Czy warto założyć konto osobiste bez regularnych wpływów?
2 czerwca 2023
Rozważasz założenie konta osobistego, jednak powstrzymuje cię brak regularnych wpływów? Sprawdź, czy rachunek bankowy bez stałego wynagrodzenia ma sens i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na bezpłatne konto.
Rachunek osobisty ma już 96% Polaków – tak wynika z danych Banku Światowego (dane za 2021 rok). Część osób nie widzi potrzeby, aby założyć podstawowy rachunek płatniczy w przypadku braku regularnych dochodów. Tymczasem warto rozważyć taką opcję, ponieważ wiąże się ona z wieloma zaletami.
Jak działa konto bankowe bez stałych wpływów?
Konto bankowe pozwala na gromadzenie pieniędzy pochodzących z różnych źródeł, np. wynagrodzenia. Ulokowanymi środkami można swobodnie zarządzać, m.in. wykonywać przelewy internetowe, dokonywać płatności kartą przypisaną do rachunku.
Chociaż wszystkie te operacje wymagają dostępu do pieniędzy, wcale nie muszą one napływać na rachunek regularnie.
Pamiętaj! Aby założyć konto bankowe, wcale nie trzeba deklarować stałych dochodów. Co miesiąc wpływające wynagrodzenie nie jest warunkiem koniecznym do uruchomienia rachunku.
W praktyce oznacza to możliwość założenia konta bankowego nawet wtedy, gdy ktoś nie otrzymuje wynagrodzenia z żadnego tytułu. Nie musisz więc obawiać się, że bank nie przyjmie wniosku o prowadzenie rachunku.
Konto osobiste bez stałych dochodów działa zatem na identycznej zasadzie jak każdy inny rachunek. Aby jednak wykonywać przelewy, musisz mieć dostęp do środków. W przeciwnym razie nie będzie można zrealizować żadnej transakcji bezgotówkowej.
Warto wiedzieć! Prowadzenie konta bez regularnych wpływów jest możliwe. Brak dochodów nie jest "przeciwwskazaniem" do założenia rachunku. Może być jedynie przeszkodą do ubiegania się o inne produkty bankowe, np. kredyty.
Jak wybrać konto osobiste, które będzie darmowe?
Jeżeli nie masz stałych dochodów wpływających na rachunek, warto sprawdzić, które banki oferują darmowe konto osobiste. Pomocny w tym z pewnością będzie ranking darmowych kont bankowych. W ten sposób dowiesz się, w którym banku możesz liczyć na dostęp do rachunku osobistego niewiążącego się z żadnymi opłatami z tytułu prowadzenia konta.
Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego rachunku, poza kwestią kosztów? Znaczenie ma wiele elementów przedstawionych poniżej.
Dostęp do konta internetowego
Zarządzanie pieniędzmi online jest niezwykle wygodne. Dlatego sprawdź, gdzie możesz otrzymać dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu będziesz miał stały wgląd w dostępne środki i w razie konieczności przeprowadzisz transakcje bezgotówkowe – gdziekolwiek się znajdziesz.
Co ważne, umowę o prowadzenie konta możesz także zawrzeć online – nie jest konieczna wizyta w oddziale banku, ani pośrednictwo kuriera.
Opłata za otwarcie konta
Zwróć uwagę na oferty, w których bank nie pobiera opłaty z tytułu otwarcia konta. Zwykle taki koszt jest jednorazowy, jednak brak środków może uniemożliwić uruchomienie takiego rachunku.
Prowizja za wypłaty gotówki z bankomatów
Sprawdź, ile będą kosztować cię wypłaty z bankomatów własnych banku oraz pozostałych. Niektóre instytucje pozwalają na wypłatę gotówki za darmo, ale z limitem np. do trzech wypłat w miesiącu. Lepiej unikać konieczności ponoszenia opłat związanych tego typu operacjami.
Dostęp do pozostałych usług banku
Wybierz konto internetowe, w ramach którego możesz skorzystać z atrakcyjnych produktów oszczędnościowych. Za przykład może posłużyć Moto Konto dostępne w Toyota Banku, które otwiera drogę m.in. do aplikacji Tankuj Korzyści, z którą można uzyskać 10% lub 5% zwrotów za paliwo.
Ponadto z poziomu rachunku możesz ubiegać się o kredyty, czy zakładać lokaty. Możliwe jest także złożenie wniosku o kartę kredytową czy limit w rachunku osobistym. Ciekawą opcją są serwisy assistance, ale w tym przypadku koniecznością jest posiadanie regularnych wpływów (choćby na niewielką kwotę), aby móc pokryć ich koszt. Jak widać posiadanie konta, wiąże się z wieloma udogodnieniami.
Czy opłaca się założyć darmowe konto bankowe bez stałych dochodów?
Korzystanie z darmowego konta bankowego – nawet bez regularnych wpływów – jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?
Konto internetowe bez stałych dochodów pozwala m.in. na:
- odkładanie pieniędzy z myślą o przeznaczeniu ich na oszczędności,
- stałe monitorowanie wpływów i kontrolowanie miesięcznego budżetu domowego,
- ubieganie się o inne produkty bankowe,
- korzystanie z płatności kartą debetową,
- dokonywanie szybkich transakcji, np. opłat za media; niekiedy są darmowe przelewy natychmiastowe.
Pomyśl więc o otwarciu konta, nawet wtedy, gdy nie dysponujesz stałymi dochodami, np. masz przerwę w pracy lub jesteś osobą bezrobotną. W takiej sytuacji najlepsze będą darmowe konta osobiste.
Pamiętaj! Nawet jeśli masz rachunek w innym banku, możesz założyć kolejny. Jeżeli wybierzesz darmowe e-konto osobiste, nie będzie cię to nic kosztować.