Nie marnuj pieniędzy na paliwo! Co zrobić, by jeździć ekonomicznie?
23 września 2019
Nawet 400 zł miesięcznie – tyle średnio kosztuje miesięczne tankowanie samochodu. Dla wielu kierowców to spory wydatek, dlatego poszukują oni oszczędności. Jedną z możliwości jest ekonomiczna jazda. Sprawdź, co należy rozumieć pod tym pojęciem.
Ceny paliw to prawdziwa sinusoida – raz jest taniej, raz drożej. Aby nie przejmować się nadmiernie kosztami tankowania auta, warto poznać zasady ekonomicznej jazdy. Wcale jednak nie chodzi o to, by ograniczać do minimum korzystanie z samochodu. Oto, co możesz zrobić.
Wdróż zasady eco-drivingu
Eco-driving to zbiór prostych i łatwych do zrealizowania zasad, dzięki którym można ograniczyć zużycie paliwa. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędności związane z tankowaniem auta. Pamiętaj m.in. o:
- szybkiej zmianie biegów na wyższy,
- jeździe na biegu adekwatnym do obrotów silnika,
- hamowaniu silnikiem,
- dopasowaniu prędkości do sytuacji na drodze.
Wybierz odpowiednie opony
Nabywając opony letnie lub zimowe, nie należy kierować się wyłącznie parametrami odnoszącymi się np. do drogi hamowania czy przyczepności. Chcąc zaoszczędzić na paliwie, warto wziąć pod uwagę klasę odzwierciedlającą opory toczenia. Im są mniejsze, tym mniej paliwa zużywa samochód.
Dołącz do programu lojalnościowego Toyoty
Aby ograniczyć wydatki związane z tankowaniem auta, warto dołączyć do programu lojalnościowego organizowanego przez Toyota Bank. „Tankuj Korzyści” to oferta skierowana do wszystkich kierowców, którzy:
- założą bezpłatny rachunek Moto Konto,
- pobiorą aplikację Tankuj Korzyści na smartfona.
W zamian można liczyć na zwrot wydatków za paliwo – cashback wynosi nawet 10%. Wiele jednak zależy od tego, jak bardzo aktywnym użytkownikiem jest konkretny kierowca. Dla tych najbardziej zaangażowanych, tj. decydujących się także na skorzystanie z finansowania Toyoty, bank przewidział dodatkowe profity w postaci bonów paliwowych i zwrotów środków nawet do 1100 zł.
Przesiądź się do hybrydy
Samochody hybrydowe stanowią połączenie silnika benzynowego z elektrycznym, co przyczynia się do znacznego ograniczenia spalania. Przekłada się to nie tylko na mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne (niższa emisja dwutlenku węgla), ale także na dużo niższe koszty tankowania pojazdu. Zaoszczędzić można sporo, ponieważ – jak pokazuje specyfikacja modeli marki Toyota – średnie spalanie waha się w granicach 3,8 l na 100 km. Żaden samochód z silnikiem benzynowym czy diesla nie daje takich wyników.
Chociaż na starcie trzeba liczyć się z większym wkładem finansowym, wydatek może zwrócić się już po kilku latach. Zwrot będzie szybszy, jeśli ceny paliwa będą utrzymywać się na wysokim poziomie.
Koszty tankowania pojazdu wcale nie muszą być wysokie. Wystarczy, że wdrożysz choćby kilka z powyższych zasad, a Twój domowy budżet szybko odczuje ulgę.