Transakcje płatnicze

Jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje płatnicze?

7 sierpnia 2024

Dokonywanie płatności za pośrednictwem karty płatniczej jest wygodne, szybkie i praktyczne. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Zakładając konto w banku, zwykle otrzymujemy kartę płatniczą. Dzięki niej możemy wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić nią za produkty oraz usługi, także w Internecie.  O czym warto pamiętać, mając taką kartę?

Po otrzymaniu karty płatniczej: zadbaj o poufność danych

Po otrzymaniu karty musisz nadać karcie kod PIN. Proces ten różni się w zależności od banku, na przykład w Toyota Banku możesz to zrobić przez Automatyczny System Telefoniczny. Warto również od razu ustalić limity transakcji na karcie. W Toyota Bank wystarczy skontaktować się z bankową infolinią pod numerem telefonu 801 900 700 lub +48 22 488 55 50. Limity transakcji są ustalone na start i po otrzymaniu karty można je zmienić. Jednak dla bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie nie zaleca się ustawiania bardzo dużych limitów. W razie potrzeby zawsze można dokonać modyfikacji ich wysokości w oddziale banku, telefonicznie lub przez aplikację bankową.

Pamiętaj, by:

  • chronić nadany karcie numer PIN – nikomu go nie podawaj, nie noś go przy karcie, ani nie zapisuj tego numeru na karcie, bo jeśli ją zgubisz, lub zostanie ukradziona, to przypadkowe osoby mogą otrzymać dostęp do środków, które masz na rachunku;
  • nie zostawiać karty bez nadzoru;
  • w przypadku zmiany danych, np. adresu lub nazwiska, powiadom o tym bank;
  • udostępniać numer karty, datę ważności karty i numer CVV (3 cyfry na odwrocie karty) tylko gdy dokonujesz płatności online. Dowiedz się w swoim banku, w jaki sposób potwierdzana jest płatność kartą w Internecie. Może to być np. kod SMS i PIN do karty lub autoryzacja płatności przez aplikację.
  • nie przesyłać za pomocą poczty elektronicznej zdjęć karty płatniczej oraz nie zapisuj zdjęć tego typu w systemach chmurowych. W przypadku kradzieży Twojego konta pocztowego lub konta do usług chmurowych, przestępcy uzyskają także dostęp do danych Twojej karty płatniczej.

W trakcie przeprowadzania transakcji płatniczych: płać bezpiecznie

Podczas robienia zakupów i płacenia kartą:

  • nigdy jej nikomu nie przekazuj i zawsze miej ją w zasięgu wzroku;
  • uważaj na płatności na podejrzanych stronach internetowych, a jeśli strona budzi Twój niepokój zrezygnuj z transakcji; 
  • sprawdzaj wyciągi bankowe i weryfikuj poprawność rozliczeń;
  • na rachunkach z restauracji, gdzie jest miejsce na wpisanie kwoty napiwku, postaw kreskę lub wpisz określoną sumę;
  • pamiętaj o metodach autoryzowania płatności, np. w Toyota Bank wszelkie transakcje powyżej 50 zł są autoryzowane przez podanie numeru PIN karty;
  • utrzymuj niskie limity kwotowe na transakcje kartą.

Uważaj na oszustwa, zachowaj ostrożność

Warto również pamiętać o kilku innych zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze, nie zabieraj ze sobą karty, jeśli masz pewność, że nie będzie ci potrzebna (np. na basenie). W przypadku utraty karty, wymagane będzie jej zablokowanie i wystawienie nowej. Dodatkowo ktoś może próbować dokonywać transakcji Twoją zgubioną kartą.

Po drugie, pamiętaj, że pracownicy banku nie dzwonią z prośbą o podanie danych z karty płatniczej.

Po trzecie, nie klikaj w linki wysyłane w wiadomościach SMS lub e-mail oraz nie reaguj na prośby o podanie danych osobowych, numeru karty lub danych do logowania do bankowości elektronicznej. Pracownicy banku nigdy też nie będą Cię pytać o dane Twojej karty lub hasła logowania do banku.

Wszelkie podejrzane telefony lub wiadomości oraz inne niestandardowe zdarzenia zgłaszaj telefonicznie do swojego banku lub skorzystaj bankowości elektronicznej i tą drogą zgłoś wszelkie wątpliwości.