Mechanik samochodowy

Co warto wiedzieć o serwisie samochodu w okresie leasingu?

26 listopada 2021

Leasing uważany jest za jedną z najlepszych opcji finansowania z punktu widzenia przedsiębiorcy. Wystarczy opłacać miesięczne raty zgodnie z harmonogramem, aby móc użytkować pojazd. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda kwestia serwisowania czy przeglądu pojazdu w okresie trwania umowy leasingowej. Poznaj szczegóły, aby żaden wydatek nie był dla ciebie zaskoczeniem.

Korzystanie z auta wziętego w leasing to nie tylko przyjemności związane z użytkowaniem nowego pojazdu. Oznacza to szereg obowiązków, które może nakładać leasingodawca – zgodnie z obowiązującą umową. Warto zatem sprawdzić, jak wyglądają kwestie dotyczące serwisowania samochodu w okresie trwania finansowania.

Serwis samochodu – wyłącznie w ASO?

O ile kwestia obowiązkowego serwisowania auta w ASO w celu utrzymania gwarancji producenta została uregulowana, o tyle wymóg ten może być nadal wiążący. Co prawda nie będzie tutaj chodziło o utrzymanie gwarancji fabrycznej, lecz o wymagania stawiane leasingobiorcy przez leasingodawcę.

Warto mieć świadomość, że firma leasingowa może umieścić w umowie zapis, który informuje o konieczności dokonywania przeglądów oraz serwisowania. Najczęściej leasingodawca wymaga serwisowania w warsztatach rekomendowanych przez producenta czy dystrybutora pojazdu. Tak jest m.in. w przypadku Leasingu KINTO One w ofercie Toyota Leasing – serwisowanie musi odbywać się w dowolnej autoryzowanej stacji obsługi Toyota.

Aby jednak mieć pewność w tej kwestii, koniecznością jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy – po to, aby nie było żadnych wątpliwości i nieścisłości w momencie rozliczania umowy leasingowej na koniec okresu finansowania.

Jakie mogą być konsekwencje serwisowania niezgodnie z umową?

Nawet jeśli umowa jasno wskazuje na konieczność serwisowania pojazdu w ASO, niektórzy próbują obejść ten warunek – głównie z powodu oszczędności, ponieważ powszechnie uważa się, że naprawy w innych niż ASO punktach są tańsze.

Należy jednak mieć świadomość, że niedotrzymanie warunków umowy może mieć daleko idące konsekwencje. Jakie? To przede wszystkim konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, np.:

  • zwrócenie większej utraty wartości z powodu uzyskania niższej ceny sprzedaży auta przez leasingodawcę,
  • obciążenie kosztami ponownej naprawy z wykorzystaniem oryginalnych części.

Koszty serwisowania wliczone w miesięczne raty?

Warto mieć świadomość, że niektóre firmy leasingowe zapewniają – w ramach umowy – serwis pojazdu. Koszt wliczany jest w miesięczne raty, dzięki czemu kierowca nie musi obawiać się dodatkowych opłat.

Co można zyskać w ten sposób? Przede wszystkim leasingobiorca może liczyć na stałą opłatę. Ma pewność, że żadne dodatkowe wydatki go nie zaskoczą. To z kolei pozwala na precyzyjne zaplanowanie miesięcznego budżetu.

Jeśli więc nie chcesz martwić się o wydatki związane z serwisowaniem pojazdu wziętego w leasing, zadbaj o odpowiednie zapisy w umowie. Zapytaj o możliwość wliczenia kosztów w miesięczne raty, aby nie martwić się o nieprzewidziane wydatki.