Co wpływa na ceny paliw na stacjach?

Co wpływa na ceny paliw na stacjach?

15 kwietnia 2020

Ceny paliw w ostatnich czasach podlegają sporym wahaniom. Jeszcze nie tak dawno szybowały w górę, przekraczając magiczną granicę 5 złotych za litr. Obecnie olej napędowy kosztuje niewiele ponad 4 złote, a szacuje się, że kwoty te jeszcze będą maleć, co wywołuje niemałą radość kierowców. Zmiany cen na rynku paliw mogą szokować jednak tylko tych, którzy nie wiedzą, co na nie wpływa. Rozwiewamy wątpliwości!

Co składa się na cenę paliwa?

Pierwszym krokiem do zrozumienia wahań cen paliwa jest zdanie sobie sprawy, w jaki sposób są ustalane. Zasadniczą rolę odgrywają w tym przypadku trzy części składowe:

  • koszt ropy naftowej (ok. 40% w zależności od rodzaju paliwa),
  • marże (narzucane przez rafinerię i stację benzynową) – kilka procent ceny paliwa,
  • podatki i inne opłaty narzucane przez państwo – ponad połowa ceny paliwa.

Cena paliwa na stacjach a podatki

W Polsce paliwa są bardzo wysoko opodatkowane. Dokładne proporcje narzucanych przez państwo opłat w stosunku do ceny płaconej przez nabywcę na stacji benzynowej zależą od typu produktu. Niezależnie jednak od tego, na jakie paliwo zdecyduje się kierowca, ponad połowa zapłaconej przez niego kwoty za każdy litr trafi do budżetu państwa – przede wszystkim w postaci:

  • akcyzy,
  • podatku VAT,
  • płaty paliwowej.

Naliczane są one jednak procentowo w stosunku do ceny paliwa w rafinerii, która również nie jest stała.

Cena paliwa a cena ropy

Kwota zakupu paliwa w rafinerii jest uzależniona przede wszystkim od ceny baryłki ropy na rynku światowym. Wpływ na nią ma z kolei wiele czynników – działania podejmowane przez inwestorów na rynkach finansowych, proporcja podaży i szacowanego popytu oraz siła dolara amerykańskiego, który jest w tym przypadku walutą rozliczeniową. Dużo zależy również od działań OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) – instytucji, która decyduje m.in. o ilości wydobywanej ropy, co bezpośrednio wpływa na jej ceny.

Cena paliw a notowania walut

Ceny na polskich stacjach benzynowych determinuje też kondycja dolara amerykańskiego, a konkretnie relacja jego kursu do kursu złotówki. Dolar stanowi bowiem dla ropy walutę rozliczeniową. Oznacza to więc, że gdy się osłabia, ceny paliw mogą nieznacznie spaść (i odwrotnie). Na kursy walut wpływa zaś sytuacja ekonomiczna konkretnych krajów.

Wahania cen paliw – czy jest na to sposób?

Czy można w jakiś sposób uchronić się przed skokami cen paliw? Na dłuższą metę nie. Można jednak śledzić sytuację rynkową, by móc mniej więcej przewidzieć kolejne spadki lub wzrosty cen w tym obszarze. Aby na co dzień zmniejszyć nieco ból związany z drogim tankowaniem, można np. szukać promocji lub korzystać z usług stacji, które stosują niższą marżę sprzedażową. 

Zaoszczędzić na paliwie można również zakładając Moto Konto w Toyota Bank i korzystając z powiązanej z nim aplikacji „Tankuj korzyści”. Jego założenie pozwala zyskać do 10% zwrotu za zakupy paliwa kartą płatniczą (w promocji “Tankuj Korzyści – zwrot za paliwo”) 

Ciekawym rozwiązaniem dla kierowców jest również usługa Comfort Pay, która pozwala rozłożyć koszty związane z utrzymaniem i serwisem samochodu na dogodne raty. Dzięki nim płatności są znacznie mniej dotkliwe – nawet, jeśli opiewają na wysokie kwoty.