Czas na nowy samochód? Sprawdź, jak sfinansować ten zakup
2 kwietnia 2019
Myślisz nad zmianą samochodu? Jednak tym, co powstrzymuje Cię od zakupu, jest brak wystarczających środków? Rozważ zewnętrzne formy finansowania – sprawdź, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twoim przypadku.
Statystyki pokazują, że nawet co dziesiąty Polak myśli nad zmianą samochodu. Nie ma się czemu dziwić – każdy chce jeździć nowszym i mniej awaryjnym pojazdem. Chociaż większość osób decyduje się na zakup używanego auta, coraz więcej kierowców skłania się w stronę fabrycznie nowych pojazdów.
Jak Polacy finansują zakup samochodów?
Badania pokazują, że osoby zdecydowane na zakup pojazdów używanych najczęściej finansują go gotówką. Natomiast kierowcy korzystający z oferty salonów samochodowych wybierają przede wszystkim kredyt (średnio 16%) oraz leasing (średnio 10%).
Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele zalet. Na uwagę zasługuje możliwość rozłożenia zobowiązania na miesięczne raty, dzięki czemu nie stanowi to nadmiernego obciążenia domowych finansów. Decydując się na Kredyt SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Banku, raty mogą być niższe nawet o 40% (RRSO 8,41% ). Dlaczego? Kredytobiorca w ratach spłaca jedynie tą część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości auta. Biorąc pod uwagę fakt, że Toyota i Lexus to jedne z marek tracące najmniej na wartości, wszystko staje się jasne. Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany samochodu na nowy co 3-4 lata, a to wszystko bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.
Na kredyt samochodowy zdecyduj się, gdy:
- chcesz być współwłaścicielem pojazdu,
- masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową.
Warto podkreślić, że do zaciągnięcia kredytu wystarczy zaledwie 10% wartości pojazdu. Tyle wynosi wymagany wkład własny w Kredycie SMARTPLAN na nowe samochody.
Leasing samochodowy
Leasing samochodowy cieszy się nieco mniejszą popularnością niż kredyt, jednak także przynosi wiele korzyści. Również pozwala rozłożyć wydatek związany z nabyciem auta na miesięczne raty.
Między leasingiem a kredytem istnieje jednak znacząca różnica. W tym przypadku leasingobiorca pozostaje jedynie użytkownikiem pojazdu. Może stać się właścicielem auta, gdy zdecyduje się na wykup po zakończeniu okresu finansowania.
Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzne finansowanie?
Zakup pojazdu za gotówkę tylko pozornie może być korzystniejszy niż kredyt samochodowy czy leasing. Takie rozwiązanie często sprawia, że kierowca pozbywa się w ten sposób wszystkich swoich oszczędności. Co prawda, zachowuje wtedy pieniądze, które przeznaczyłby na odsetki, jednak zwiększa się ryzyko utraty płynności finansowej w razie nieprzewidzianego wydatku.
Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing to formy finansowania, dzięki którym zachowujesz stabilność finansów. Miesięczne raty są bowiem tak dopasowane do sytuacji materialnej, by nie stanowiły nadmiernego obciążenia domowego budżetu.