do kosztów uzyskania przychodu. Może także odliczyć jedynie 50% VAT. Właśnie dlatego sposób wykorzystywania pojazdu służbowego ma tak duże znaczenie.
Finansowanie samochodu służbowego – jakie mamy możliwości?
Samochód służbowy można sfinansować na kilka sposobów. Wśród nich warto wymienić poniższe.
- Zakup samochodu nowego ze środków własnych firmy – nowy samochód na własność to z pewnością wartość sama w sobie, jednak wiąże się z poniesieniem dużego jednorazowego wydatku.
- Zakup używanego samochodu z własnych środków – auto używane będzie tańsze niż nowe, ale jego stan techniczny może nie być idealny. Taki zakup zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem, zwłaszcza gdy kupuje się pojazd z niesprawdzonego źródła.
- Kredyt samochodowy – to finansowanie celowe, czyli przeznaczone typowo na zakup pojazdu. Po podpisaniu umowy firma staje się właścicielem auta, natomiast bank może ustanowić na nim określony rodzaj zabezpieczenia.
- Kredyt gotówkowy – jest finansowaniem niecelowym, co oznacza, że można go wydać bez ograniczeń. Bank nie sprawdza, na co przeznaczyło się środki. Całkowity koszt takiego zobowiązania zwykle jest wyższy niż w przypadku kredytu samochodowego na taką samą kwotę.
- Wynajem długoterminowy – umożliwia użytkowanie pojazdu przez określony czas, po którym zwraca się go wynajmującemu.
- Leasing samochodu służbowego – to opcja bardzo ceniona przez przedsiębiorców. Leasing wiąże się z ponoszeniem miesięcznych rat, a po zakończeniu umowy samochód można wykupić na własność (za określoną kwotę – zgodnie z zapisami w umowie).
Finansowanie samochodów osobowych dla firmy warto dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy uwzględnić koszty, z jakimi wiąże się dana opcja, a także sposób rozliczania podatków, wydatków eksploatacyjnych itp. Niektóre z form finansowania auta mogą się po prostu bardziej opłacać w danej sytuacji.
Przedsiębiorcy często decydują się na leasing samochodu służbowego. Jego zaletą jest to, że nie wymaga dużych jednorazowych nakładów finansowych. Podczas podpisywania umowy jest wymagany wkład własny, natomiast stanowi on znacznie mniejsze obciążenie niż zakup auta za gotówkę. Kolejnym plusem są korzyści związane z odliczeniami podatkowymi.
Wybierając leasing, jakim jest na przykład oferta Leasingu KINTO ONE dostępnego w ofercie Toyota Leasing, firmy mają możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu 100% wydatków poniesionych na wkład własny oraz raty leasingowe.
Najmniej korzystną opcją okazuje się zwykły kredyt gotówkowy. Jego zaletą jest możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel. Natomiast wadą jest zwykle wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu samochodowego, w którym pojazd stanowi zabezpieczenie zobowiązania.
Na co zwracać uwagę, wybierając konkretny rodzaj finansowania samochodu służbowego? Które kwestie są najważniejsze? Sprawdź.
Finansowanie samochodu – jakie kryteria brać pod uwagę?
Wybierając rodzaj finansowania samochodu, należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i możliwości twojej firmy. Przede wszystkim warto przejrzeć oferty sprzedawców i leasingodawców pod względem interesujących cię modeli auta. To podstawa, ponieważ samochód służbowy, co do zasady, jest użytkowany bardzo często i intensywnie. Powinien więc zapewnić kierowcy odpowiedni poziom komfortu oraz dostęp do potrzebnych funkcji.
Kolejną ważną kwestią jest to, czy jesteś gotowy na jednorazowy wysoki wydatek na zakup pojazdu. Wówczas nie ma konieczności ponoszenia miesięcznych rat kredytu bądź leasingu, co jest niewątpliwym plusem. Warto jednak rozważyć, czy taki koszt rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji biznesowej. Być może firmowe środki mogą zostać lepiej spożytkowane, np. na rozwój działalności.
Zanim zdecydujesz się na finansowanie auta w wybrany sposób, warto przeanalizować każdą z opcji pod względem jej opłacalności. Przydatna może być porada doświadczonego księgowego lub doradcy podatkowego. Dzięki temu twoja firma będzie mogła maksymalnie skorzystać na wyborze konkretnego rodzaju finansowania pojazdu firmowego.