Bezpieczeństwo na platformach sprzedażowych

Jak bezpiecznie płacić na platformach sprzedażowych w Internecie?

4 listopada 2024

Polacy pokochali robienie zakupów w Internecie – w tym na platformach sprzedażowych. Jednak wraz ze wzrostem popularności tych platform rośnie liczba oszustw internetowych. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można uniknąć pułapek zastawionych przez cyberprzestępców. Poznaj zasady, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci.

Właściciele platform sprzedażowych oraz banki robią bardzo wiele, aby zakupy w Internecie były w pełni bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że ta kwestia zależy również od samych kupujących – jeśli nie zachowają czujności, ich środki mogą zostać skradzione przez oszustów. Ryzyko da się zminimalizować, m.in. dzięki zastosowaniu się do poniższych zasad.

Zasady bezpiecznych płatności na platformach sprzedażowych

Bezpieczne dokonywanie płatności na platformach sprzedażowych powinno wejść ci w nawyk. Pozwoli to na wyeliminowanie prawdopodobieństwa kradzieży środków z konta, a także twoich danych osobowych.

  1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
    Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci, nie ufaj wszystkim bezgranicznie. Jeśli widzisz świetną promocję, zastanów się, czy pod przykrywką okazji cenowej nie czai się oszustwo. Jeśli zastosujesz zasadę ograniczonego zaufania, zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w pułapkę. 
     
  2. Kontaktuj się tylko oficjalnymi kanałami 
    Jeżeli masz pytania odnośnie konkretnego produktu, napisz wiadomość za pośrednictwem oficjalnego kanału platformy sprzedażowej. Nie odpowiadaj na „zaproszenia” do rozmowy poza tym kanałem – tym bardziej, jeśli sprzedawca proponuje kliknięcie w link. To może być oszustwo – adres URL może prowadzić na szkodliwą witrynę. Kontakt bezpośrednim kanałem jest wskazany również w przypadku ewentualnych sporów. Dzięki temu cała rozmowa zostanie „zachowana” i pomoże w rozstrzygnięciu sprawy. Serwisy sprzedażowe udostępniają często mechanizmy ochrony sprzedawcy/kupującego podczas dokonywania transakcji w obrębie witryny. Transakcje wykonywane poza serwisem sprzedażowym pozbawiają cię takiej ochrony. 
     
  3. Korzystaj z bezpiecznych form płatności
    Kiedy decydujesz się na dokonanie zakupu, wybieraj bezpieczne formy płatności. Powszechnie uważa się, że dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z tych, które nie wymagają logowania się do serwisu transakcyjnego banku. Z tego powodu dużą popularnością cieszy się BLIK – trzeba podać sześciocyfrowy kod oraz zaakceptować transakcję w aplikacji mobilnej. 
    Chcesz zapłacić kartą? Upewnij się, że połączenie na stronie internetowej jest bezpieczne. Ponadto pamiętaj, aby nie zapisywać danych karty bezpośrednio na koncie platformy sprzedażowej. Chociaż takie rozwiązanie stanowi spore udogodnienie, może wiązać się z ryzykiem kradzieży danych. Najlepiej dane karty podawaj podczas każdych zakupów, nawet jeśli często dokonujesz zakupów na tej platformie.
     
  4. Zgłaszaj podejrzanych sprzedawców
    Chociaż platformy sprzedażowe weryfikują sprzedawców, wszędzie mogą czaić się oszuści. Dlatego weryfikuj opinie wystawione przez innych użytkowników, a także zgłaszaj nieuczciwych sprzedawców, jeśli masz dowody na ich nierzetelność lub inne próby oszustwa. 
     
  5. Nie kupuj w pośpiechu
    Pośpiech jest tym, co sprzyja przestępcom. To właśnie wtedy najłatwiej uśpić czujność kupującego i go oszukać. Dlatego zachowaj ostrożność i nigdy nie kupuj pod wpływem chwili, zwłaszcza jeśli cena jest wyjątkowo niska (w porównaniu do konkurencji). Opanowanie i spokój są także wskazane przy potwierdzaniu transakcji – upewnij się, że wszystkie dane się zgadzają. 

Pamiętaj! Im większa świadomość w zakresie zagrożeń czyhających w sieci, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty środków z konta. Dlatego tak ważne jest rozważne dokonywanie zakupów w Internecie.