

Czy warto kupić używane auto poleasingowe?
1 kwietnia 2025
Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji
Jeśli rozglądasz się za samochodem z rynku wtórnego, przeglądając ogłoszenia od osób prywatnych, rozważ również zakup auta poleasingowego, co może okazać się znacznie lepszą opcją. Poznaj zalety takiego rozwiązania.
Auto poleasingowe, czyli jakie?
Auto poleasingowe to nic innego jak pojazd, który był użytkowany w ramach umowy leasingowej, a następnie nie został wykupiony przez leasingobiorcę. Należy do firmy leasingowej, która wystawia go na sprzedaż. Oznacza to, że taki samochód był użytkowany zaledwie przez kilka lat (średnio 3-4 lata) – głównie na potrzeby firmowe, choć zdarza się, że auto służyło również do celów prywatnych.
Auto poleasingowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Auto poleasingowe może być lepszym rozwiązaniem w porównaniu do samochodu kupowanego od osoby prywatnej. Przemawia za tym kilka argumentów.
- Kupujesz stosunkowo nowe auto
Samochody oddane firmie leasingowej mają z reguły nie więcej niż kilka lat. Oznacza to, że masz szansę nabyć stosunkowo młody pojazd w sporo niższej cenie niż pojazd fabrycznie nowy.
- Znasz historię jego pochodzenia
Firma leasingowa dokładnie zna historię pochodzenia pojazdu – między innymi wie, do jakiego przedsiębiorstwa należał. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie był on na przykład sprowadzany z zagranicy i nie miał zbyt wielu właścicieli.
- Znasz jego stan faktyczny
Samochód poleasingowy ma książkę serwisową, w której zapisywane były wszystkie przeglądy, prace konserwacyjne i naprawy. Dzięki temu znasz jego stan faktyczny – wiesz, czy i z jakimi usterkami się zmagał. Ponadto masz pewność, że wszystko jest z nim w porządku – zgodnie z umową leasingową, leasingobiorca musi oddać pojazd w stanie akceptowanym przez firmę leasingową.
- Kupujesz auto w dobrym stanie technicznym
Auto poleasingowe jest w pełni sprawne – charakteryzuje się dobrym stanem technicznym. Możesz spodziewać się, że będzie działać bez zarzutu, bo wcześniej zostało sprawdzone przez firmę leasingową pod kątem jego sprawności.
Auto poleasingowe – co z przebiegiem?
Wiele osób sądzi, że auta poleasingowe mają duże przebiegi, ponieważ często są wykorzystywane jako pojazdy firmowe dla handlowców. Czy faktycznie trzeba się tego obawiać? Niekoniecznie, ze względu na… limity kilometrów wyznaczane w umowie leasingowej. Co to oznacza? Leasingobiorca deklaruje, że w ciągu całego okresu trwania umowy przebieg auta nie przekroczy określonej liczby kilometrów. Nie musisz się więc obawiać, że auto poleasingowe – mimo 2-3 lat użytkowania – będzie mocno wyeksploatowane.
Warto wiedzieć! Nie każda firma leasingowa oferuje leasing z limitem kilometrów. Jeżeli więc zależy ci na tym, aby nabywany pojazd nie miał zbyt dużego przebiegu, możesz zapoznać się z propozycjami leasingodawców oferujących leasing z limitem kilometrów.
Nie tylko gotówka… Jak sfinansować zakup auta poleasingowego?
Czy wiesz, że pojazdu poleasingowego wcale nie musisz kupować za gotówkę? Możesz zaciągnąć kredyt na samochód, dzięki któremu sfinansujesz zakup bez obciążania swojego domowego budżetu.
Banki mają w swojej ofercie kredyty na auta używane, a właśnie tak traktowany jest każdy pojazd poleasingowy. Jeśli więc tylko spełniasz kryteria stawiane przez daną instytucję finansową, masz szansę uzyskać środki na zakup auta.
Jak wybrać korzystny kredyt na samochód?
Kiedy już znajdziesz bank oferujący kredyt na samochód używany, nie decyduj się na przypadkową opcję. Porównaj dostępne możliwości, uwzględniając aspekty, takie jak:
- rodzaj finansowania – do dyspozycji masz nie tylko standardowy kredyt, ale również balonowy kredyt na samochód, czy tzw. kredyt 50/50 (każdy z nich ma swoje zalety, dlatego warto poznać bliżej ich specyfikę),
- oprocentowanie – im niższe, tym mniejsze będą odsetki naliczane do miesięcznej raty,
- wysokość miesięcznej raty – powinna być dopasowana do twojej sytuacji materialnej (jeśli z jakiegoś powodu jest zbyt wysoka, możesz rozważyć wydłużenie okresu finansowania),
- wysokość wpłaty własnej – im niższa, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start.
Ciekawym rozwiązaniem jest Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane auta, oferowany przez Toyota Bank (RRSO 12,73%, kalkulacja została dokonana na dzień 12.12.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie). To kredyt balonowy, który wyróżnia się niskimi miesięcznymi ratami (nawet o 40% niższymi w porównaniu do Standard Kredytu dostępnego w ofercie Toyota Banku, oferowanego na 3-4-letni okres finansowania). Jego cechą charakterystyczną jest również duża elastyczność w zakresie warunków zakończenia umowy – istnieje możliwość nie tylko spłaty ostatniej raty balonowej i zatrzymanie pojazdu na własność. Jako kredytobiorca możesz oddać auto w rozliczeniu i podpisać nową umowę kredytową – bez angażowania środków własnych (dzięki gwarancji odkupu samochodu przez dealera).
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem auta używanego, rozważ pojazd poleasingowy. Dobry stan techniczny, udokumentowana historia oraz pewny sprzedawca – to gwarancja, że samochód będzie ci służył przez wiele kolejnych lat. Zaś możliwość sfinansowania zakupu kredytem to szansa na nabycie auta na przykład w lepszej wersji wyposażenia – bez nadwyrężania domowego budżetu.