Jak rozpoznać fałszywy banknot i co z nim zrobić?
23 września 2024
Karty płatnicze są coraz popularniejsze, ale nie wszędzie można nimi płacić, więc warto mieć przy sobie gotówkę. Może się więc zdarzyć, że w twoje ręce wpadnie fałszywy banknot. Jak go rozpoznać i co z nim zrobić? Podpowiadamy.
Oszustwa przy płatnościach dotyczą nie tylko internetowego świata. Wiele osób woli płacić gotówką za produkty, usługi i rachunki, a to niesie ze sobą ryzyko otrzymania fałszywego banknotu. Szczególną czujność należy zachować na przykład podczas wakacji, gdy oszuści, licząc na roztargnienie i nieuwagę turystów, próbują puścić w obieg fałszywe banknoty.
Fałszywy banknot – po czym go rozpoznać?
Jeżeli masz wątpliwości, czy otrzymany banknot jest prawdziwy, przyjrzyj mu się dokładnie. Rozpoznanie falsyfikatów polega na sprawdzeniu kilku elementów zabezpieczających pieniądze. W szczególności zwróć uwagę na:
- Wypukłe elementy szaty graficznej, takie jak oznaczenie nominału, godło RP, portret władcy, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP oraz oznaczenie dla niewidomych. W oryginale powinny być wyczuwalne pod dotykiem.
- Znaki wodne, których zwykle brakuje na fałszywych banknotach. Na prawdziwych pieniądzach widać je przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło oraz przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni.
- Nitkę zabezpieczającą, którą przy autentycznych pieniądzach również widać podczas oglądania banknotu pod światło. Jest to cienki pasek z mikroskopijnym tekstem, który stanowi cyfrowe oznaczenie nominału.
- Jakość wykończenia, czyli przede wszystkim wygląd druku oraz kolorystykę banknotu. Musi się ona zgadzać z oryginałem. Na nadruku można zobaczyć m.in. farbę zmienną optycznie, farbę opalizującą, złotą, metalizowaną oraz hologram.
Warto też pamiętać o dodatkowych elementach ochronnych niewidocznych gołym okiem. Są to stosowane w prawdziwych banknotach mikrodruki i zabezpieczenia utajone, widoczne dopiero pod lupą lub lampą UV.
Podrobiony banknot – co z nim zrobić?
Jeśli masz pewność, że w twoje ręce trafił fałszywy banknot, pod żadnym pozorem nie próbuj go przekazywać dalej. Nie płać nim w sklepie, nie rozmieniaj na drobne, nie dawaj nikomu w prezencie, bo w ten sposób popełniasz przestępstwo. Za świadome wprowadzanie falsyfikatów do obiegu grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli więc masz podejrzenia, że banknot nie jest autentyczny, udaj się z nim do najbliższej jednostki policji i poinformuj o okolicznościach jego otrzymania. Organy ścigania zajmą się wyjaśnianiem sprawy. W przypadku wątpliwości co do prawdziwości posiadanego banknotu możesz pójść do banku i poprosić o sprawdzenie wątpliwej gotówki. Twoją czujność powinny wzbudzić również zniszczone lub uszkodzone banknoty. W ten sposób oszuści mogą również próbować puścić w obieg fałszywe pieniądze. Dlatego lepiej je dokładnie sprawdzić, a gdy okażą się autentyczne od razu wymienić stare banknoty w kasie dowolnego banku w Polsce na takie, które nadają się do obiegu.
Kiedy w twoje ręce trafi podejrzany banknot, nie wstydź się dokładnie go obejrzeć. Dotknij, przechyl, popatrz na niego pod kątem i sprawdź, czy na pewno można przekazać go dalej.