Jak oszczędzać na studiach? Kilka praktycznych porad dla studentów
22 listopada 2024
Studia to okres, w którym trudno o niezależność finansową. Pogodzenie nauki z pracą stanowi nie lada wyzwanie, a środki uzyskiwane ze stypendiów są zwykle niewystarczające. Jeśli zależy ci na zmniejszeniu niepotrzebnych wydatków i odłożeniu pieniędzy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Sprawdź, jak można oszczędzać na studiach.
Planuj i monitoruj wydatki
Powszechnie wiadomo, że czasu wolnego na studiach nie ma zbyt wiele. Zajęcia, praktyki i nauka wymagają przecież tak wiele zaangażowania, nie mówiąc już o rozrywce i nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Mimo to warto wygospodarować kilkanaście minut przynajmniej raz w tygodniu, aby zaplanować wydatki i przyjrzeć się finansom. Dzięki temu będzie można bardziej świadomie zarządzać pieniędzmi i znaleźć jakieś oszczędności.
Sposób na prowadzenie budżetu warto dopasować do własnych możliwości i preferencji. Poniżej kilka przykładowych rozwiązań:
- Zapisywanie wydatków w zeszycie — ta tradycyjna metoda może niektórym wydawać się niezbyt atrakcyjna, jednak dla wielu stanowi najlepszy sposób na kontrolowanie funduszy. Należy zapisywać każdy wydatek, nawet najdrobniejszy, dzięki temu zobaczymy, na co wydajemy najwięcej pieniędzy w skali tygodnia, czy miesiąca.
- Prowadzenie arkusza kalkulacyjnego — w Internecie można znaleźć gotowe formularze stworzone z myślą o zarządzaniu wydatkami. Z łatwością da się też stworzyć taki skoroszyt samodzielnie w Excelu. Przewagą tej formy kontrolowania budżetu jest możliwość szybkiego, automatycznego podliczania wydatków w poszczególnych kategoriach.
- Korzystanie z gotowych aplikacji — istnieje wiele aplikacji na smartfony przeznaczonych do zarządzania budżetem i oszczędzania. Telefon zwykle mamy przy sobie, więc jest to spore ułatwienie, jeśli chodzi o wpisywanie bieżących wydatków.
Finalnie sposób kontrolowania wydatków musisz dopasować do własnych możliwości i preferencji. Wybierz tę formę, która jest dla ciebie najłatwiejsza i najwygodniejsza.
Gotuj w domu
Jedzenie na mieście to ulubiona rozrywka wielu młodych ludzi. Dla wielu z nich obiad w barze między wykładami, czy wieczorny wypad na pizzę z przyjaciółmi, są niezwykle ważną częścią studenckiego życia. Jednak zbyt częste spożywanie posiłków poza domem może nadwyrężać budżet i utrudniać oszczędzanie. Dlatego, jeśli zależy ci na odłożeniu pieniędzy, lepiej przygotowuj posiłki w domu, samodzielnie. Zmniejszysz w ten sposób miesięczne wydatki i zyskasz większą kontrolę nad jakością swojej diety. Skorzysta na tym nie tylko twój organizm, ale i portfel. Posiłki najlepiej przyrządzaj raz na kilka dni, aby zmniejszyć ilość czasu spędzanego w kuchni. W Internecie znajdziesz wiele przepisów na tanie i smaczne posiłki, które przygotujesz w mniej niż 30-40 min.
Pytaj o zniżki dla studentów
Legitymacja studencka uprawnia do wielu zniżek i rabatów. W ramach racjonalnego zarządzania budżetem warto w różnych miejscach pytać o ofertę dla uczniów i studentów. Ma to zastosowanie nie tylko w środkach komunikacji miejskiej czy kinach, ale również w lokalach gastronomicznych oraz w księgarniach. Wielu sprzedawców i usługodawców ma w ofercie produkty i usługi skierowane właśnie do osób uczących się. Z takimi udogodnieniami można spotkać się we wszystkich miastach, w których działają szkoły wyższe, zwłaszcza w pobliżu budynków uczelni.
Korzystaj z transportu miejskiego
Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na zakup własnego samochodu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż przemieszczanie się własnym autem jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy mieszka się poza miastem. Jeśli jednak nie musisz codziennie używać auta oraz zależy ci na oszczędnościach, to lepiej zrezygnuj z posiadania pojazdu na własność. Koszty ubezpieczenia, paliwa i serwisowania mogą mocno nadwyrężyć twój budżet. W takiej sytuacji lepiej korzystać z komunikacji miejskiej. Przemieszczanie się autobusami czy tramwajami to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż podróżowanie wszędzie własnym samochodem. Wiosną, latem i jesienią możesz też rozważyć dojeżdżanie na zajęcia rowerem lub dojście na piechotę.
Gdy musisz poruszać się samochodem (bo na przykład w twojej okolicy komunikacja publiczna nie działa sprawnie), rozważ zakup pojazdu, ale wybierz model cechujący się niskim spalaniem i z dużą dostępnością tanich części zamiennych.
Załóż odpowiednie konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to narzędzie do gromadzenia środków finansowych wprost idealne dla studentów. Pozwala na odkładanie pieniędzy bez ryzyka ich utraty i to z kilkuprocentowym oprocentowaniem. W przeciwieństwie do lokaty nie zamraża środków, dzięki czemu nie tracisz dostępu do funduszy i w razie potrzeby możesz w każdej chwili z nich skorzystać. Konto oszczędnościowe jest przeważnie proponowane jako dodatek do rachunku osobistego i nie ma przypisanej karty płatniczej.
Tak działa Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Bank, które pozwala zarabiać od momentu wpłacenia pierwszych środków. Konto to można otworzyć wraz Kontem Osobistym, Moto Kontem lub Kontem Wspólnym. Korzystne oprocentowanie w wysokości do 5% pozwala na pomnażanie pieniędzy w bezpieczny i prosty sposób. Wystarczy przelać środki na rachunek oszczędnościowy, aby co miesiąc otrzymywać odsetki naliczone od obecnego salda. Co ważne, do Konta Oszczędnościowego w Toyota Banku masz dostęp przez Internet więc szybko i wygodnie możesz zarządzać zgromadzonymi środkami.
Znasz już sposoby na oszczędzanie na studiach. Nie pozostaje więc nic innego, jak racjonalnie zarządzać budżetem i nieustannie cieszyć się płynnością finansową!