Data ważności karty płatniczej. Co warto o tym wiedzieć?
15 listopada 2024
Karta płatnicza to twoja przepustka do płatności bezgotówkowych oraz gotówki wypłacanej z bankomatów. Jest wydawana do konta osobistego, ale nie działa bezterminowo. Dowiedz się, co warto wiedzieć o dacie ważności karty płatniczej, by nie zaskoczył cię brak dostępu do środków zgromadzonych na rachunku.
Karta płatnicza wydawana jest do konta osobistego na wniosek posiadacza rachunku. Warto się o nią ubiegać, ponieważ pozwala na wygodne dokonywanie transakcji zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Kiedy już ją otrzymasz, musisz pamiętać o jej terminie ważności. Znajdziesz go z przodu lub z tyłu karty, pod jej numerem. Zazwyczaj zapisywana jest w formacie MM/RR, co oznacza miesiąc i rok.
Karta płatnicza – dlaczego ma datę ważności?
Każda karta płatnicza ważna jest przez określony czas, niezależnie od wydawcy. Zwykle wydawana jest na okres 4 lat – po tym czasie przestaje być aktywna. Chociaż data ważności karty płatniczej może być sporą niedogodnością dla jej użytkowników, w praktyce spełnia ważną funkcję.
Karta ma swój termin ważności z kilku powodów:
- Weryfikacja transakcji – data ważności jest jednym z elementów podawanych podczas weryfikacji transakcji internetowych; niepodanie tej informacji uniemożliwia dokonanie płatności.
- Bezpieczeństwo – serwisy internetowe przechowują dane z dokonanych transakcji na swoich serwerach, gdy wygaśnie data ważności twojej karty nie ma możliwości dokonania płatności; jeśli więc przestępca pozyska wszystkie dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji z serwisu, gdzie dokonałeś kiedyś płatności, nie skradnie środków z konta.
- Poprawne działanie – wymiana kart płatniczych ogranicza problemy z płatnościami wynikające z zużycia karty. Dzięki regularnej wymianie kart na nowe tego typu problemy zdarzają się sporadycznie (lub prawie w ogóle).
Co się dzieje z kartą, gdy traci ważność?
Gdy minie termin ważności widniejący na karcie, środek płatniczy przestaje działać. Dezaktywuje się automatycznie, więc podczas próby wykonania jakiekolwiek transakcji, otrzymasz odmowę.
Karta płatnicza po okresie ważności staje się bezużyteczna. To dobra wiadomość – nikt nie będzie mógł z niej skorzystać, by przeprowadzić jakąkolwiek transakcję. Oznacza to, że i ty musisz zachować czujność – jeśli się zagapisz, nie zapłacisz kartą w żadnym sklepie stacjonarnym i internetowym, nie wypłacisz też gotówki z bankomatu.
Karta straciła ważność – co dalej?
Bank dokładnie monitoruje to, kiedy karta płatności traci ważność. Dlatego z wyprzedzeniem wysyła nowy egzemplarz – z tym samym numerem, ale inną datą ważności oraz innym numerem CVC/CVV.
Aby jednak móc z niej korzystać, musisz ją aktywować – najłatwiej zrobić to za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Tylko kilka kliknięć wystarczy, aby karta płatnicza pozwalała na dokonywanie płatności przez kolejne 4 lata.
Pamiętaj! Nowa karta płatnicza będzie wymagała od ciebie ustalenia nowych limitów transakcji oraz ewentualnego włączenia płatności zbliżeniowych. Wprowadź więc wszelkie modyfikacje na etapie aktywowania nowej karty.