Długoterminowe oszczędzanie. Dlaczego warto postawić na lokaty?
9 grudnia 2024
Lokaty bankowe umożliwiają oszczędzanie bez ryzyka utraty siły nabywczej pieniędzy. Wyróżniają się dużą dostępnością. Można założyć je w każdym banku po spełnieniu podstawowych wymogów. Dzięki ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej o zaletach lokat i sprawdź, dlaczego są dobrym sposobem na długoterminowe oszczędzanie.
Oszczędzanie a inflacja
Inflacja to proces wzrostu średnich cen towarów i usług, który w znacznym stopniu wpływa na majątek i oszczędności konsumentów. Z punktu widzenia gospodarstwa domowego oznacza spadek siły nabywczej pieniądza. Sprawia, że w sytuacji uzyskiwania dochodów na stałym poziomie dana osoba może kupować coraz mniej dóbr i korzystać z ograniczonej liczby świadczeń. Inflacja powoduje też spadek wartości zgromadzonych oszczędności. Dlatego ważne jest, aby wdrażać odpowiednie strategie ochrony nadwyżek finansowych.
Do popularnych form zabezpieczania majątku przed inflacją zalicza się inwestowanie w akcje, obligacje skarbowe, nieruchomości, dobra luksusowe, a także lokaty. Poszczególne metody różnią się między sobą poziomem ryzyka, wysokością progu wejścia oraz potencjałem zwrotu. Ze względu na dużą dostępność oraz bezpieczeństwo, powszechnym sposobem na ochronę realnej wartości pieniędzy są właśnie lokaty bankowe, zwłaszcza te długoterminowe.
Lokata bankowa, czyli bezpieczny sposób na długoterminowe oszczędzanie
Lokata bankowa to produkt finansowy zapewniający możliwie najmniejsze ryzyko utraty wartości oszczędności. Wszystko to za sprawą systemu gwarantowania depozytów działającego w Polsce. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, wszystkie środki poniżej kwoty 100 000 euro, wpłacone do banków krajowych i SKOK-ów, są bezpieczne. Oznacza to, że nawet jeśli instytucja finansowa ogłosi upadłość, możesz liczyć na zwrot środków wraz z odsetkami.
Gwarancją BFG nie są jednak objęte środki zdeponowane w podmiotach oferujących różne produkty finansowe, niebędące w rzeczywistości bankami. Warto uważać, bo oferty tzw. parabanków często do złudzenia przypominają lokaty dostępne w pełnoprawnych bankach. Aby uniknąć ulokowania środków w instytucji o niepewnej renomie, przed zawarciem umowy dokładnie zapoznaj się z warunkami oferty i statusem prawnym konkretnej firmy. Wątpliwości powinny wzbudzać zwłaszcza lokaty z oprocentowaniem znacznie wyższym niż w innych tego rodzaju produktach finansowych dostępnych na rynku.
Jak wybrać lokatę długoterminową dopasowaną do swoich potrzeb?
Banki proponują liczne warianty lokat oszczędnościowych. Aby wybrać najkorzystniejszy z nich, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.
- Kwota depozytu: na początku warto określić sumę oszczędności, jaką zamierza się „zamrozić” na lokacie. Większość banków określa minimalną ilość pieniędzy niezbędną do zawarcia umowy. Informacje na ten temat zawsze znajdują się w opisie oferty i w regulaminie.
- Czas trwania: kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji co do długości umowy. W zależności od własnych preferencji możesz zdeponować pieniądze na okres od 1 do nawet 36 miesięcy.
- Warunki oferty: przy wyborze konkretnej lokaty zwróć uwagę na wysokość oprocentowania i sposób kapitalizacji odsetek. Sprawdź też, czy musisz posiadać inny produkt banku (np. konto osobiste), aby skorzystać z danej oferty.
Dlaczego lokata długoterminowa jest dobrym sposobem na oszczędzanie?
Lokata oszczędnościowa to produkt finansowy chętnie wybierany przez konsumentów. Sprawdza się zarówno przy niewielkich, jak i przy dużych kwotach. Jego popularność wynika z licznych zalet. Poniżej znajdziesz największe korzyści wynikające ze zdeponowania środków na lokacie długoterminowej.
- Bezpieczeństwo i pewność zysku — pieniądze wpłacone na lokatę są objęte gwarancją BFG i mają z góry ustalone oprocentowanie. Dzięki temu inwestor może mieć pewność co do kwoty zysku i nie musi obawiać się o ewentualną stratę środków.
- Przejrzyste warunki — lokaty proponowane przez banki działają w oparciu o prosty mechanizm: po wpłaceniu środków na depozyt bank wykorzystuje je do zarabiania, a następnie zwraca wraz z naliczonymi odsetkami. Przez to są odpowiednie nawet dla osób bez doświadczenia z produktami finansowymi.
- Duża elastyczność pod względem wysokości depozytu — lokaty cechuje niski próg wejścia, a zatem wpłaty da się dokonać na naprawdę niewielką kwotę. W przypadku Lokaty Plus dostępnej dla właścicieli rachunku w Toyota Bank zdeponowana kwota na jednej lokacie może wynosić od 2 000 zł do 100 000 zł, a każdy klient może mieć do 10 takich lokat.
- Większa rozważność przy podejmowaniu decyzji finansowych — pieniądze zdeponowane na lokacie są trudniej dostępne niż te odłożone w domu w gotówce, czy wpłacone na konto oszczędnościowe. W rezultacie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wydania ich na bieżące potrzeby.
- Minimum formalności — założenie lokaty jest bardzo proste, a coraz więcej banków oferuje klientom możliwość zawarcia umowy online. Wystarczy więc znaleźć produkt spełniający oczekiwania i złożyć prosty wniosek, aby zyskać szansę na bezpieczne pomnażanie oszczędności.
Założenie lokaty to prosty sposób na gromadzenie oszczędności i ochronę pieniędzy przed inflacją. Wybierz ofertę z możliwie najwyższym oprocentowaniem, aby cieszyć się dużym zyskiem w dłuższej perspektywie.