Czy auto na kredyt ze stałym oprocentowaniem jest ciekawą alternatywą?
16 marca 2022
Planujesz zakup samochodu na kredyt, ale wizja zmieniających się rat skutecznie cię zniechęca? Coraz większą popularnością cieszy się finansowanie ze stałym oprocentowaniem. Dowiedz się, na czym to polega i sprawdź, czy to rozwiązanie wpisuje się w twoje oczekiwania.
Podwyżki stóp procentowych, do których dochodzi sukcesywnie od październiku 2021 roku, przekładają się na wzrost rat kredytów. Chociaż w największym stopniu jest to odczuwane w odniesieniu do kredytów hipotecznych, rosną także raty kredytów samochodowych. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z tego typu produktów finansowych.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem – na czym polega?
Stabilna stopa bazowa to element charakterystyczny dla stałego oprocentowania. Oznacza to, że wysokość rat nie podlega zmianom przez cały okres kredytowania – także wtedy, gdy dochodzi do podwyżek stóp procentowych.
Kredyt samochodowy ze stałym oprocentowaniem funkcjonuje więc odwrotnie niż kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. W tym drugim przypadku podwyżka stóp procentowych przekłada się na wzrost raty, zaś obniżka stóp – na obniżeniu kwoty miesięcznego zobowiązania.
Kredyt niższych rat Toyota Easy GR = bezpieczeństwo finansowe?
Przykładem kredytu ze stałym oprocentowaniem jest Kredyt niższych rat Toyota Easy GR na używane auta dostępny w Toyota Banku (RRSO 9,82%). Takie finansowanie wspomaga utrzymanie stabilności sytuacji materialnej.
Stałe oprocentowanie gwarantuje zachowanie raty miesięcznej na tym samym poziomie, co ułatwia planowanie miesięcznego budżetu. Pomaga uniknąć nieprzewidzianych wydatków, związanych ze wzrostem kosztów kredytowych, co mogłoby się przyczynić do powstania sporej „dziury” w budżecie domowym.
Bezpieczeństwo finansowe, które zwiększa Kredyt Toyota Easy GR na używane pojazdy, jest wspomagane przez niską miesięczną ratę. Wyliczana jest w oparciu o wartość fakturową samochodu pomniejszoną o kwotę wpłaty własnej i ostatniej raty.
Czy kredyt ze stałym oprocentowaniem jest korzystny?
Nie da się jednoznacznie ocenić, który kredyt samochodowy będzie korzystniejszy. Dlaczego? O ile łatwo jest przewidzieć, jak mogą kształtować się stopy procentowe w najbliższej przyszłości, o tyle trudno mówić o podwyżkach / obniżkach w perspektywie długofalowej.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem możesz rozważyć wtedy, gdy:
- sytuacja wskazuje na ciągły wzrost stóp procentowych – szczególnie w najbliższych 2-3 latach, w których będziesz spłacać zobowiązanie,
- chcesz mieć pewność, że nagły wzrost miesięcznej raty nie zaburzy twojej płynności finansowej.
Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na finansowanie, przeanalizuj koszty kredytu ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Weź pod uwagę także swoją sytuację materialną i jej ewentualną zmianę w przyszłości. Pozwoli to podjąć najbardziej świadomą decyzję.