Co zrobić, by nie paść ofiarą fałszywych inwestycji?
16 lutego 2024
Szybki i pewny zysk, zero ryzyka i absolutnie pewny zwrot z inwestycji – brzmi kusząco? Niestety wiele osób nabiera się na takie komunikaty. W konsekwencji tracą pieniądze i narażają się na poważne problemy. Oszustwa na fałszywe inwestycje stają się coraz popularniejsze, a reklamy przyciągające nieświadomych internautów można spotkać niemal wszędzie. Jak nie paść ofiarą przestępców?
Uważaj na fałszywe reklamy
Problem z oszustwami na fałszywe inwestycje jest tak poważny, że postanowił zająć się nim Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Instytucja przestrzega przed staniem się ofiarą nielegalnych praktyk. O jakich oszustwach mowa?
Ataki dokonywane za pośrednictwem fałszywych reklam mają zwykle formę phishingu, czyli służą do wyłudzania:
- danych osobowych,
- danych uwierzytelniających do bankowości mobilnych,
- danych kart płatniczych.
Sposoby „łowienia” internautów nieświadomych zagrożenia bywają bardzo zaawansowane. Oszuści najczęściej posługują się fałszywymi reklamami – w Google, w YouTube czy w mediach społecznościowych.
Banery czy filmy zachęcające do inwestowania mogą wyglądać wiarygodnie i są profesjonalnie przygotowane. Czasem trudno się zorientować, że ma się do czynienia z oszustwem.
Jak mogą wyglądać takie reklamy? Warto zwracać szczególną uwagę na ich treść. Najczęściej zachęcają do inwestowania, dając gwarancję bardzo dużego zysku w krótkim czasie, bez żadnego ryzyka. Oszuści mogą tworzyć kuszące wizje wielkiego majątku, który pozwoli ci spełnić marzenia. Często również podkreślają, że dana oferta jest wyjątkowa, limitowana czasowo i niedostępna dla innych.
Wszystko to służy uśpieniu twojej czujności i wzbudzeniu chęci zdobycia szybkich, łatwych i bardzo dużych pieniędzy. Nie daj się nabrać – takie inwestycje zdarzają się sporadycznie (lub wcale) i z pewnością nie są dostępne dla przypadkowych użytkowników Internetu.
Kliknąłeś reklamę i co dalej?
Jeśli kliknąłeś reklamę, skuszony chęcią zysku, jeszcze nic straconego. Jest to dopiero początek procesu oszustwa, którego wciąż możesz uniknąć. Na tym etapie oszuści zwykle nakłaniają ofiarę do kontaktu telefonicznego, a w trakcie połączenia do zainstalowania narzędzia do zdalnego połączenia i przejęcia kontroli nad twoim komputerem. To mogą być znane i legalne programy takie jak AnyDesk, TeamViewer czy QuickSupport. Choć same w sobie nie stanowią zagrożenia, mogą stać się bardzo skutecznym narzędziem w rękach przestępców internetowych. Czasami wyłudzacze zachęcają też do rejestracji na fałszywej stronie, najczęściej giełd wymiany walut i kryptowalut.
Ważne! Możliwe, że przestępcy będą namawiać cię do kontaktu poprzez komunikatory internetowe, np. popularny komunikator WhatsApp. Nie klikaj żadnych podejrzanych linków przesyłanych w ten sposób.
Co zrobić, aby uniknąć oszustwa?
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest unikanie wszelkich reklam, które „są zbyt piękne, aby były prawdziwe”. Weź pod uwagę, że gdyby promowane inwestycje były tak proste, szybkie i pozbawione ryzyka, z pewnością korzystaliby z nich także eksperci działający na rynkach finansowych.
W rzeczywistości inwestowanie wymaga sporej wiedzy i dobrego przygotowania. Bardzo wysoki zysk nigdy nie jest gwarantowany, a jego wypracowanie zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Jeśli więc widzisz reklamę zapewniającą, że już niedługo będziesz bogaty jak znany piłkarz, pod żadnym pozorem nie klikaj w nią.
Jakie środki ostrożności zastosować, by nie paść ofiarą oszustwa?
- Praktykuj zasadę ograniczonego zaufania – nigdy nie wiesz, kto znajduje się po drugiej stronie internetowego łącza.
- Nie udostępniaj swoich danych osobom trzecim, ani nie instaluj żadnych aplikacji przejmujących kontrolę nad twoim komputerem.
- Nie klikaj podejrzanych linków, nawet jeśli wysyła ci je znajoma osoba – może nieświadomie przekazywać szkodliwe zasoby.
- Jeżeli robisz przelew na rachunek firmy oferującej inwestycje, pamiętaj, że dane odbiorcy przelewu nie powinny być danymi osoby fizycznej, ale firmy.
- Inwestuj wtedy, gdy ty tego chcesz i gdy jesteś na to przygotowany. Dokładnie weryfikuj, z kim podejmujesz współpracę i na jakich warunkach.
Niestety wizja dużych i szybkich pieniędzy sprawia, że wiele osób zapomina o ostrożności. Nie bądź jedną z nich – pamiętaj, że oszuści internetowi stale działają i wciąż ulepszają metody „łowienia” swoich ofiar.