Jak oszczędzać na paliwie? Sprawdź 5 skutecznych metod

Jak oszczędzać na paliwie? Ekonomiczna jazda samochodem to tylko jeden ze sposobów

4 grudnia 2024

Koszty tankowania samochodów stanowią lwią część wydatków w każdej firmie. Dlatego przedsiębiorcy poszukują sposobów, które pozwalają na ich zoptymalizowanie i poczynienie oszczędności. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wydatki na paliwo można zredukować nawet o kilkanaście procent. Ekonomiczna jazda samochodem to tylko jeden ze sposobów.

Zwiększona częstotliwość tankowania pojazdów służbowych może mieć wiele przyczyn: począwszy od nadużyć kierowców, a skończywszy na nieprzemyślanym wyborze tras i tzw. pustych przebiegach. Warto zatem podjąć stosowne działania, dzięki którym wydatki na paliwo zostaną ograniczone, co jest szczególnie ważne w przypadku firm z rozbudowaną flotą pojazdów. 

Sposoby oszczędzania paliwa – 6 wskazówek

Oszczędzanie na paliwie wcale nie musi oznaczać konieczności zredukowania floty pojazdów. Wystarczy wdrożyć poniższe wskazówki, aby ograniczyć wydatki ponoszone na tankowanie aut firmowych. Chociaż ekonomiczna jazda samochodem jest podstawą, ograniczenie zużycia paliwa można osiągnąć również innymi sposobami.

1. Ekonomiczna jazda samochodem

Zastanawiasz się, co to znaczy ekonomiczna jazda samochodem? Chodzi o taki sposób wykorzystywania auta, aby dane trasy pokonywać przy możliwie najniższym zużyciu paliwa. Stosując się do zasad eco-drivingu, można nie tylko zmniejszyć koszty tankowania, ale również zredukować eksploatację niektórych części samochodowych, a nawet ograniczyć ślad węglowy. 

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? Najważniejsze jest, aby: 

  • z pierwszego biegu korzystać wyłącznie do ruszania i starać się jak najszybciej przełączyć się na wyższy bieg, 
  • zachować płynność jazdy – chodzi o unikanie gwałtownego hamowania i gwałtownego przyspieszania (bez potrzeby), 
  • hamować silnikiem, tj. stopniowo wytracać prędkość przy jednoczesnej zmianie biegów na niższe (zgodnie z obrotami silnika), 
  • dostosować prędkość do sytuacji na drodze, np. nie przyspieszać przed sygnalizacją świetlną, gdy aktualnie świeci się czerwone światło, 
  • wyłączać silnik podczas dłuższego postoju – gdy silnik pracuje (mimo że nie jedziesz), również dochodzi do zużycia paliwa. Warto uczulić swoich pracowników-kierowców na powyższe aspekty.

2. Pomiar zużycia paliwa

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać na paliwie, zdecyduj się na każdorazową rejestrację ilości zużytego paliwa, przebiegu oraz czasu i miejsca tankowania. Pozwoli to na wyeliminowanie nadużyć kierowców. Czasami zdarza się, że pracownicy korzystają z samochodów firmowych w celach prywatnych bez wcześniejszego uzgodnienia tego z pracodawcą.

Tego rodzaju monitoring nie tylko pozwoli wyeliminować ewentualne nadużycia, ale również – w przypadku istnienia różnic między różnymi pojazdami – może wskazać obecność problemów technicznych w samochodzie.

3. Poprawne rozliczanie korzystania z pojazdu firmowego na cele prywatne

Ekonomiczna jazda samochodem i rejestrowanie zużycia paliwa to nie wszystko. Jeśli – jako przedsiębiorca – pozwalasz pracownikom na korzystanie z auta firmowego do celów prywatnych, zadbaj o prawidłowe rozliczanie kosztów. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych wydatków.

4. Optymalny wybór tras

Sposoby oszczędzania paliwa to także optymalizacja tras. Możesz ustalić z kierowcami wybór konkretnych tras. Jest to możliwe poprzez analizę wcześniej wybieranych tras oraz zwyczajów kierowców.

5. Karta paliwowa

  • możliwość ograniczenia nadużyć kierowców – każde tankowanie jest rejestrowane,
  • dodatkowe rabaty na paliwo,
  • łatwiejsze i sprawniejsze księgowanie kosztów – na koniec miesiąca wystawiana jest jedna faktura.

Zmiana floty pojazdów na hybrydowe

Czy wiesz, że wśród sposobów oszczędzania paliwa znajduje się również wymiana floty pojazdów – ze spalinowych na hybrydowe? Chociaż początkowa inwestycja może być wyższa, to w ogólnym rozliczeniu użytkowania samochodów zauważysz oszczędności. Będą one dotyczyć nie tylko zmniejszonych kosztów tankowania, ale i napraw. Warto bowiem wiedzieć, że auta hybrydowe są pozbawione wielu części, które najczęściej się psują w samochodach spalinowych.

Warto wiedzieć! Jeśli twój budżet nie jest w pełni gotowy na wymianę pojazdów, możesz skorzystać z atrakcyjnych form finansowania. Do wyboru masz kredyt albo leasing – wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz użytkować samochód. 

Ponadto oszczędność na wydatkach paliwowych może przynieść:

  • zmiana ogumienia na opony klasy premium, 
  • stałe kontrolowanie przekraczania prędkości, 
  • regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, łącznie z poziomem ciśnienia w oponach.

Szacuje się, że zmniejszenie zużycia paliwa o zaledwie 2 litry na 100 km (przy pokonywaniu 15 tys. km rocznie) pozwala sporo zaoszczędzić – nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc zastosować się do powyższych wskazówek, by oszczędności były jeszcze większe.