Zmiana hasła

Jak często zmieniać hasło do bankowości internetowej?

13 maja 2024

Zgodnie z badaniami opinii publicznej 90% Polaków czuje się zupełnie bezpiecznie podczas korzystania z bankowości internetowej. Czy taka pewność jest uzasadniona? Niestety nie zawsze, bo wciąż zdarzają się przestępstwa, których przyczyną bywa lekkomyślność samych posiadaczy kont bankowych. Czy zatem trzeba zmieniać hasło do banku? Jak często to robić?

Hasło do banku – najważniejsze zabezpieczenie twojego konta

Co do zasady, pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne. Instytucje bankowe robią wszystko, by zabezpieczyć pieniądze swoich klientów. Dodatkowo środki te są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Z czego zatem wynikają kradzieże pieniędzy z kont bankowych, o których nieraz można usłyszeć? Niestety w wielu przypadkach odpowiada za nie beztroskie podejście samych użytkowników bankowości internetowej. Tutaj warto podkreślić, że aplikacje mobilne, czy bankowe strony internetowe także są w pełni bezpiecznymi narzędziami, ale trzeba z nich korzystać rozważnie.

Banki stale udoskonalają swoje systemy zabezpieczeń, aktualizują narzędzia internetowe i reagują na wszelkie nieprawidłowości. Takie działania nie przyniosą jednak skutku, jeśli posiadacze kont nie będą przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Są one związane także z hasłem do bankowości internetowej. Pamiętaj, że to podstawowe zabezpieczenie twoich środków. Złamanie ustawionego przez ciebie kodu stanowi pierwszą przeszkodę dla cyberprzestępców w dostępie do twoich środków pieniężnych i danych. Właśnie dlatego trzeba znać i stosować zasady bezpieczeństwa związane z hasłem do bankowości internetowej. Jak to robić? Poznaj kilka cennych wskazówek.

Bezpieczne hasło do bankowości – jak o to zadbać?

Dobre hasło to takie, które trudno złamać. Jak je wybrać? Pomocą służą same banki, które stosują określone wymogi dotyczące ciągu znaków chroniącego dostęp do konta klienta. Aby ustawione hasło zostało zaakceptowane, musi być odpowiednio długie, skomplikowane, zawierać małe oraz wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Jest to absolutne minimum.

Aby jeszcze lepiej chronić swoje środki finansowe i dane, warto zastosować poniższe zasady.

  • Stwórz skomplikowane hasło. Na pewno nie zaszkodzi jeśli będzie ono bardziej skomplikowane, niż przewidują to minimalne wymagania na stronie internetowej. Im więcej znaków specjalnych, cyfr i różnej wielkości liter, tym trudniej złamać taki „szyfr”.
     
  • Korzystaj z unikalnego hasła do bankowości elektronicznej. Stosowanie tego samego ciągu liter i cyfr do logowania się do poczty internetowej, social mediów i banku jest zdecydowanie złym pomysłem. Jeśli w jednym z tych miejsc dojdzie do wycieku danych, cyberprzestępca będzie miał ułatwiony dostęp do twoich pozostałych kont.
     
  • Ustaw logowanie biometryczne. Jeśli korzystasz z usług banku, używając smartfona, w bankowości mobilnej ustaw logowanie za pomocą odcisku palca. Możesz także wybrać logowanie dwuetapowe (wpisanie kodu + skanowanie linii papilarnych). Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej.
     
  • Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła. Pamiętaj także, że pracownik banku cię o to nie poprosi – ani w placówce banku, ani podczas rozmowy telefonicznej. Jeśli ktoś do ciebie dzwoni, podaje się za przedstawiciela instytucji finansowej i prosi podanie hasła, to z pewnością jest to próba oszustwa. 

A czy hasło do bankowości trzeba regularnie zmieniać? Sprawdź, co mówią na ten temat eksperci.

Zmiana hasła do bankowości internetowej – czy jest potrzebna?

Czy trzeba co pewien czas zmieniać hasło do bankowości internetowej? W tej kwestii zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że warto to robić, ponieważ podnosi to poziom bezpieczeństwa twojego konta. Inni z kolei są zdania, że jeśli hasło jest długie i skomplikowane, to jego zmiana nie jest uzasadniona.

Jest tak dlatego, że próby oszustw związanych z kontami bankowymi zwykle nie są podejmowane w sposób fizyczny, np. przez podejrzenie hasła i jego późniejsze wpisanie na stronie banku. Oszuści przeważnie używają specjalnych narzędzi cyfrowych do złamania kodu. Jeśli więc hasło jest odpowiednio silne, czyli długie i skomplikowane, nie ma znaczenia, czy będzie często zmieniane, czy nie.

Kluczem do bezpieczeństwa jest zatem nie tyle regularne ustawianie nowego ciągu znaków, ile wybranie takiego, który będzie nie do pokonania przez cyberprzestępców.

Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

Choć regularne zmienianie hasła nie jest konieczne, istnieją sytuacje, w których zdecydowanie trzeba to zrobić. O jakich przypadkach mowa?

  • Jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł poznać twoje hasło, np. jeśli masz wrażenie, że ktoś podglądał, co robisz na ekranie komputera (w pracy, w kafejce internetowej, w bibliotece lub innym publicznym miejscu).
     
  • Jeśli zauważyłeś działania w bankowości internetowej, których nie wykonywałeś osobiście. To może wskazywać, że osoba postronna ma dostęp do twojego konta. W takiej sytuacji natychmiast zmień hasło, a dodatkowo skontaktuj się z bankiem, aby uzyskać dodatkową pomoc.

Pamiętaj, że hasło do bankowości jest najważniejszym zabezpieczeniem twoich środków i danych personalnych. Dbaj o to, by stanowiło solidną barierę dla oszustów. Niekoniecznie musisz je regularnie zmieniać. Stosuj jednak pozostałe zasady bezpieczeństwa.